Konspekt lekcji informatyki w klasie III szkoły podstawowej
TEMAT: Poznanie przycisku paska formatowania w edytorze tekstu: Wypunktowanie.
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele operacyjne:
• uczeń potrafi poprawnie rozpocząć oraz zacząć pracę z edytorem tekstu WordPad,
• uczeń poznaje nowy przycisk paska formatowania Wypunktowanie oraz potrafi go zastosować;
• uczeń potrafi wskazać cechy dobrego kolegi;
• uczeń potrafi opisać swojego najlepszego kolegę (koleżankę);
• uczniowie pracują w parach na lekcji.
Metody pracy
• pogadanka wraz z wykonaniem ćwiczenia pomocniczego z podręcznika;
• praca w parach z ćwiczeniem 2 z podręcznika.
Środki dydaktyczne
• zestaw komputerowy;
• podręcznik „Przygoda z komputerem”, klasa 3.
Przebieg lekcji
- podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji;
- włączenie komputerów oraz uruchomienie edytora tekstu WordPad, wskazanie przycisku Wypunktowanie na pasku formatowania i wytłumaczenie jak go stosujemy;
- wykonanie ćwiczenia pomocniczego z podręcznika;
- uruchomienie ćwiczenia 2 z folderu klasa 3;
- przystąpienie uczniów do pracy, czyli wykonanie polecenia z ćwiczenia 2 – ułożenie kilku zdań o swoim najlepszym koledze, przyjacielu (koleżance, przyjaciółce);
- podsumowanie – odczytanie pisemnych wypowiedzi uczniów, które zostaną nagrodzone przez nauczyciela oceną.
Ćwiczenie pomocnicze.
Polecenie:
Przeczytaj podane poniżej cechy oraz stosując Wypunktowanie wypisz te, które charakteryzują najlepszego kolegę (koleżankę). Pierwsze litery wypisanych cech utworzą hasło, które napisz pod wymienionymi cechami.
Cechy: Rozwiązanie:
Koleżeński
samolubny
opiekuńczy
dokuczliwy
lubiany
kłótliwy
elegancki
niemiły
grzeczny
niegrzeczny
ambitny
Ćwiczenie 2.
Polecenie:
Korzystając ze słowniczka, ułóż kilka zdań o swoim najlepszym przyjacielu lub koledze. Wyróżnij każde zdanie, stosując wypunktowanie.
Słowniczek: