SCENARIUSZ ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCEGO
Data: 6.03.2012
Grupa: 3-latki
Tematyka kompleksowa: Zjawiska atmosferyczne
Temat: „Deszcz”
Cel Ogólny:
- Kształtowanie wrażliwości muzycznej
Cele szczegółowe (dziecko...):
- reaguje na barwę dźwięków wybranych instrumentów
- reaguje na ustalone hasła
- odpowie na pytania dotyczące treści piosenki
-naśladuje różne odgłosy spadającego deszczu
- zna budowę i brzmienie marakasu potocznie zwanego grzechotką
Zagadnienia programowe
1. Słuchanie muzyki i uczenie się jej rozumienia:
- określanie dynamiki, tempa, rejestru i barwy dźwięków
- słuchanie piosenek z tekstem o treści zrozumiałej dla dzieci ilustrowanych zabawką lub obrazkiem
2. Wykorzystywanie instrumentów różnego typu do gry i akompaniowania
3. Uczenie się i śpiewanie piosenek o różnej treści, ćwiczenia rytmiczne w oparciu o treść piosenki
4. Wyzwalanie ekspresji ruchowej podczas słuchania muzyki
Formy muzyczne:
• Śpiew i ćwiczenia mowy
• Ruch przy muzyce
• Gra na instrumentach
• Słuchanie muzyki
Metody:
• Aktywnego słuchania muzyki
• Pedagogika zabawy Klanza
• Ekspresji ruchowej
Literatura:
• Violetta Kuźnik, Edyta Hajduk: Program własny „Dziecięce muzykowanie”
• Zebrane materiały własne z warsztatów muzycznych i z pedagogiki zabawy Klanza
• Beata Forma „Zabawy muzyczne dla dzieci”
Pomoce:
Gitara, magnetofon, płyty CD- nagranie burzy, ulewy, wiatru, ilustracje do piosenki i odgłosów, marakasy, bębenek, talerze, dzwonki.
Przebieg zajęcia
1. Powitanie muzyczne
2. Zabawa muzyczna wg pedagogiki zabawy „Klanza” pt.”Pada deszczyk”
3. Słuchanie nagrania z kasety magnetofonowej- odgłosy: deszcz, wiatr, szum drzew, burza. Nazywanie usłyszanych odgłosów i dopasowanie do nich ilustracji.
4. „Wiatr i deszcz”- zabawa ortofoniczne, ćwiczenie mowy (wiatr: „sz”, deszcz: „kap, kap, kap”)
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Krople deszczu”
Dzieci maszerują w dowolnych kierunkach po sali. Na hasło: ”Krople deszczu” wyciągają ręce w górę i powoli przechodzą do przysiadu.
6. Słuchanie piosenki „Deszcz”:
Szu, szu, szu szumi deszcz
Zatańcz ze mną jeśli chcesz
Klip, klip, klip, klap, klap, klap
Jak potrafisz to mnie złap
7. Zabawa z deszczem- reagowanie na barwę dźwięku (bębenek, talerz, dzwonki)
• Marsz przy akompaniamencie bębenka.
• Cisza w muzyce- zatrzymanie
• Szybkie uderzenia w dzwonki „pada mały deszczyk”- dzieci delikatnie biegają na palcach
• Mocne uderzenia w talerze „deszczyk zmienia się w ulewę”- dzieci wykonują podskoki obunóż
8. Ponowny śpiew piosenki przez nauczyciela przy akompaniamencie gitary
9. Przypomnienie budowy i nazwy marakasów (grzechotek). Prezentacja różnych sposobów wydobywania z niej dźwięków.
10. Dowolna improwizacja gry na marakasach do poznanej melodii piosenki
11. Zabawa ruchowa do piosenki „Deszcz”:
Szu, szu, szu szumi deszcz - dzieci stoją w miejscu, twarze zwrócone
do środka koła, miarowo klaszczą
zatańcz ze mną jeśli chcesz - wykonują powoli obrót wokół siebie
klip, klip, klip
klap, klap, klap - ponownie stoją twarzami zwróconymi
do środka koła i miarowo klaszczą
jak potrafisz - wykonują podskok obunóż
to mnie złap
12. Pożegnanie muzyczne.