SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Z ZAKRESU WYCHOWANIA SPOŁECZNO – MORALNEGO
Opracowanie i prowadzenie: Katarzyna Przekaza
Temat: „O uczuciach i dobrym wychowaniu na co dzień”
Cele:
• rozpoznawanie i nazywanie stanów emocjonalnych,
• rozbudzanie potrzeby wyrażania emocji z wykorzystaniem ekspresji ruchowej,
• zwrócenie uwagi na mimikę twarzy jako źródła informacji o emocjach innych ludzi,
• rozumienie potrzeby stosowania zwrotów grzecznościowych, jako jednej z metod rozwiązywania konfliktów,
• budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę.
Metody: podająca, poszukująca, ekspresywna, zadań stawianych dzieciom.
Formy: grupowa, indywidualna
Pomoce: magnetofon, płyty CD z muzyką, treść wiersza „Tak czy nie” D. Kręcisz, napisy „tak”, „nie”, mikrofon, koperta z planszami przedstawiającymi emocje, duża kostka, dywaniki, koperty z sylabami, opis scenek dramowych, tekst „Z wizytą w tajemniczym zamku”,kartki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Witam tych, których imię rozpoczyna się głoską...”. Dzieci, które czują się powitane machają wszystkim i siadają na dywanie.
2. „Podziel na sylaby swoje imię” - analiza i synteza słuchowa wyrazów.
3. Zabawa w „Wędrujący mikrofon”:
• „Jestem wesoły gdy...”
• „Jestem smutna gdy...”
• „Czuję się szczęśliwa gdy...”
• „Boję się gdy...”
• „Jestem zły gdy...”
4. „Jak to pokazać” - rozpoznaj i nazwij emocje. Dzieci losują ilustracje przedstawiające różne stany emocjonalne i za pomocą gestu, mimiki próbują przedstawić grupie co przedstawia ilustracja. N-lka omawia z dziećmi stany emocjonalne i mimikę, gesty jakie im towarzyszą.
5. „Kostka”. Dzieci tańczą w dowolny sposób przy muzyce, w przerwie utworu:
- łączą się w grupy, zespoły liczące tyle dzieci ile oczek było na kostce,
- zgodnie z pokazaną na kostce cyfrą, dotykają podłogi tyloma częściami ciała.
6. Zabawa z sylabami z wykorzystaniem dywaników. Dzieci układają wyraz z rozsypanki sylabowej. Następnie zdanie z danym wyrazem.
7. Scenki dramowe dla rodziców. Rodzice prezentują dzieciom scenki a zadaniem dzieci jest je odgadnąć, n-l rozmawia z dziećmi nt. emocji jakie mogą towarzyszyć podczas takich sytuacji.
• Dwaj bracia chcą w tym samym czasie oglądać różne kanały TV.
• Dziewczynka wyrywa zabawkę swojej koleżance.
• Chłopiec nie chce oddać klocków koledze, który reaguje na to złością i zaczyna okładać go pięściami.
• Dziewczynki nie chcą bawić się ze swoją koleżanką, obgadują ją odpychają.
8. „Z wizytą w tajemniczym zamku”. N-l czyta dzieciom opowiadanie, zadaniem dzieci jest narysowanie przedmiotów jakie mogłyby znaleźć się w tajemniczej skrzyni.