konspekt lekcji klasa II SP
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele operacyjne:
• uczeń poznaje co oznacza termin formatowanie,
• uczeń potrafi zaznaczać tekst, zmieniać rozmiar czcionki, zmieniać kolor czcionki, wyrównać tekst do lewej, prawej oraz wyśrodkować tekst, a także zastosować pogrubienie, podkreślenie czy kursywę;
• uczeń pracuje samodzielnie na lekcji.
Metody pracy
• pogadanka;
• indywidualna praca z ćwiczeniem 17 z podręcznika.
Środki dydaktyczne
• zestaw komputerowy;
• podręcznik „Przygoda z komputerem”, klasa 2.
Przebieg lekcji
- podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji;
- włączenie komputerów oraz uruchomienie ćwiczenia 17 z folderu klasa 2;
- zapoznanie uczniów przez nauczyciela z pojęciem formatowanie (nadawanie tekstowi estetycznego wyglądu) oraz przypomnienie przycisków edytora tekstu;
- przystąpienie uczniów do pracy, czyli wykonanie poleceń z ćwiczenia 17 – sformatowanie wiersza „Cztery przyjaciółki”;
- podsumowanie.
Ćwiczenie 17.
CZTERY PRZYJACIÓŁKI
Koleżanek w klasie wiele:
wśród nich mamy między nami
Alę, Ulę, Olę, Elę,
które są przyjaciółkami.
Kiedyś - była to niedziela -
deszcz rzęsisty spotkał Olę.
Z okna ją spostrzegła Ela
i wybiegła z parasolem.
Idą razem raźnym krokiem,
aż tu patrzą - moknie Ula.
Cóż, parasol dość szeroki:
Ula pod nim się przytula.
Ale spójrzcie tam przy drzewie
stoi Ala, zmokła kurka.
Bo i jakże w tej ulewie
do swojego przejść podwórka?
- Chociaż miejsca tu niewiele,
chodźże, Alu - rzecze Ola.
Razem będzie nam weselej.
Korzystajmy z parasola!
Czy parasol się rozszerzył,
czy też przyjaźń mocna była -
dość, że pod nim, proszę wierzyć,
cała czwórka się zmieściła.
Hanna Łochocka
Polecenie:
Przeczytaj wiersz pt. „Cztery przyjaciółki”.
• Zaznacz cały tekst i zmień wielkość czcionki na 14;
• Tytuł wiersza wyśrodkuj, zastosuj pogrubienie, zmień wielkość czcionki na 20;
• Pierwszą zwrotkę wyrównaj do lewej i zmień kolor czcionki na niebieski;
• Drugą zwrotkę wyrównaj do prawej i zmień kolor czcionki na czerwony;
• Trzecią zwrotkę wyrównaj do lewej i zmień kolor czcionki na zielony;
• Czwartą zwrotkę wyrównaj do prawej i zmień kolor czcionki na purpurowy;
• Piątą zwrotkę wyrównaj do lewej i zmień kolor czcionki na kasztanowy;
• Szóstą zwrotkę wyrównaj do prawej i zmień kolor czcionki na żółty;
• Imię i nazwisko autora wyśrodkuj i zastosuj kursywę;
• Odszukaj w wierszu czasowniki i podkreśl je.