Konspekt zajęć edukacyjnych dla grupy ,,0”
Czas trwania: ok. 1 h
Temat kompleksowy: Witaminy, witaminy
Temat zajęć: Jedz warzywa, a będziesz zdrowy – zabawa dydaktyczna. Klasyfikowanie zbiorów, przeliczanie warzyw według określonych reguł. Rozwiązywanie krzyżówki. Śpiewanie piosenki pt.: ,,Jarzynowa piosenka”
Obszary edukacyjne:
polonistyczna, matematyczna, muzyczna, plastyczna, ruchowa, przyrodnicza
Cele ogólne:
- kształtowanie wrażliwości muzycznej, przyrodniczej
- rozwijanie zainteresowań
- inspirowanie twórczego działania, pobudzanie aktywności i wyobraźni
- wspomaganie procesów pamięci długotrwałej
Cele operacyjne:
- dziecko wypowiada się na temat witamin i warzyw na podstawie własnych doświadczeń
- zna nazwy warzyw, rozróżnia jadalne części warzyw rosnące w ziemi i nad ziemią
- potrafi wytłumaczyć sens powiedzenia: ,,Jedz warzywa będziesz zdrowy”
- rozumie znaczenie witamin dla dobrego funkcjonowania organizmu,
- potrafi wymienić kilka nazw witamin
- rozumie znaczenie terminów: włoszczyzna, jarzyny,
- doskonali technikę czytania ze zrozumieniem w zakresie poznanych liter
- doskonali umiejętność analizy i syntezy dźwiękowej wyrazów
- przelicza obiekty w zakresie 10
- układa i rozwiązuje działania obrazujące treść opowieści matematycznych w zakresie 9
- przyporządkowuje podpisy do obrazków
- określa nastrój wiersza
- wyklaskuje rytm refrenu piosenki
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
-słowna: rozmowa, dyskusja, wnioskowanie
-praktyczna: pracy we współpracy, giełda pomysłów
-ruchowa: ćwiczenia rytmiczne
Formy:
-zbiorowa
-indywidualna - rozwiązywanie krzyżówki
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: ABC książka sześciolatka 4 wyd. WSIP, str.11
- obrazki warzyw lub surowe, umyte warzywa
- cyfry, znak większości, mniejszości
- wiersz pt.: ,,Wesoły tata”
- wiersz pt.: ,,Kłopoty gosposi”
- płyta CD, część 2
Przebieg zajęć
1. Edukacja polonistyczno - przyrodnicza
N: prosi uczniów, aby usiedli na dywanie tworząc koło i wysłuchali wiersza pt.: ,,Wesoły tata”, a następnie zastanowili się o kim jest mowa w wierszu, dlaczego dziecko w wierszu nie rośnie.
U: słuchają i wypowiadają się na temat tekstu
N: wyjaśnia znaczenie powiedzenia: ,,Jedz warzywa, będziesz zdrowy”, włoszczyzna, jarzyny
N: zadaje pytania o znane dzieciom witaminy, cel ich spożywania, miejsce gdzie można je znaleźć.
U: odpowiadają na pytania ze wskazaniem na ulubione potrawy z warzyw i owoców. Dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw, co zawierają?
Wniosek – Warzywa i owoce zawierają witaminy i sole mineralne, które są niezbędne dla zdrowia człowieka.
zwracamy uwagę dzieci na to:
o gdzie rosną warzywa,
o jaki mają kolor,
o jak się nazywają,
o jaka część warzyw jest jadalna,
o jak się je zbiera,
o jaki mają kształt;
Na przykład: marchew - pomarańczowa - długa - jadalny korzeń - wyrywamy; ziemniaki - brązowe - okrągłe - jadalna część wykopywana z ziemi - wykopujemy; pietruszka - biała - długa - jadalne zielona nać i korzeń - wyrywamy; burak - czerwony - okrągły - jadalny korzeń - wyrywamy.
