Scenariusz diagnozy z zakresu matematyki
Grupa: V (5-6 latki)
Temat ośrodkowy: Słoneczne dni w przedszkolu
Temat zajęć: Zabawy matematyczne diagnozujące umiejętności dzieci 5 6 letnich
Cele:
Liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
- potrafi wyodrębnić przedmioty, które chce policzyć,
- potrafi liczyć obiekty po kolei /przestrzega zasady stałej kolejności/,
- wie, ile jest policzonych obiektów /ostatni liczebnik określa liczbę policzonych obiektów/,
- rozróżnia błędne liczenie od prawidłowego,
Wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
- interesuje się zmianami typu dodać i odjąć,
- potrafi ustalić wynik dodawania i odejmowania na podstawie manipulowania przedmiotami,
posługuje się liczebnikami porządkowymi
- potrafi numerować przedmioty,
- potrafi wskazać wybrany obiekt w ponumerowanej serii i ustalić, który on jest,
- posługuje się liczbą porządkową w grach i zabawach,
Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby a także w odniesieniu do innych obiektów.
posiada świadomość własnego ciała /nazywanie wyróżnionych części, dostrzega oś symetrii swojej sylwetki, różnicuje lewą i prawą stronę/,
- potrafi ustalić położenie przedmiotów względem własnego ciała,
- potrafi poruszać się w otoczeniu zgodnie z poleceniem
Metody:
- słowna
- pokazowa
- aktywnej działalności dzieci
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce: patyczki do przeliczania, tacki, cyfry, sylwety wiatraczków, obrazki do orientacji przestrzennej, płyta cd...
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez wskazanie celu
2. Układanie patyczków do liczenia wg wskazówek nauczyciela
• Ułóżcie patyczki na tacy zaczynając od lewej strony od najmniejszego do największego – stosowanie określeń dłuższy od ..., krótszy od...
• Przeliczanie ułożonych patyczków
• Stosowanie liczebników porządkowych – określanie „Który z kolei jest...”
• Ćwiczenia umiejętności dodawania i odejmowania
3. Ćwiczenia umiejętności rozumienia i prawidłowego stosowania określeń nad, pod, za itp. Na podstawie ilustracji.
4. Zabawa ruchowa do piosenki „Maszerują dzieci”
Maszerują dzieci drogą , /marsz po obwodzie koła
raz dwa trzy /klaszczą rytmicznie w ręce
Prawą nogą, lewą nogą
Raz dwa, trzy /j. w.
A nad drogą słonko świeci
I uśmiecha się do dzieci /pokazujemy słonko-ręce wysoko nad głową
Raz, dwa ,raz, dwa, trzy! / klaszczą w ręce
Maszerują dzieci drogą /marsz po obwodzie koła w prawą stronę
Raz, dwa, trzy / klaszczą rytmicznie w ręce
Prawą nogą , lewą nogą
Raz ,dwa ,trzy / j. w
Naprzód zuchy, naprzód śmiało
Będzie przygód tu niemało / pokazujemy dzieci , kolegów
Raz, dwa, raz, dwa, trzy!
5. Zabawa „Znajdź cyfrę”, odnajdywanie cyfr i prawidłowe określanie ilości wiatraczków zawieszanych przez nauczyciela + ćwiczenia dźwiękowe (ile dźwięków wystukanych na bębenku dziecko usłyszy taką cyfrę kładzie)
6. „ Prawa ręka wita się ...” zabawa ruchowa – orientacyjno – porządkowa przy piosence
CEL: Rozwijanie orientacji w schemacie ciała
Dzieci biegają przy muzyce , na przerwę muzyce osoba prowadząca zabawę wyróżnia części ciała z którymi wita się prawa ręka, mówi np. : prawa ręka wita się z prawym uchem, z prawym kolanem , z prawa kostką.....
Wszyscy chwytamy się za wymienioną część ciała, zabawę powtarzamy 3-4 razy
7. Praca przy stolikach – rysowanie sylwet słońca zgodnie z wylosowaną cyfrą.