SCENARIUSZ ZAJĘCIA dla dzieci 5,6-letnich
Opracowała mgr Lucyna A. Ziętek
Temat: Co wspólnego ma drzewo z książką ?
Cele:
- dostrzeganie związku między książką a drzewem,
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego
- zapoznanie z etapami produkcji papieru,
- rozwijanie świadomości ekologicznej
- zapoznanie z techniką origami,
- rozwijanie sprawności manualnej
Pomoce:
- książki z bajkami,
- ilustracje przedstawiające etapy produkcji papieru,
- okrągły kawałek pnia drzewa, na którym widać słoje przyrostu ,
- karty pracy „Więcej drzew, to więcej książek”,
- obrazki do wklejania przedstawiające książkę – drzewo, sadzenie drzew, zbieranie makulatury,
- wycięte kółka w kolorze brązowym i zielonym w kopertach do wyklejenia drzewa techniką origami,
- tacki,
- klej,
- pędzle do kleju,
- pojemniki na klej
Przebieg zajęcia:
Przywitanie dzieci przez panią bibliotekarkę
1. Nauczycielka prosi, aby dzieci zastanowiły się, w jaki sposób powstają książki. Następnie zadaje pytania
- Co jest potrzebne, aby wydrukować książkę ?
- Skąd się bierze papier, w jaki sposób powstaje ?
Nauczycielka demonstruje ilustracje przedstawiające etapy powstawania papieru, chętne dzieci opowiadają, co widzą na obrazkach, następnie wskazują prawidłową kolejność obrazków
o Drwale ścinają drzewa w lesie
o Pnie drzew przewożone są do tartaków, gdzie zostają pocięte na deski
o Deski przewożone są do papierni (fabryki papieru), tam szatkuje się je na drobne kawałki, na wióry
o W kotłach wióry są gotowane i mieszane, powstaje z nich papka, którą następnie na olbrzymich sitach odsącza się z wody
o Na koniec walce prasują cienką wstęgę z papki powstałej po odsączeniu wody i suszą ją. Tak powstały papier zwija się w olbrzymie bele, które jadą do drukarni, gdzie drukuje się książki.
2. Zabawa ruchowa „Ścinanie drzew”
Dzieci naśladują ścinanie drzew piłą, następnie obcinają gałęzie, potem dobierając się w pary turlają „pnie” na miejsce, z którego zostaną załadowane na samochody, na koniec wciągają pnie na samochód (jedno dziecko ciągnie drugie trzymając je za obydwie ręce).
3. Rozmowa na temat drzew
- jakie drzewa nadają się do produkcji papieru (grube),
- jak długo musi rosnąć drzewo zanim zostanie ścięte
4. Oglądanie kawałka pnia (krążek), na którym widoczne są słoje przyrostu.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że każda linia ( koło) widoczne na krążku drzewa oznacza jeden rok. Dzieci liczą ile lat miało drzewo, z którego ucięty został krążek.
5. Wyciąganie wniosków, że drzewo musi rosnąć bardzo długo, zanim można je będzie ściąć, aby wyprodukować papier.
Zastanawianie się, czy można coś zrobić, aby nie zabrakło drzew potrzebnych do produkcji papieru (trzeba sadzić nowe drzewa)
Zastanawianie się czy można coś zrobić, aby nie trzeba było wycinać tyle drzew, a jednak mieć papier (można zbierać makulaturę)
6. Karta pracy – dzieci wklejają pod odpowiednim napisem obrazek przedstawiający sadzenie drzew oraz zbiórkę makulatury, następnie dzieci odpowiadają na pytanie
– Co wspólnego ma drzewo z książką ? Naklejają na karcie pracy obrazek symbolizujący związek drzewa z książką.
– Na koniec wykonują w karcie pracy techniką origami drzewo z kółek według instrukcji nauczyciela.