KONSPEKT ZAJĘĆ ZREALIZOWANYCH W BIBLIOTECE W RAMACH EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ
Czas trwania: 60 minut
CEL GŁÓWNY:
• kształtowanie umiejętności korzystania z katalogów elektronicznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• zapoznanie uczniów z pojęciem katalogu bibliotecznego;
• omówienie roli katalogów bibliotecznych w różnych epokach;
• zapoznanie uczniów z wybranymi katalogami elektronicznymi dostępnymi w Internecie.
CELE OPERACYJNE:
Po lekcji uczeń potrafi:
• odnaleźć w Internecie katalogi poszczególnych bibliotek;
• korzystać z różnych kryteriów wyszukiwania dokumentów i informacji w katalogach elektronicznych wybranych bibliotek;
• wyszukać w katalogu elektronicznym wybranej biblioteki interesującą go książkę, artykuł z czasopisma lub informację bibliograficzną.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Prezentacja PowerPoint przedstawiająca katalogi elektroniczne wybranych bibliotek oraz zasady korzystania z nich;
• Projektor;
• Laptop;
• Komputery z dostępem do Internetu;
• Zestawy ćwiczeń praktycznych kształtujących umiejętność posługiwania się katalogami elektronicznymi;
• Lista z adresami stron internetowych omawianych katalogów;
• Krzyżówka.
METODY:
• oparta na słowie – wykład, objaśnienia,
• oparta na oglądzie – prezentacja multimedialna,
• oparta na działaniu – ćwiczenia.
FORMY:
• zbiorowa,
• grupowa (podział na 2-osobowe zespoły),
• indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
• Powitanie uczniów.
• Omówienie katalogów elektronicznych (prezentacja PowerPoint):
- wyjaśnienie pojęcia „katalog biblioteczny”,
- omówienie roli katalogów bibliotecznych w poszczególnych epokach,
- prezentacja katalogów elektronicznych na przykładzie katalogów: Biblioteki Narodowej, Konsorcjum Bibliotek Łódzkich, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi;
- zapoznanie z zasadami korzystania z katalogów w/w bibliotek.
• Ćwiczenia praktyczne: Uczniowie zostają podzieleni na 2 grupy: A i B.
- Zadanie dla grupy A:
Rozwiązywanie krzyżówki tematycznej, sprawdzającej zdobytą podczas zajęć wiedzę (praca indywidualna).
- Zadanie dla grupy B:
Uczniowie z tej grupy zostają podzieleni na zespoły 2-osobowe. Każdy zespół, korzystając z wybranych katalogów elektronicznych, ma wykonać zadania polegające na wyszukaniu informacji bibliograficznych.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Następnie uczniowie z grupy A ćwiczą umiejętność korzystania z katalogów elektronicznych, natomiast uczniowie z grupy B rozwiązują krzyżówkę tematyczną.
• Podsumowanie:
Uczniowie wymieniają poznane podczas zajęć biblioteki, których katalogi dostępne są w Internecie. Wskazują również możliwe kryteria wyszukiwania dokumentów i informacji w poznanych katalogach elektronicznych.