KONSPEKT ZAJĘĆ
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
PROWADZĄCA: Daniela Szymańska
TEMAT KOMPLEKSOWY: Wielkanoc świętem wiary i radości – poznajemy wielkanocne zwyczaje.
TEMAT DNIA: Wielkanocne zwyczaje.
CEL EDUKACYJNY: Zapoznanie uczniów ze zwyczajami wielkanocnymi.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
Cele ogólne:
- poznanie i podtrzymywanie lokalnych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
- zapoznanie ze sposobem ozdabiania wielkanocnych pisanek;
- podnoszenie własnej wartości w wyniku wykonywanej pracy;
- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dzieci;
- rozwijanie ekspresji słownej podczas wypowiedzi na temat zwyczajów wielkanocnych.
Cele operacyjne:
- wyrabianie nawyku zachowania bezpieczeństwa przy wykonywaniu pisanek;
- wdrażanie do dbania o porządek i ład na stanowisku pracy;
- poszanowanie obyczajów wielkanocnych;
- pobudzanie do samodzielnej pracy;
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
- rozwijanie inwencji twórczej.
Metody: obserwacja, słowne, praktycznej działalności, pozytywnych wzmocnień.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- okazy i ilustracje pisanek, ilustracje przedstawiające ozdoby i potrawy wielkanocne oraz zwyczaje związane z Wielkanocą;
- wiersz Katarzyny Kuzior- Wierzbowskiej pt. „ Na świątecznym stole”;
- kartonowe szablony jejek;
- papier kolorowy, włóczka, bibuła, ścinki materiału, plastelina, nożyczki, klej, brokat, farby, pędzelki, pisaki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel recytuje wiersz Marii Kuzior- Wierzbowskiej pt. „ Na świątecznym stole”. Dzieci uważnie słuchają tekstu wiersza.
3. Rozmowa na temat treści wiersza i zwyczajów wielkanocnych.
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące treści wiersza. Dzieci odpowiadają na postawione pytania. Pokazują określoną potrawę i ozdobę wielkanocną. Następnie nauczyciel wraz z dziećmi rozmawiają na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą. Nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje z Wielkanocą.. Dzieci opowiadają o zwyczajach wielkanocnych na podstawie ilustracji. Wspólnie oglądają zdjęcia przedstawiające pisanki.
4. Wykonanie wielkanocnej pisanki.
Nauczyciel objaśnia sposób wykonania pracy i prezentuje sposób jej wykonania. Zachęca dzieci pobudzania własnej wyobraźni. Przypomina o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy oraz konieczności utrzymania ładu i porządku na stanowisku pracy. Dzieci wykonują pisanki według własnych pomysłów, wykorzystując przygotowane wcześniej szablony jajek wycięte z kartonu i inne środki dydaktyczne. Nauczyciel zwraca uwagę na staranność i estetykę prac oraz pomaga dzieciom mniej sprawnym podczas pracy. Udziela pochwał po kolejnych etapach pracy.
5. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel prosi uczniów o posprzątanie stanowisk pracy i położenie wykonanych prac na biurku. Po oglądnięciu prac dzieci nauczyciel przypina je na gazetkę świetlicy. Nauczyciel nagradza dzieci słowną pochwałą za wykonane przez nich prace.
Opracowała:
Daniela Szymańska
świetlica szkolna
PSP 31 w Wałbrzychu