Scenariusz zajęć przeprowadzony przez mgr Urszulę Szymczuk
w grupie dzieci 3-5 letnich w dniu 15.09.2006 r.
Temat zajęcia: My przedszkolaki zasady znamy- bezpiecznie się poruszamy.
Cele:
-utrwalenie zasad prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię,
-utrwalenie orientacji przestrzennej: w prawo, w lewo,
-poznanie bezpiecznych miejsc do zabawy,
-wzbogacenie wiadomości.
Metody:
-zagadki, rozmowa kierowana, działania praktycznego.
Formy pracy:
-indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
-wiersz w. Fabera pt. ,,Światła na skrzyżowaniu”, ilustracje do historyjki obrazkowej, sygnalizator świetlny, znaki drogowe, kartki papieru, płyta CD z piosenką ,, Uliczne sygnały”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.N-el recytuje wiersz W. Fabera pt. ,, Światła na skrzyżowaniu”
a następnie omawia z dziećmi jego treść.
2.Rozmowa kierowana, przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnię (pasy-zebra, światła sygnalizacyjne, miejsca nieoznakowane).
Pięć zasad przechodzenia przez jezdnię:
- zatrzymaj się!
- popatrz w lewo!
- popatrz w prawo!
- spójrz jeszcze raz w lewo!
- wolna jezdnia –przechodz!
3.Działania w sytuacjach zaaranżowanych:
- przejście przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej w miejscu wyznaczonym (zebra),
- przejście przez jezdnię w nieoznaczonym miejscu,
- stosowanie się do znaków drogowych (droga dla rowerów, roboty drogowe, droga dla pieszych, sygnalizacja świetlna).
4.Historyjka obrazkowa,, Przygoda z piłką”. Omówienie treści obrazków i układanie ich w prawidłowej kolejności- numerki zakryte.
5.Dorysuj brakujące elementy znaku- praca indywidualna.
6.Zabawa z piosenką pt. ,,Uliczne znaki”.
ZAŁĄCZNIKI:
Wiersz ,, Światła na skrzyżowaniu” Wincenty Faber
Niech każdy stanie
Przed skrzyżowaniem.
Palą się światła...
Popatrz na nie!
Światło zielone,
Jak młody listek,
Na drugą stronę
Zaprasza wszystkich.
A światło żółte,
Jak liść jesieni,
Ostrzega-spiesz się
Bo ruch się zmieni!
Światło czerwone,
Jak mak, jak ogień-
Wszystkim przechodniom
Zamyka drogę!