KONSPEKT ZAJĘĆ
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
PROWADZĄCA: Daniela Szymańska
TEMAT KOMPLEKSOWY: Pora zacząć Nowy rok.
TEMAT DNIA: Wspólne wykonanie kalendarza na cały rok.
CEL EDUKACYJNY: Zapoznanie dzieci ze strukturą roku.
.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości na temat struktury roku, nazw miesięcy i dni;
- rozwijanie zdolności poznawczych;
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie;
- wykorzystanie wiedzy w praktyce, w życiu codziennym;
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie do czego służy kalendarz;
- zna nazwy miesięcy i potrafi przyporządkować je odpowiednim porom roku;
- zna dni tygodnia i potrafi wymienić je we właściwej kolejności;
- potrafi swobodnie i śmiało wypowiedzieć się na określony temat;
- udoskonala zdolności manualne;
- dba o porządek po skończonych zajęciach.
Metody: praktycznego działania, dialogowe, aktywizujące, plastycznej działalności dzieci.
Formy pracy: praca w grupach.
Środki dydaktyczne: plansza przedstawiająca pory roku, karteczki z nazwami miesięcy, stare kalendarze, przybory do malowania, farby plakatowe, pędzle, pojemniki na wodę, blok techniczny, kleje, nożyczki, papier kolorowy, gazety.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie i wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Wprowadzenie do tematyki zajęć- zgadywanki.
Dzieci odgadują zagadki zadawane przez nauczyciela.
Wisi na ścianie gruba książeczka
co dzień z niej jedna
spada karteczka.
(kalendarz)
Jestem dzieckiem – daję słowo.
Rodzę się w Noc Sylwestrową,
Coraz śmielej stawiam krok.
Nazywam się .........................
(Nowy Rok)
„Najpierw miał wiele kartek
potem schudł do połowy.
W listopadzie kartki pogubił.
W styczniu znowu wisiał nowy”.
(kalendarz)
„Na swej tarczy ma dwa chude wąsiki.
Pokazuje czas i godziny liczy”.
(zegar)
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat kalendarza. Pytania zadawane dzieciom: Ile mamy pór roku? Na ile miesięcy podzielony jest rok? O czym informuje nas kalendarz? Do czego nam jest potrzebny kalendarz? Następnie nauczyciel wywiesza planszę, na której narysowane są cztery pory roku. Każde dziecko po kolei podchodzi i losuje z woreczka karteczkę z nazwą jednego miesiąca, następnie przykleja miesiąc w odpowiedniej porze roku (nauczyciel pomaga w razie problemów). Ćwiczenie to ma na celu obrazowe pokazanie dzieciom z jakich elementów składa się rok. Wspólnie przypominają kolejność dni tygodnia.
3. Wykonanie kalendarza na cały rok.
Nauczyciel dzieli dzieci na 6 grup. Każda grupa ma za zadanie wykonanie kalendarza na dwa miesiące. Dzieci siadają przy stolikach. Nauczyciel rozdaje kartki papieru, przybory do malowania, kolorowy papier, nożyczki, kleje. Dzieci wspólnie planują i wykonują zadanie. Nauczyciel wspólnie z dziećmi łączą wykonane prace w jeden kalendarz. Kalendarz zostaje powieszony na świetlicy szkolnej.
4. Posprzątanie stanowisk pracy.
Nauczyciel prosi o posprzątanie miejsc pracy.
5. Zakończenie zajęć.
Opracowała:
Daniela Szymańska
świetlica szkolna
PSP 31 w Wałbrzych