SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO PRZEPROWADZONEGO
w GRUPIE III i VI dn. 29 listopada 2010r.
Opracowanie i realizacja: Anna Berus i Katarzyna Przekaza
TEMAT: „Andrzejkowe wróżby”
CELE OGÓLNE:
• wspomaganie rozwoju dzieci w różnorodnych sytuacjach edukacyjnych,
• pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rówieśnikami,
• kreowanie otwartych osobowości dzieci, nauczyciela we wzajemnych interakcjach,
• zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• wizytówki – kwiatki, duża kostka do gry, papier kolorowy, pisaki, „Stare czy nowe obyczaje?” - opowiadanie, monety, miska z wodą, kolorowe kartoniki, plastikowa butelka, plansza z układem zapałek, zapałki – patyczki, kapelusz, balony, kartoniki na których przedstawione są różne przedmioty (korona, książka, serce, moneta, gwiazda, statek, różaniec, jabłko, telefon), dekoder, kartoniki z cyframi, nagrody za wróżby, płyty CD z muzyką do zabaw.
PRZEBIEG:
1. „Wszyscy są” - zabawa integracyjna dla dzieci. Dzieci z młodszej grupy wewnątrz koła, starsze dzieci na zewnątrz poruszają się.
„Wszyscy są”
wszyscy są witam was,
zaczynamy już czas -
jestem ja, jesteś ty, raz dwa trzy.
2. Stare czy nowe obyczaje? - tradycje andrzejkowe.
Od zarania dziejów ludzie próbowali poznać przyszłość. Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były oczywiście wróżby. Jednak nie każdy dzień w roku sprzyjał magicznym obrzędom. Duch przodków najchętniej powracały na ziemię na początku adwentu. Późną jesienią, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory długie rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Wlokące się jesienne wieczory sprzyjały też wróżbom. Wigilia świętego Andrzeja przypada 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta w tym dniu usiłowały dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym losie.
Podczas gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednakże tzw. Katarzynki były mniej atrakcyjne od Andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.
Zarówno na wsi jak i w mieści przetrwała jednak tradycja wróżb andrzejkowych i po dziś dzień dziewczęta chętnie spotykają się w listopadowy wieczór.
3. „Hokus – pokus” - opłata za wróżby. Dzieci przygotowują „grosik”, aby wróżby się spełniły dzieci wrzucają do miski z wodą symboliczny dar. Odwrócone tyłem wypowiadają słowa:
„Hokus – pokus, czary – mary,
aby wróżby się spełniły złóżmy dary”.
4. Wróżba – „MAGICZNE KOLORY” - dzieci losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają osoby, które wylosowały dany kolor, prowadząca czyta z księgi wróżb, o jakich przestrogach na przyszłość mówią wylosowane kolory.
Znaczenie kolorów:
czerwony – jesz za dużo słodyczy, uważaj na zęby;
czarny – za dużo się kłócisz, możesz stracić przyjaciół;
zielony – bądź ostrożny w drodze do przedszkola;
niebieski – pilnuj swoich rzeczy, możesz coś zgubić, jesteś zbyt roztargniony;
biały – pijesz za mało mleka, bez niego twoje zęby są słabe;
żółty – słabo dbasz o swoje zdrowie, nie zapominaj o czapce, szaliku i rękawiczkach.
5. WRÓŻBA Z BUTELKĄ – uczestnicy stoją w kole. W środku koła rozłożone są kartki z napisami. Bawiący się, kolejno wprawiają butelkę w ruch. Wróżbą jest napis, na który wskaże po zatrzymaniu się szyjka butelki.
6. Zabawa „WĘDRUJĄCY KAPELUSZ” - dzieci bawią się na obwodzie koła przy muzyce. Każdy po kolei podaje i nakłada na głowę kapelusz. Z zabawy odpada ta para, która ma kapelusz podczas przerwy w muzyce.
7. Wróżba „KIM BĘDĘ” - na stoliku w kopertach, ukryte są przedmioty symbolizujące przyszły zawód. Uczestnicy (5) losują koperty, otwierają i odgadują nazwy zawodów, które będą wykonywać w przyszłości.
8. WRÓŻBY Z ZAPAŁEK– dzieci przy użyciu 5 patyczków - zapałek odtwarzają jeden z podanych na tablicy wzorów. Ich układ ma symboliczne i wróżebne znaczenie. Wysłuchanie wróżby: „Jaka jesteś?”, „O czym marzysz?”, „Co cię czeka?”.
9. Zabawa z elementami pedagogiki zabawy - „ZNAKI”. Dzieci dobierają się w pary i stają w kole – dzieci młodsze z przodu, starsze za nimi. Śpiewając piosenkę wykonujemy jednocześnie określone ruchy pokazywane przez zaproszone do środka dziecko.
10. Wróżba „MAGICZNE LICZBY” -jaki prezent dostanę – losowanie kartoników z liczbami:
1-kto ma liczbę 1, dostanie prezentów 7,
2-kto ma liczbę 2, dostanie pluszowego lwa,
3-kto ma liczbę 3, dostanie 2 planszowe gry,
4-kto ma liczbę 4, dostanie 2 mini komputery,
5-kto ma liczbę 5, dostanie album do zdjęć,
6-kto ma liczbę 6, dostanie coś, co można zjesć.
11. DEKODER. Na tablicy przypięty jest dekoder. Prowadząca podchodzi do dzieci z koszem, w którym są losy – kartki, na których są narysowane różne przedmioty. Każdy uczestnik z pomocą nauczycielki odczytuje obraz na dekoderze.
(korona) – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko;
(książka) – przed tobą kariera naukowa, zaszczyty;
(serce) – czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne;
(moneta) – będziesz bardzo bogatym biznesmenem, sukces w interesach;
(gwiazda) – przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska, będziesz gwiazdą;
(statek) – czekają cię wspaniałe przygody, zostaniesz podróżnikiem;
(różaniec) – będziesz księdzem lub zakonnicą, spędzisz życie na modłach;
(jabłko) – nowe życie, odrodzenie, ożywienie interesów.
12. TANIEC Z BALONIKIEM – przy muzyce disco dzieci tańczą w parach trzymając balon różnymi częściami ciała ( czoło, brzuch, ramiona, kolana), odpada z zabawy ta para, której balon spadnie na dywan.
13. Słodki poczęstunek dla uczestników wróżb andrzejkowych.
14. „MÓJ NASTRÓJ”. Na zakończenie dzieci dzielą się z innymi swoimi wrażeniami. Rysują flamastrem swój nastrój, w jakim znajdują się po zakończeniu zabawy (rozpromienione słoneczko,słoneczko za chmurką, chmurka z deszczykiem).
Literatura:
1. Wojciech Śliwerski „ Andrzejki”
2. zbiory własne.