Scenariusz zajęć w klasie ,,0”, przedszkole w Nowej Wsi
prowadzonych przez Urszulę Szymczuk
Temat bloku: Wiosna tuż, tuż.
Temat dnia: Literkowe zabawy z wiosną.
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości o cechach pogodowych charakterystycznych dla wiosny;
- kształcenie umiejętności czytania krótkich tekstów.
Cele szczegółowe:
- uczeń wymienia nazwy czterech pór roku;
- wymienia charakterystyczne cechy wiosny i innych pór roku;
- rozpoznaje i nazywa ptaki i rośliny zwiastujące wiosnę;
- rozumie pojęcia określające wielkość przedmiotów: duży, mniejszy, największy;
- rozpoznaje i nazywa cyfry od 1 do 8;
- porządkuje cyfry rosnąco i malejąco;
- tworzy wyrazy z rozsypanki sylabowej i literowej, odczytuje je;
- czyta krótki tekst;
- czyta cicho ze zrozumieniem krótki tekst;
- potrafi przyporządkować napisy do odpowiedniej ilustracji;
- prawidłowo buduje zdanie z podanym wyrazem;
- odtworzy ruchem ciała charakter słyszanej muzyki.
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania, organizowania i rozwijania działalności muzycznej, elementy metody problemowej,
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa,
Środki dydaktyczne: strój dla Wiosny, koszyczek z ,, prezentami”- kartki z poleceniami, płyta CD z utworami A. Vivaldiego ,, Cztery pory roku”, kartoniki z cyframi i literami, kolorowe kartoniki z sylabami, ilustracje i napisy czterech pór roku, wyrazy charakterystyczne dla czterech pór roku, kolorowe kwiaty- sylaby, kółka- z literami, obrazki z tekstem, magnetofon, ilustracje z tekstem do cichego czytania, karty do indywidualnej pracy..
Przebieg zajęć:
1. Część wstępna
A. Powitanie dzieci ( dzieci siedzą w kręgu ).
B. Zabawa integracyjna ze śpiewem pt. „ Deszczyk”.
Pada, pada, deszczyk pada, wieje, wieje wiatr,
Pada, pada, deszczyk pada, wieje, wieje wiatr,
Błyskawica- grzmot, błyskawica- grzmot,
I słoneczko do nas śmieje się. ( 2 razy )
Zabawę przerywa pukanie do drzwi. Wchodzi Wiosna i mówi:
- Dzień dobry dzieci. Czy poznajecie kim jestem?
- Wiem, że czekaliście na mnie, więc postanowiłam Was odwiedzić. ( n-el prosi Wiosna aby usiadła ).
- Dziękuje, niestety nie mogę zostać z Wami dłużej, ponieważ spieszę się do innych dzieci. Nie martwcie się jednak, spotkacie mnie niedługo w zielonej trawie, kwiatach, drzewach, wietrze, deszczu i słońcu. Będę tam aż do lata.
- Już muszę iść, ale przyniosłam Wam w prezencie „ wiosenny koszyczek”, który przekazuje waszej pani.
- Słyszałam, że już umiecie czytać, więc niektóre niespodzianki wiosenne trzeba będzie odczytać. Ukryłam je na tablicach. Są tam wiosenne zabawy. Pobawcie się z panią. ( dzieci dziękują Wiośnie za „prezenty” i na pożegnanie śpiewają piosenkę” Wiosna tuż, tuż”)
C. Porządkowanie cyfr rosnąco i malejąco i odczytywanie hasła. ( dzieci siedzą w kręgu ).
Nauczyciel wyjmuje z koszyka kartoniki z czerwonymi i niebieskimi cyframi oraz kartonik z literą „ Z „. Na odwrocie kartoników są litery. Zadaniem dzieci jest ułożenie cyfr czerwonych od najmniejszej do największej, a niebieskich- od największej do najmniejszej, odwrócenie ich, dopasowanie litery „ Z ‘’ i odczytanie hasła.
1 2 3 4 5 6
Z A B A W A
Z
8 7 6 5 4 3 2 1
L I T E R A M I
2. Część główna.
A. Podanie tematu zajęć.
( n-el ; na dzisiejszych zajęciach czekają nas zabawy z literami )
B. Ćwiczenia w czytaniu.
( n-el zagląda do koszyczka i znajduje kartkę, na której jest napisane; Odsłoń najmniejszą tablicę. Oczom dzieci ukazują się niezwykłe kwiaty z sylabami i kółka z literami. Zadaniem dzieci jest utworzenie wyrazów z sylab i liter.)
Wyraz TANIEC jest zaproszeniem do zabawy.
C. Improwizacja ruchem do muzyki A Vivaldiego.
( n-el wyjmuje z koszyka płytę z utworem A Vivaldiego „ Cztery pory roku „ – „ Wiosna” i kolorowe sylaby. Sylaby tańczą przy dżwiękach muzyki. Na pierwszą przerwę w muzyce dziewczynki odczytują swoje sylaby z kolorowych karteczek a następnie robią to chłopcy. Przy kolejnej przerwie dzieci tworzą wyrazy z sylab i po odczytaniu ich szukają w sali rzeczy odpowiadających utworzonym słowom.
WIOS NA KRO KU SY BO CIAN
FOR SYC JA TU LI PA NY
KWIA TY
Wyraz
WIOS NA
nie znajduje odpowiednika rzeczowego w sali i prowokuje dzieci do zadania pytania : Co zrobić z napisem WIOSNA ?
D. Dobieranie słownictwa do ilustracji.
( Dzieci siedzą w kręgu. Dzieci szukają w koszyku odpowiedzi na ww. pytanie. Kolejnym zadaniem jest odsłonięcie największej tablicy i odszukanie właściwego miejsca-na zakrytej tablicy znajdują się ilustracje 4 pór roku- tylko dla napisu WIOSNA nie ma podpisu.
Kolejnym zadaniem dzieci jest odsłonięcie najmniejszej tablicy i dopasowanie wyrazów do 4 ilustracji tam się znajdujących.
ZIMA WIOSNA LATO JESIEŃ
BAŁWAN FORSYCJA WAKACJE MOKRO
LUTY KWIAT UPAŁ PONURO
ZIMNO PTAK MEWY SMUTNO
SANKI CIEPŁO PIASEK PUSTO
E. Układanie zdań z wyrazami: FORSYCJA, KWIATY, PTAK, CIEPŁO.
F. Zabawa ze śpiewem do piosenki „Wiosna tuż tuż„
G. Ciche czytanie ze zrozumieniem- praca indywidualna przy stolikach.
( Zadaniem dzieci jest wykreślenie z tekstu zdań nie pasujących do ilustracji. Następnie wkleić napisy pod odpowiednimi obrazkami na ilustracji. Na końcu pokolorować obrazek).
TEKST DO WYKREŚLANIA;
To wysoki dom.
Obok domu stoi buda.
Na płotku stoi kogut.
Pies jest za domem.
Dom ma komin i dwa okna.
H. Ewaluacja.
( dzieci siedzą na dywanie w kręgu. N-el stoi z koszyczkiem kolorowych- „ sylabowych” kwiatków. Każdy, komu podobały Się wiosenne zabawy z literami, podchodzi do n-ela i losuje z koszyczka kwiatek. Może przykleić go na odwrotnej stronie pokolorowanego obrazka i rys