Scenariusz zajęcia dla dzieci 5,6-letnich
opracowany przez mgr L.A. Ziętek
(inspiracją była książka „Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola” I. Dudzińskiej, T. Fiutowskiej, H. Ratyńskiej, B. Trojanowskiej)
Temat:
Płynie Wisła płynie po polskiej krainie – podróż z biegiem Wisły – odwiedzamy Toruń.
Cele ogólne:
- Wzbogacanie wiadomości na temat ojczystego kraju
Cele operacyjne : (dziecko)
- wskazuje na mapie Polski Wisłę, Kraków, Warszawę, Toruń
- wie, że w Toruniu urodził się sławny astronom Mikołaj Kopernik – wie, że Toruń słynie z pysznych pierników
Pomoce :
- mapa Polski
- ilustracje przedstawiające Toruń, Mikołaja Kopernika, obserwatorium astronomiczne
- nagranie piosenki „Toruń pachnie piernikami”
- ilustracje przedstawiające toruńskie pierniki - pierniczki –ciastka do jedzenia
- ilustracje do legendy o toruńskich piernikach
- serca wycięte z pudełek kartonowych pomalowane brązową farbą
- kolorowa bibuła
- klej
Przebieg :
1. Zabawa ruchowa przy piosence „Nasza Wisła” – dzieci tworzą wąż imitujący płynącą rzekę, poruszają się w rytm piosenki wijąc się jak Wisła po mapie – po sali aż do słów :
„chce zatrzymać Wisłę Toruń
wyszedł na wiślany brzeg.”
2. Dzieci wskazują na mapie Wisłę, miejsce, skąd wypływa oraz miasta, które już odwiedziły – Kraków i Warszawę, odszukują na mapie Toruń.
3. Nauczycielka zaprasza dzieci do zwiedzania Torunia – pokazuje zdjęcia znanych zabytków, a na koniec zdjęcie pomnika Mikołaja Kopernika, pyta, kto to jest, opowiada, że był znanym astronomem czyli badaczem ciał niebieskich, który urodził się w Toruniu, pokazuje ilustrację obserwatorium oraz teleskopu, opowiada do czego służą. Mówi dzieciom, że Mikołaj Kopernik jest znany na całym świecie, bo „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” – wyjaśnia, co to znaczy.
4. Słuchanie piosenki „Toruń pachnie piernikami”. Nauczyciel pyta o czym była piosenka, opowiada, że Toruń jest znany również z tego, że piecze się tutaj najsmaczniejsze pierniki, a są to pierniki szczególne, nie tylko w kształcie gwiazdek czy serc, pokazuje ilustracje przedstawiające tradycyjne toruńskie pierniki.
5. Nauczyciel opowiada skróconą wersję legendy o toruńskich piernikach, pokazuje ilustracje, następnie częstuje dzieci toruńskimi piernikami.
6. Na koniec zaprasza do zrobienia toruńskiego piernika – rozdaje wycięte z kartonu serca pomalowane wcześniej brązową farbą. Dzieci ozdabiają je zwiniętymi w wężyki i kuleczki kawałkami bibuły – naklejają je na serca.