KONSPEKT LEKCYJNY DO KLASY V SP
MUZYKA JAZZOWA – NAUKA PIOSENKI NIE WIE NIKT
CELE LEKCJI:
• UCZEŃ, ZNA KRÓTKI RYS HISTORYCZNY MUZYKI JAZZOWEJ
• UCZEŃ, ZNA NAJBARDZIEJ ZNANYCH TWÓRCÓW MUZYKI JAZZOWEJ
• UCZEŃ, ZNA MELODIĘ I TEKST PIOSENKI NIE WIE NIKT
• UCZEŃ, ZNA TAKIE POJĘCIA: IMPROWIZACJA, SEKCJA
METODY:
• POGADANKA, PODAJĄCA
FORMY PRACY:
• PRACA Z KOREKTĄ NAUCZYCIELA, ZBIOROWA
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• INSTRUMENT KLAWISZOWY, TRĄBKA, ZESZYT, TEKST PIOSENKI NIE WIE NIKT
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Powitanie, wprowadzenie do tematu lekcji (wysłuchanie utworu Louisa Armstronga That Old Feeling).
2. Przedstawienie uczniom krótkiej historii jazzu. Istotną częścią muzyki rozrywkowej jest jazz, niegdyś grany tylko w Ameryce, dziś na całym świecie. Jazz ma swoich słynnych klasyków, takich jak Louis Armstrong czy Duke Elington. Granie jazzu to przede wszystkim „wieczna” improwizacja różnych instrumentalistów czy wokalistów. Tradycyjny zespół jazzowy składał się klarnetu, trąbki, puzonu, kontrabasu, fortepianu. Źródłem muzyki jazzowej są śpiewy czarnych niewolników pracujących na plantacjach zwanych, negro spiritual.
3. Prezentacja trąbki – instrumentu bardzo często wykorzystywanego w muzyce jazzowej.
4. Wysłuchanie fragmentu negro spiritual Git on bo’d children Louisa Armstronga.
5. Wyjaśnienie pojęć: improwizacja, sekcja, jazzman.
6. Nauka piosenki negro spiritual Nie wie nikt.
7. Krótka pogadanka na temat muzyki jazzowej w obecnej chwili, tj. sposoby grania jazzu z wykorzystaniem elektroniki. Prezentacja utworu granego przez trębacza Herba Alperta Libertango Piazzoli.
8. Krótkie podsumowanie:
• Co to jest jazz?
• Wymień najbardziej znanych muzyków jazzowych
• Wspólne zaśpiewanie piosenki Nie wie nikt.