Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 letnich.
Opracowała: Aneta Misio
Temat: Zimowe zabawy.
Cel główny: Stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia dziecka. Rozwijanie mowy komunikatywnej.
Cele ogólne:
- Rozwój i integracja funkcji sensoryczno – motorycznych,
- Współdziałanie w sytuacjach zadaniowych,
- Zapoznanie z zasadami bezpiecznej zabawy w czasie zimy
- Rozwijanie wyobraźni i ekspresji ruchowej wyrażonej gestem, mimiką, ruchem ciała, inspirowanej muzyką,
- Kształtowanie wrażliwości słuchowej poprzez wyodrębnienie poszczególnych dźwieków z otoczenia,
- Kształcenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej, głoskowej wyrazu, wyodrębnienie gloski w nagłosie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Zna i rozumie zasady bezpiecznej zabawy w czasie zimy,
- Umie rozwiązać zagadkę,
- Prawidłowo reaguje na bodźce słuchowe,
- Wyróżnia głoskę w nagłosie i potrafi podzielić wyraz na sylaby i głoski,
- Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w poznanym zakresie.
- Uważnie słucha poleceń nauczyciela.
Metody oparte na aktywności nauczyciela:
- instrukcja,
- objaśnienie,
- rozmowa,
- stworzenie sytuacji problemowej,
- pochwala.
Metody oparte na aktywności dziecka;
- działanie,
- swobodne wypowiedzi,
- zabawa twórcza,
- wykonanie poleceń i zadań,
- praca indywidualna.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Muzyka z magnetofonu piosenka pt. „Zabawy zimowe”, pacynka, ilustracja, kartoniki z odpowiednią liczbą śnieżynek oraz z treścią zagadki, gazetowe śnieżki, puzzle z bałwankiem, karty z bałwankami do uzupełnienia.
Przebieg:
1. Powitanie wszystkich zabawą integracyjną (kto czuje się powitany macha ręką do nauczycielki).
Witam wszystkich, którzy...
- lubią się bawić,
- lubią kiedy poda śnieg
- lubią rozwiązywać zagadki.
2. Scenka z pacynką
- Pacynka wita się z dziećmi,
- Opowiada o sobie.
- Martwi się, że zimą trzeba nie wychodzić z domu. Zimą można się tylko nudzić.
3. Inicjowanie działań dzieci poprzez zaistniałą sytuację:
- Dzieci wyjaśniają, dlaczego jest u nas teraz zimno.
- Nazywają aktualną porę roku.. Dzieci dokonują syntezy wyrazu: zima.
- Gdy słyszę słowo zima myślę..... (skojarzenia dzieci).
4. Scenka z pacynką:
- Pacynka chciałaby dowiedzieć się, w jakie zabawy można bawić się zimą na śniegu
- Dzieci przy pomocy ilustracji i własnych doświadczeń opowiadają o sportach i zabawach zimowych na świeżym powietrzu (łyżwiarstwo, saneczkarstwo, jazda na nartach, lepienie ze śniegu, zabawa w śnieżki...)
- Zwracają uwagę na bezpieczną zabawę na śniegu
- Pacynka prosi, aby dzieci nauczyły ją zabaw zimowych.
5. Zabawy zimowe – pantomima.
- Piosenka pt. ‘Zimowe zabawy”- w trakcie piosenki dzieci rozrzucają śnieżki wykonane wcześniej z gazet (nie rzucamy w twarz) - w przerwie w muzyce dzieci naśladują: lepienie bałwana, tworzenie zaprzęgów, jazda na łyżwach, jazda na nartach.
6. Zagadka słowna – nauczyciel czyta zagadkę na z kartonika z 1 śnieżynką, 2 śnieżynkami...
Dzieci wybierają kolejną zagadkę wg wzrastającej liczby śnieżynek.
- 1 śnieżynka:
Choć nie mają kół
Same pędzą w dół
Ale musisz mieś sznurek
By je wciągnąć na górę (sanki)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: sanki.
- 2 śnieżynka:
Co to za deski? Choć są bez kół to
jeżdżą w górę i jeżdżą w dół.
Zawsze razem siostry dwie,
nazwie je ten kto już wie. (narty)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: narty
- 3 śnieżynka:
Co za białe pióra
sypie zimą chmura? (śnieg.)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: śnieg.
- 4 śnieżynka:
Zrobimy mu oczy z węgla,
Nos z marchwi czerwonej.
W rękę miotłę mu włożymy,
Będzie straszył wrony. (bałwan)
Wyróżnienie głoski w nagłosie, synteza sylabowa i głoskowa wyrazu: bałwan
7. Pokazanie jak powinien wyglądać bałwan. Lepienie bałwana - dziecko składa sylwetę bałwana pociętą na kawałki.
8. Pacynka rozdaje dzieciom nagrody za wspólną zabawę – Karta do uzupełnienia. Dorysowywanie brakujących elementów bałwankom tak, by każdy był inny i miał o jeden guzik więcej od poprzedniego.
9. Pożegnanie z pacynką. Zaproszenie do wspólnej zabawy na śniegu.
10. Ewaluacja. Dzieci, które dobrze bawiły się na zajęciu ściskają dłoń pacynce na pożegnanie. Dzieci, którym nie podobało się zajęcie, odchodzą na bok.