SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNO - MUZYCZNYCH W KLASIE I
TEMAT: Realizacja ruchowa wartości rytmicznych – zabawy przy muzyce
CELE ZAJĘĆ:
- kształtowanie poczucia rytmu
- rozwijanie wrażliwości słuchowej
- pobudzenie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci
- wyrabianie umiejętności poruszania się w przestrzeni
- doskonalenie koordynacji ruchowej
- kształtowanie świadomego ruchu i prawidłowej postawy ciała.
- umiejętność współdziałania w zespole
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
- wymienić podstawowe wartości nut;
- reagować na zmiany tempa;
- rozróżniać nutowe wartości rytmiczne;
- słuchać i odtwarzać zadania rytmiczno-ruchowe;
METODY:
obserwacji;
demonstracji nauczyciela;
metoda Kodaly'a
odtwórcza;
twórcza;
percepcyjna- słuchanie utworów;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansza z zapisanym rytmem;
plansze z wartościami rytmicznymi (ćwierćnuta, ósemka);
płyty z muzyką;
Przebieg zajęć:
1. Muzyczne powitanie ze wskazywaniem kierunku melodii za pomocą gestów i ruchów ciała:
- dzień dobry dzieci
- dzień dobry pani
2. Ćwiczenia oddechowe
Uczniowie wykonują głęboki wdech, następnie wypowiadając ,,tsz...” i wciągając brzuch wypuszczają powietrze wolno i równomiernie.
Wyobraź sobie, że w twojej jamie brzusznej znajduje się balonik, z którego wolno uchodzi powietrze maleńką szczelinką uformowaną z ust (wymawiają głoskę „u”)
Zabawa : „Siedzi kura nad Dunajem”, uczniowie wypowiadają krótką rymowankę : siedzi kura nad Dunajem nad dwudziestym pierwszym jajem, po czym na wdechu lub wydechu liczą poszczególne jajka, pierwsze jajo, drugie jajo.....aż do 21.
3. Zabawa inhibicyjno – incytacyjne
Dzieci maszerują rytmicznie zgodnie z akompaniamentem muzycznym. Na umówiony sygnał np. klaśnięcie dłoni wykonują obrót dookoła własnej osi, po czym maszerują dalej.
4. Wartości rytmiczne:
Dzieci chodzą po obwodzie koła zgodnie z rytmem – ćwierćnuty - marsz, ósemki - bieg. Na przerwę w muzyce zmieniają kierunek i powtarzają ćwiczenie.
Dzieci chodzą w rytm muzyki po całej sali. Słysząc dźwięki wysokie - dzieci idą na palcach wyciągając całe ciało z jednoczesnym unoszeniem rąk w górę, słysząc dźwięki niskie- dzieci chodzą na piętach unosząc palce stóp.
Zabawa "koniki". Dzieci poruszają się lekkim biegiem (ósemkami). Na pauzę w muzyce „sza” zatrzymują się i w rytmie ćwierćnutowym, granym na tamburynie, naśladują rytmiczne "grzebanie nogą".
Zabawa "bociany". Dzieci wyobrażają sobie, że są bocianami i biegną w różne strony poruszając rękoma jak skrzydłami. Na pauzę w muzyce „sza” zatrzymują się i w rytmie ósemkowym, granym na tamburynie, mówią "kle, kle, kle"
5. Echo rytmiczne - dzieci wysłuchują i odtwarzają (wyklaskiwanie, wytupywanie itp) rytmy ze wskazaniem ich na planszy, zastosowanie tataizacji (ćwierćnuta „ta”, ósemka „ti”).
6. Realizacja ruchowo-rytmiczna „ćwierćnuty”
Ruchowe wykonanie ćwierćnuty: krok (na: „raz”, „dwa”, „trzy”, „cztery”)
7. Realizacja ruchowo-rytmiczna „ósemki”
Ruchowe wykonanie ósemki: trucht na paluszkach (na: „raz i”, „dwa i”, „trzy i”, „cztery i”).
8. Orkiestra muzyczna – uczniowie podzieleni na dwie grupy (ćwierćnuty i ósemki), wyklaskują lub wymawiają swoją wartość rytmiczną z zastosowaniem tataizacji.
9. Ćwiczenie wyciszające i odreagowujące
Wszyscy ustawiają się w kole trzymając się za ręce. Od pozycji w przysiadzie unoszą się coraz wyżej, a na końcu wysoko wyskakują w górę. Ruchom tym towarzyszy płynne i długie wymawianie głoski „o” – od bardzo cichego, poprzez stopniowe zgłaśnianie, aż do jak najgłośniejszego wykrzyczenia słowa „hop!”. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy wraz ze zmianą słowa.
Uczniowie stoją w kole, w rytmie ćwierćnut i z zastosowaniem tataizacji po kolei wykonują przysiad, następnie w rytmie ósemki, wymawiając sylabę „ti”wstają.
„Zbudź się” - dzieci siadają, ziewają, przecierają oczy, kładą się i zasypiają. Nauczyciel proponuje, aby pomarzyły o wakacjach, podróżach, zabawach itp. o czymś, co je cieszy, bawi. Po chwili dzieci powoli budzą się, przecierają oczy, ziewają, siadają i wstają.