Scenariusz uroczystości z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
Klasa „0”
Temat: Światowy Dzień Pluszowego Misia
Data: 25 XI 2010r.
Osoba odpowiedzialna za uroczystość: Aldona Pytlak
Cele ogólne:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą,
- integrowanie społeczności klasy „0”,
- kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek oraz cudzej pracy.
Cele szczegółowe:
-pozna bliżej misie przyniesionych przez dzieci,
- podejmie i zrealizuje zadania konkursowe,
- doceni i nagrodzi starania kolegów,
- świadomie wykorzysta swoje zmysły,
- zatańczy w układzie ruchowym zespołowym,
- pozna historię pluszowego misia,
- wysłucha informacji o niedźwiedziach brunatnych,
- określi czy pytanie nauczycielki jest prawdą czy fałszem,
- poczuje się gospodarzami spotkania i odpowiedzialnie weźmie w niej udział.
Metody:
- podające( pogadanka, objaśnienie, opis)
- problemowe,
- zabawa symulacyjna,
- praktyczne(pokaz z instruktażem, zadań stawianych do realizacji).
Formy pracy:
- zespołowa ,
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- pluszowe misie przyniesione przez dzieci,
- Książka Jolanty Kasperkowiak „Na łace i w lesie. Ciekawostki o zwierzętach”,
- płyta z filmami z cyklu „Miś Uszatek”,
- rekwizyty do zadań (miód, talerzyki, kartki, kredki, pacynki, wykałaczki, szale),
- odtwarzacz CD,
- plakat informujący o imprezie.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1. Schodzenie się gości, zajmowanie miejsc siedzących (każde dziecko przybywa ze swoim ulubionym misiem).
2. Powitanie dzieci i gości:
Wszyscy was witamy, pięknie się kłaniamy ido zabawy was zapraszamy.
3. Zapoznanie dzieci z celem spotkania – Światowy Dzień Pluszowego Misia
-Wy dzieci macie swoje święto 1 czerwca w Dzień Dziecka , a dzisiaj 25 listopada świętują wszystkie pluszowe misie. Powiedzcie swojemu misiom na uszko , że bardzo go kochacie. Powiedzcie mu też dlaczego tak bardzo go kochacie. Misiu kocham cię bo.........
4. Prezentacja własnych misiów przez dzieci podczas siedzenia w kole.
5. Gimnastyka z misiami - ruch rozwijający wg W Sherbone
Dziecko:
podskakuje w miejscu obunóż,
obraca się ,
stoi raz na prawej , raz na lewej nodze,
dotyka kolegę „łapkami” brzuszkiem, plecami,
wspina się po miód .
6. Wysłuchanie ciekawostek o niedźwiedziach czytanych przez nauczyciela.
7. Zatańczenie pląsu „Niedźwiadek”.
8. „Które urodziny obchodzi miś pluszowy?”- poznanie „Historii pluszowego misia.”
Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, ponad 100 lat temu.
w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie.
Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedźwiedzicę . Okazało się , że w gawrze pozostał jej mały synek – niedźwiadek, którego myśliwi także chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historiio uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia.
Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.
Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.
9. Konkurs sprawnościowy „Przenoszenie wykałaczek z talerza na talerz za pomocą pacynki miś”.
10. Zabawa ze śpiewem „Stary niedźwiedź”.
11.Konkurs „Wyjadanie miodku”.
Zlizywanie w jak najkrótszym czasie miodu z talerzyka bez pomocy rąk.
12. „Misiowe figle”- zabawa w parach.
Dzieci odwrócone do siebie tyłem przepychają się plecami.
13. Rysowanie portretu ukochanego pluszowego misia zgodnie z instrukcjami nauczyciela z zawiązanymi oczami.
14. Oglądanie przez dzieci i ich gości filmów animowanych z cyklu „Miś Uszatek”.