Numer: 15805
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wymieszane figury - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -4 letnich, 31.01.2012r.

Temat tygodnia : Poznajemy różne wielkości.
Temat dnia : Wymieszane figury.

Cele ogólne:
- Zdobywa doświadczenia przez manipulację figurami geometrycznymi na płaszczyźnie.
Cele operacyjne:
- łączy figury geometryczne z przedmiotami w ich kształcie,
- rozpoznaje kwadrat, trójkąt i koło wśród innych kształtów,
- wykonuje prace plastyczną z mozaiki geometrycznej - papierowej,
- zgodnie się bawi i pracuje stosując ustalone zasady.

Metody:
- słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia, piosenka,
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.

Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- opowiadanie G. Szadkowskiej W krainie Figurolandii, pląs rytmiczny Dzień dobry, klocki w kształcie figury geometryczne duże i małe (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt), pojemniki, emblematy kwadrat, koło, trójkąt, bębenek, tamburyn, przedmioty i obrazki przedstawiające rzeczy w kształcie figur geometrycznych, mozaika geometryczna – papierowa, klej, blok.

Przebieg zajęć:
1. Zabawa rytmizująca. Śpiew pląsu Dzień dobry z jednoczesnym wyklaskiwaniem.
Dzień dobry, dzień dobry
wszyscy sie witamy,
Dzień dobry, dzień dobry.
Dobry humor mamy. /2x

2. Zabawa - Dwa kółeczka.
Rozmowa na temat zabawy.
Jaki kształt utworzyliście w czasie zabawy?
Jakie znacie inne kształty?
Demonstracja figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt). Oglądanie, liczenie boków, wyszukiwanie wśród innych figur demonstrowanych przez nauczyciela. Powtarzanie ich nazw za nauczycielem.

3. Słuchanie opowiadania G. Szadkowskiej ,,W krainie Figurolandii”.

4. Zabawa dydaktyczna Znajdź przedmioty tego samego kształtu.
Co się stało w krainie figur?
Pomożecie mieszkańcom Figurolandii?
Figury geometryczne leżą na jednym stoliku, a przedmioty w kształcie figur na drugim. Zadaniem dzieci jest wziąć jedną figurę i odszukać na drugim stoliku rzecz bądź obrazek przedmiotu przypominający kształtem wybrana przez siebie figurę.
Układanie dobranych par na dywanie. Uzasadnianie wyboru ( np. talerz – koło, książeczka – kwadrat, trójkąt- obrazek dachu, itp.)

5. Zabawa ruchowo-zwinnościowa Kto szybciej.
Dzieci podzielone na zespoły oznaczone emblematami figur. Na umówiony sygnał zaczynają jak najszybciej wybierać swoje figury i chowają je do pojemników. Wygrywa drużyna która jako pierwsza wykona zadanie.

6. Kraina Figurolandia - praca plastyczna.
Dzieci układają dowolną kompozycję z papierowych figur geometrycznych. Naklejają je na kartkę. Opowiadają o tym co ona przedstawia.
Tworzenie wystawy prac.

7. Zabawa orientacyjno – porządkowa Koło czy trójkąt.
Dzieci podzielone na dwie grupy. Przy dźwiękach tamburyna poruszają się dzieci oznaczone trójkątami, przy dźwięku bębenka poruszają sie te oznaczone kołem. Na hasło: Wszyscy – poruszają sie wszystkie dzieci.

8. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za pracę, rozmowa na temat najciekawszego fragmentu zajęć.

Opracowała: mgr Jolanta Świebodzka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.