Scenariusz zajęć z edukacji plastycznej w klasie II a
Prowadząca zajęcia Maria Marucha
Temat bloku: Wiosna w sadzie i w ogrodzie
Temat dnia: Przedstawienie środkami plastycznymi kompozycji pt.: „Co kwitnie w sadzie?”
Cele:
• określanie kształtów, wielkości i barw
• rozwijanie wyobraźni plastycznej
• utrwalenie wiadomości o krajobrazie
• kształcenie wrażliwości na piękno przyrody
• utrwalenie piosenki pt.: „W sadzie”
Techniki:
• malowanie farbami plakatowymi i pastą do zębów
• rysowanie kredkami i wyklejanka z bibuły
• frottage
• wycinanka z wyklejanką z popcornu
Metody pracy:
• pogadanka
• pokaz
• instruktarz
• twórcza praca w grupach
Środki dydaktyczne:
kartki, farby, klej, papier kolorowy, pasta do zębów, pędzle, kredki, bibuła, kawałki tektury, pocięta gąbka, popcorn, plansza demonstracyjna „Sad”, wiersze M. Konopnickiej „Jabłonka”, W. Domaradzkiego „W kwietniu”(frag.), T. Chwastek - Latuszkowej „Kwiecień”, podkład muzyczny na płycie CD do piosenki pt.: „W sadzie”, odtwarzacz płyt CD .
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie do tematu
2. Wysłuchanie czytanych przez n-la wierszy: W. Domaradzkiego „Kwietniu” (frag.), T. Chwastek- Latuszkowej „Kwiecień” oraz M. Konopnickiej „Jabłonka”.
3. Wypowiedzi dzieci na temat treści wierszy.
4. Oglądanie planszy dydaktycznej „Sad”
5. Śpiewanie piosenki pt.: „W sadzie”
6. Podanie tematu, podział na grupy i omówienie technik
Grupa I – malowanie farbami plakatowymi i pastą do zębów – malowanie kształtów drzew, pomalowanie kwiatów białą farbą, nałożenie na nią pasty do zębów połączonej np. z czerwoną farbą
Grupa II – rysowanie kredkami i wyklejanka z kuleczek bibuły – rysowanie kształtów drzew, przyklejanie kwiatów z białych i różowych kuleczek bibuły
Grupa III – frottage – malowanie farbą krawędzi tekturowych kawałków i odciskanie ich na kartce, tworząc kształt drzew, następnie kawałkami pociętej gąbki lub bibuły pomalowanej farbą, odciskamy tworząc kwiaty
Grupa IV – wycinanka z kolorowego papieru z wyklejanką z popcornu – wycinanie z kolorowego papieru kształtów drzew, przyklejanie do nich kulek popcornu, których środki malujemy „mokrą” różową kredką
7. Twórcza praca dzieci
8. Wystawa i ocena prac
9. Ewaluacja