Numer: 1571
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-letnich pt. "Szanujemy drzewa" - rozmowa w oparciu o wiersz R. Pisarskiego "Zielone serce"

Część metodyczna:

Podstawa programowa

I Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
pkt 13. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości:
a) przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.

Program wychowania przedszkolnego wspomagający rozwój aktywności twórczej dzieci „Jestem częścią świata” K.Nowak-Grobelskiej

1. Przestrzeganie norm i zachowań regulujących współżycie w grupie
2. Rozpoznawanie i nazywanie uczuć i potrzeb innych ludzi w różnych sytuacjach dzięki wykorzystaniu literatury
3. Określanie i nazywanie negatywnych zachowań
4. Słuchanie literatury dziecięcej. Ilustrowanie jej pacynką, sylwetami, obrazkiem itp.
5. Wypowiadanie się na temat utworów literackich, zachowań innych.
6. Uczestniczenie w zabawach muzyczno-ruchowych
7. Posługiwanie się umiejętnością liczenia, w zakresie indywidualnych możliwości umysłowych, podczas nadarzających się okazji.
8. Próby śpiewania piosenek;
9. Posługiwanie się słowami określającymi położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod.



Temat: „Szanujemy drzewa” – rozmowa w oparciu o wiersz R.Pisarskiego „Zielone serce”

Cele główne:
• Kształtowanie nawyku uważnego słuchania;
• Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o rośliny;
• Integrowanie grupy;
• Dostrzeganie związku człowieka z przyrodą;
• Rozwijanie postaw prospołecznych .

Cele operacyjne: dziecko:
• Uważnie słucha;
• Odpowiada na pytania nauczyciela;
• Prawidłowo umieszcza poszczególne elementy drzewa;
• Przelicza elementy drzewa;
• Podejmuję próbę śpiewu wspólnie z nauczycielem;
• Potrafi wcielić się w rolę drzewa smutnego i wesołego;
• Wie, że nie należy niszczyć drzew;
• Potrafi nazwać negatywne zachowanie urwisa;
• Umieszcza liść „na” lub „pod” drzewem.

Metody:
• Słowna – wiersz, objaśnienia, piosenka, rozmowa
• Oglądowa – pokaz, obserwacja
• Czynna – zadania stawiane do wykonania
• Pedagogika zabawy
• Aktywizująca- integracyjna, ewaluacyjna

Forma:
• Praca z całą grupą

Pomoce:
Płyta CD z podkładem muzycznym, zagadki, elementy drzewa, sylwety do wiersza, smutne i wesołe drzewo, małe koła, opaski: listki, drzewa, tamburyno, listki, obrazki do kolorowania.


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie piosenka integracyjną „Podaj rękę partnerowi”

2. Zagadka:
„Ma koronę, choć królem nie jest
Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.
W lecie chłodzi cię przyjemnie
Zimą stoi nagie, ale nadal piękne.”

3. Rozmowa nt. „Z czego składa się drzewo?”
• Dzieci przyglądają się poszczególnym elementom drzewa wyciętym z kolorowego papieru ( korzenie, pień, gałęzie, korona z listkami) – określanie kolorów, dopasowywanie kształtów do figur geometrycznych;
• Dzieci nazywają poszczególne części drzewa, przypinają je do tablicy we właściwej kolejności, przeliczają elementy;
• Dzieci określają, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.

4. Dzieci odpowiadają na pytanie nauczyciela: „Kto jest najczęstszym gościem drzewa?”

5. Zabawa ruchowa „Ptaszki i gniazdka” – dzieci poruszają się w rytm granej przez nauczyciela muzyki. Gdy muzyka milknie, dzieci-ptaszki przykucają w swoim gniazdku – kółeczku.

6. Słuchanie wiersza R.Pisarskiego „Zielone serce” z wykorzystaniem sylwet. Rozmowa dotycząca:
• Wyglądu drzewka
• Zachowania małego urwisa
• Odczuć skaleczonego drzewa
Dzieci wyciągają wniosek z pomocą nauczyciela – należy być dobrym dla drzew, trzeba je szanować, zawdzięczamy im bardzo wiele. Taki sam stosunek należy mieć również do ludzi.

7. Zabawa z elementem dramy: „Smutne i wesołe drzewo” – dzieci przyglądają się drzewkom: zdrowemu, zadbanemu i ogołoconemu z liści z połamanymi gałązkami. Dzieci próbują sobie wyobrazić, co mogą odczuwać te dwa drzewa. Chętne dzieci wcielają się w rolę danego drzewa.

8. Zabawa ruchowa „Drzewa i listki” – dzieci drzewa poruszają gałązkami przy muzyce (wieje wiatr), dzieci listki biegają wokół drzew. Gdy muzyka cichnie dzieci drzewa przestają ruszać gałązkami a dzieci listki przykucają obok drzew.

9. Ewaluacja – dzieci oceniają zajęcie i swój udział na zajęciu przyczepiając listki na drzewku-gdy są zadowolone, pod drzewkiem – gdy nie są zadowolone.

10. „Drzewko” – obrazek do kolorowania – dzieci otrzymują nagrodę za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.