2. Edukacja przyrodnicza
N: odczytuje zagadki
U: podają prawidłowe odpowiedzi
N: po podaniu przez ucznia odpowiedzi, zawiesza obrazek warzywa na tablicy
1.1. Na ogonie złota głowa. Smaczne pestki w sobie chowa.
1.2. Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę.
1.3. Rośnie na polu, ma żółte kolby.
1.4. Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony.
1.5. Jaka to głowa duża, czy mała, z zielonych liści składa się cała.
1.6. Z wierzchu czerwona, a w środku biała. Kiedy ją jadłeś w język cię szczypała.
1.7. Jakie warzywo, nawet niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę.
1.8. Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa.
1. dynia
2. pietruszka
3. kukurydza
4. ogórek
5. kapusta
6. rzodkiewka
7. cebula
8. marchewka
N: przypomnijmy, które warzywa możemy jeść na surowo, a które trzeba ugotować przed spożyciem?
U: wymieniają nazwy, patrząc na okazy warzyw lub ilustracje.
Na surowo jemy: paprykę, sałatę, cebulę, pomidora, ogórek, marchewkę itp.
Po ugotowaniu: kukurydzę, pora, pietruszkę, ziemniaki, buraki, groch, szparagi itp.
N: prosi o otworzenie podręczników na str. 11, czyta dzieciom polecenie
U: wykonują polecenie, następnie poprawiają kontury przedmiotów.
3. Edukacja muzyczna
N: prosi o wysłuchanie piosenki pt. ,,Jarzynowa piosenka”, następnie powtarza z dziećmi tekst
U: słuchają piosenki, powtarzają za nauczycielem słowa zwrotek i refrenu
N: proponuje zabawę do piosenki
U: dzieci stają w kole.
Takty 1 -2 dzieci robią kroki po obwodzie koła
Takty 3 - 4 skoki obunóż
Takty 5 – 6 obrót wokół własnej osi
Takty 7 - 4 klaśnięcia w dłonie
Refren Takty 9 – 10 tylko śpiew
Takty 13 – 21 dzieci wyklaskują rytm melodii
4. Edukacja polonistyczno - matematyczna
Wklejanie warzyw do koszyka narysowanego na kartce i pokolorowanego przez dzieci.
N: czyta wiersz ,, Kłopoty gosposi”, pyta uczniów o czym był wiersz.
U: przeliczają, wymieniają nazwy zapamiętanych warzyw
N: rozdaje kartki i prosi, aby każde z dzieci przykleiło do koszyka tyle warzyw ile potrzebowała gosposia.
N: czyta ponownie wiersz
U: wklejają obrazki, następnie rozpoznają, których warzyw pojawiło się najwięcej.
N: zaprasza dzieci na dywan, tam leżą obrazki przedstawiające warzywa. Prosi dzieci by pogrupowały warzywa w zbiory: marchewek, pietruszek, cebul, pomidorów, następnie porównały wskazane przez nauczyciela zbiory, układając pomiędzy nimi znak >, = lub <
5. Edukacja polonistyczna
N: rozdaje dzieciom kartki z krzyżówką, czyta hasła
U: wpisują rozwiązania w pola
(Zadanie może być wykonane na następnych zajęciach)
6. Zakończenie zajęć
U: śpiewają poznaną piosenkę.
Przygotowała Beata Tkaczow
Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego
Kłopoty gosposi
Na targ się wybiorę i warzywa kupię,
Bo są one potrzebne i w sosie i w zupie.
Do dużego kosza warzywa wpakuję,
Bo naprawdę dużo warzyw potrzebuję:
7 ogórków i 2 buraki,
5 marchewek, 3 ziemniaki,
2 rzodkiewki i szczypiorek
- jajecznicę nim przybiorę,
Koper, seler, 3 pomidory,
Kalafior, 6 pietruszek i 4 pory,
2 kapusty, paprykę, brokuły i groch.
Och!
Zapomniałam o 10 ziarenkach fasoli,
Jeszcze raz wszystko policzę powoli.