SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Wiosenna łąka- słyszymy, rozpoznajemy, naśladujemy wiosenne dźwięki
Cele ogólne:
- pomaganie dzieciom w przygotowaniu się do czytania
Cele szczegółowe:
- aktywnie uczestniczy w zabawach rozwijających percepcję słuchową
Metody: słowne, działań praktycznych, zabaw integracyjnych, , metoda D. Dziamskiej
Formy:
- z grupą
- indywidualnie
Pomoce dydaktyczne: gitara, płyta CD, sylwety zwierząt, paski z rytmem, chusta animacyjna, klej, kółka o różnej średnicy
Przebieg:
1. Zabaw integracyjna na powitanie „Stańmy wszyscy razem” wspólnie z rodzicami.
Stańmy wszyscy razem wkoło i podajmy ręce,
Razem będzie nam weselej nic nie trzeba więcej
Niech zabawa i piosenka będą razem z nami,
Każdy powie swoje imię my zapamiętamy.......
2. Zaciekawienie tematem. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie nauczyciela.
Odsłonięcie ilustracji i rozmowa przy ilustracji przedstawiającej łąkę pełną kwiatów.
3. Zagadki słuchowe Dzieci wsłuchują się w odgłosy występujące na łące.
Po odgadnięciu odsłonięcie sylwety konika polnego i żaby, pszczoły, bociana.
4. Losowanie sylwet owadów i zwierząt, które możemy spotkać na łące. Dzieci losują sylwety zwierząt i owadów, nazywają je i dzielą na slaby.
5. Zabawa ruchowa „ Na łące”- różnicowanie dźwięków wysokich, średnich i niskich. /
6. Dzieci wspólnie z rodzicami układają „żabkowy rytm”- mała żabka- duża żabka.
7. Zabawa z chustą animacyjną „Kolorowe kwiatki”- dzieci zamieniają się w pszczółki i „siadają” na kolorze kwiatka, który wymieni nauczyciel.
8. Praca plastyczna „ Żabka Kum-Kum” wykonana techniką orgiami z koła.