Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci pięcioletnich.
Temat: „Zdrowe odżywianie się- przygotowanie sałatki owocowej ”.
Cele ogólne:
- kształtowanie aktywnych postaw i nawyków dzieci wobec zdrowia
- zapoznanie z piramidą zdrowia
- kształtowanie umiejętności odpowiadania na pytania
- integrowanie grupy poprzez wspólną zabawę
- przedstawianie ruchem treści piosenki
- usprawnianie myślenia
- rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej
- usprawnianie manualności
- usprawnianie przeliczania w zakresie 10
- wdrażanie do prawidłowego posługiwania się znakami < ,> oraz =
- zapoznanie z bezpiecznym posługiwaniem się nożem w czasie krojenia owoców
Cele operacyjne:
- odpowiada na pytania nauczyciela, rozwiązuje zagadki
- rozróżnia żywność zdrową i szkodliwą dla organizmu człowieka
- wie, że aktywność fizyczna wpływa na zdrowie człowieka
- tworzy zbiory warzyw i owoców
- bierze udział w zabawie muzyczno- ruchowej
- jest zdolne do współpracy
- zna nazwy warzyw i owoców
- rozwiązuje zagadki
- poprawnie stosuje znaki < ,> oraz =
Formy pracy:
- zespołowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne: komputer, prezentacja multimedialna „ Żyjmy zdrowo”, magnetofon, piosenka „Urodziny marchewki”, zagadki , plakat „Piramida zdrowia”, zbiory warzyw i owoców, cyfry 1-10, znaki < ,> oraz =, owoce, warzywa, nóż, deska do krojenia, fartuszek.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci przez nauczycielkę zabawą z pedagogiki zabawy- „Witam Cię, jak się masz- zajęcia zacząć już czas. Jestem ja, jesteś Ty- raz, dwa, trzy”.
2. Zaprezentowanie dzieciom prezentacji multimedialnej „ Żyjemy zdrowo” w połączeniu z pogadanką na temat zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania się. Zwrócenie uwagi na ograniczenie spożywanie niezdrowej żywności typu: (fast food, słodycze, napoje).
3. Zagadki- praca zespołowa- dzieci w zespołach przedstawiają ilustrację, będącą odpowiedzią na czytaną zagadkę przez nauczycielkę.
Ładnie pachną żółtą skórką,
kwaśny mają smak.
Zawierają witaminy,
wiemy, że to są...
Skórka fioletowa,
a miąższ pod nią złoty,
smakuje wybornie,
wszyscy wiedzą o tym...
Ma gruby brzuszek
i kolor żółto-zielony.
Jest słodziutka, zaś w zimie będzie
z niej kompot wymarzony.
Czerwieni się ze wstydu.
Dojrzewa na słonku.
Wśród zielonych listków
wisi na ogonku.
Niedaleko od jabłonki pada,
każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dogrzewane.
Jaka to głowa,
duża czy mała,
z zielonych liści
składa się cała?
Latem w ogrodzie
wyrósł zielony,
a zimą w słoiku
leży kiszony.
Jakie warzywo,
chociaż niewielkie,
wyciśnie z oczu
łzy słoną kropelkę?
Dobra gotowana
i dobra surowa,
choć nie pomarańcza,
jest pomarańczowa.
Kiedy za zielony
pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno,
wnet z ziemi wyskoczy.
4. Zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki „Urodziny marchewki” przedstawianie ruchem treści piosenki.
5. Zbiory „warzyw” i „owoców”- tworzenie zbiorów, przeliczanie ich elementów w zakresie 10. Prawidłowe zastosowanie znaków większości i mniejszości oraz równości.
6. „Magiczne pudełko”- losowanie z zamkniętymi oczami danego warzywa lub owocu, rozpoznawanie za pomocą dotyku.
7. „Gimnastyka przedszkolaka” zabawa utrwalająca znajomość części ciała (głowa, ramiona, kolana, pięty).
8. Sałatka owocowa- wspólne przygotowanie z rodzicami sałatki. Zwrócenie uwagi na bezpieczne krojenie nożem.
9. Spożywanie sałatki. Delektowanie się smakiem.