Scenariusz zajęć w internacie
Temat zajęć: "Wykonanie gry planszowej z odpadów ekologicznych"
Cykl zajęć:"Zróbmy sobie grę"
Miejsce: świetlica grupowa
Data:........
Uczestnicy: grupa 4-6 chłopców, młodzież upośledzona umysłowo w stopniu umiarkowanym
Wiek uczestników: 16-23 lata
Czas trwania: 1 godzina
Cele:
ogólne:
- kształtowanie postawy proekologicznej
- uświadomienie własnej odpowiedzialności za otaczające środowisko
- zapoznanie z możliwością powtórnego wykorzystania odpadów
szczegółowe:
- kształtowanie umiejętności uzasadnienia potrzeby ochrony środowiska
- rozwijanie zdolności twórczego i praktycznego wykorzystania śmieci
- wdrażanie do dbania o czystość i porządek wokół siebie
- rozwijanie umiejętności plastycznych
rewalidacyjne:
- kształtowanie umiejętności pracy zespołowej
- doskonalenie zdolności liczenia
- rozwijanie sprawności manualnych
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- kształtowanie twórczego myślenia
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, działania praktyczne.
Zastosowane materiały i środki dydaktyczne: pudło tekturowe, rolki po papierze toaletowym, gazetki reklamowe, nakrętki po butelkach, pudełka po lodach, bibuła, klej, nożyczki, flamastry, kredki, kostka do gry, czysta kartka, długopis.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
Rozmowa kierowana na temat konieczności dbania o środowisko naturalne, segregowania i zbierania śmieci oraz wprowadzenie pojęcia recykling.
2. Część zasadnicza.
Wykonanie gry planszowej z odpadów ekologicznych
- wycięcie planszy z tekturowego pudła
- nakreślenie flamastrem trasy dla pionków
- wypełnienie i ozdobienie planszy do gry takimi elementami, jak drzewa, domy, zwierzęta
- wycięcie wizerunków śmieci ze starych gazetek reklamowych
- wykonanie kontenera na śmiecie ze starego pudełka
- uzupełnienie gry pojemnikami na śmiecie, pionkami – również z odpadów ekologicznych (nakrętki na butelki) oraz kostką do rzucania.
Wykorzystanie do powyższych czynności twórczych inicjatyw wychowanków.
3. Część końcowa
- ułożenie na wybrane pola trasy dla pionków wyciętych wcześniej obrazków z wizerunkami śmieci
- ustalenie i wyjaśnienie zasad gry: każdy z uczestników rzuca kostką i przesuwa swój pionek o wyrzuconą ilość oczek; jeśli trafi na pole z umieszczonym na nim obrazkiem z wizerunkiem śmiecia to umieszcza go w swoim pojemniku; wygrywa ten, kto po pokonaniu całej trasy nazbierał najwięcej śmieci
- rozegranie partii w wykonaną grę
- podliczenie i podsumowanie wyników, nagrodzenie zwycięzcy.
4. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Uzyskanie informacji zwrotnych.