Scenariusz zajęć w grupie dzieci trzyletnich
Temat: Mój autoportret
Data: 30.05.2012
Cele główne: kształtowanie zdolności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych w postaci prostych kompozycji; kształtowanie nowych pojęć; kształcenie koordynacji słuchowo-ruchowej, ogólnej kultury ruchu i zachowania się.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi wskazać i nazwać różne części swojego ciała (głowa, brzuch, nogi, ręce, uszy, oczy),
Dziecko potrafi przeliczać w zakresie 3 (próba rozszerzenia dla dzieci chętnych do 5),
Dziecko potrafi wykonać pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela.
Metody:
zabawowo – naśladowcza,
słowna – rozmowa,
czynna – metoda ćwiczeń.
Techniki freinetowskie: fiszki, swobodna ekspresja plastyczna i teatralna, doświadczenia poszukujące.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: rolki po papierze kuchennym, guziki, klej, kolorowe serwetki, bibuła, piórka.
Przebieg zajęć:
1.Poznanie nowego słowa – autoportret.
Rozmowa na temat czy jest autoportret, próba wymyślenia przez dzieci znaczenia słowa. Kierowanie dzieci na właściwy trop, zapoznanie dzieci z prawidłowym znaczeniem słowa. Próba sylabizowania poznanego słowa.
2.Zabawy ruchowe z użyciem rolek po papierze kuchennym:
„Lustra” - dzieci naśladują ruchy swojego partnera w zabawie.
„Jesteśmy piratami” - dzieci za pomocą rolki jako lunety próbują wypatrzyć co jest za horyzontem, używają rolki jako wiosła do wiosłowania, a na końcu wykonują pirackie ciasto „rolując” rolką po dywanie.
3. „Mapa ciała” – nazywanie różnych części ciała.
Nauczyciel wskazuje różne części ciała. Dzieci nazywają je, próbują również je wskazać. Szukanie tych, które są pojedyncze (głowa, brzuch, nos) i tych, które posiadają parę (nogi, ręce, uszy).
4. Zabawy oddechowe z użyciem rolek po papierze kuchennym
Dzieci przykładają rolki jak trąbki do ust, biorą wdech nosem i mocno wydychają powietrze ustami. Próba zastosowania raz powietrza do ochładzania np.: ciepłej herbaty, a raz ogrzania np.: zimnych rąk.
5.Wykonanie prostych kukiełek przedstawiających siebie.
Dzieci próbują samodzielnie odczytać fiszkę i „kupić” produkty potrzebne im do wykonania zadania. Następnie konstruują kukiełki według własnego pomysłu.
Dla chętnych dzieci zabawa w teatr.