Konspekt
GIMNAZJUM KLASA I
Temat: Badanie ruchu niejednostajnego.
Cel ogólny:
Uświadomienie uczniom, czym jest prędkość średnia w fizyce.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie co to jest prędkość średnia(A)
- wie, gdzie odczytujemy prędkość chwilową(B)
- potrafi obliczyć wartość prędkości średniej(C)
Pomoce dydaktyczne:
- podręcznik
Metody:
Pogadanka, ćwiczenia uczniowskie – rozwiązywanie zadań.
Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca:
*przypomnienie wiadomości dotyczącej opisu ruchu (droga, tor ruchu, przesunięcie)
*przypomnienie jednostek: prędkości, drogi, czasu
2. Część właściwa:
*wprowadzenie pojęcia ruchu niejednostajnego na przykładach z życia codziennego np.: ruch samochodu w mieście, ruch pociągu wyjeżdżającego ze stacji, ruch chłopca przekraczającego linię mety w czasie wyścigu itp.
*zadanie pytań uczniom: Co dzieje się z prędkością podczas ruchu tych ciał fizycznych? Czy można te ruchy nazwać jednostajnymi?
*sformułowanie tematu lekcji,
*wyjaśnienie pojęcia prędkości chwilowej i gdzie ja można odczytać (np. szybkościomierz samochodu).
*Wyjaśnienie pojęcia prędkości średniej na przykładzie ruchu autobusu (samochodu). Autobus zatrzymując się na przystankach ma różne prędkości chwilowe, dlatego też często używa się pojęcia prędkości średniej, którą obliczy się ze wzoru:
Prędkość średnia= cała droga/czas trwania ruchu
Vśr=s/t
zadanie:
Samochód przebył drogę 100km w czasie 1 godziny, a następnie drogę 40km w ciągu 0,5 godziny.
a)Jaką średnią szybkość miał samochód na pierwszym, a jaką na drugim etapie podróży?
b)oblicz średnią szybkość samochodu.
3. Podsumowanie
* czym różni się prędkość chwilowa od prędkości średniej?
* jak obliczymy prędkość średnią.
Praca domowa
Podaj 2 przykłady, inne niż na lekcji ruchu niejednostajnego.