Numer: 15641
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Łąkowe rachunki". Scenariusz zajęć z zakresu wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną

Scenariusz zajęć z zakresu wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną w grupie dzieci 6 – cio letnich
Temat: „ Łąkowe rachunki ”

Data: 19. 05. 2011
Prowadzący : Agnieszka Paszenda
Hasła z podstawy programowej:
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną ( 13 )
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci ( 5 )
Treści programowe ( „ Zanim będę uczniem” Edukacja Polska )
- określanie położenia przedmiotu w przestrzeni
- określanie liczby wyrażonej zwrotami głównymi : dużo, mało, więcej , mniej, tyle samo
- klasyfikowanie i porównywanie liczebności zbiorów za pomocą liczebników głównych
- posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w sytuacjach codziennych w zabawie i zajęciach
- działanie na zbiorach poprzez dokładanie i odkładanie elementów
Cel główny :
- kształtowanie orientacji przestrzennej
- usprawnianie umiejętności liczenia
- rozwijanie sprawności ruchowej
Cele szczegółowe: ( dziecko):
- dodaje, odejmuje i porównuje liczby na konkretach
- ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi
- rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów
- uczestniczy w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela
- dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, zadania i karty dostosowane do potrzeb edukacyjnych dzieci
Pomoce dydaktyczne: liczmany – biedronki, czarne kropki, sylwety motyli, dywaniki edukacyjne, karty zadaniowe, kredki, płyta CD „ Klanza” , bębenek, gumki - frotki .


Przebieg zajęć:

1. Zabawa porządkująca „ Spacerkiem po łące”- poruszanie się w rytm melodii– na palcach, małymi krokami, długimi krokami. Zatrzymanie się przy dywanikach – skakanie jak konik polny, żaba.
2. Wyczuwanie bicia serca i określanie lewej strony ciał, zakładanie gumek – frotek na lewa rękę.
3. Rozwiązanie zagadki słownej :

„W czerwonej kapotce
Po łące latała
A na tej kapotce
Kropka przy kropce miała?” –
( biedronka )

4. „ Biedroneczki są w kropeczki”- zadanie utrwalające prawą i lewa stronę oraz umiejętność liczenia i posługiwania się zwrotami tyle samo, mniej, więcej odłóż , odsuń, odsuń. Nauczyciel prosi o wskazanie prawego i lewego skrzydełka. Dzieci wykonują polecenia nauczyciela posługując się liczmanami:
- na lewym skrzydełku połóż cztery kropki, na prawym pięć kropek. Ile jest razem kropek?. Na którym skrzydełku jest więcej? O ile więcej jest na prawym skrzydełku kropek?

5. Zabawa ruchowa „ Biedronki znad łąki” ( płyta CD nr.5) - dzieci poruszają się po sali drobnymi kroczkami naśladując biedronkę, na przerwę w muzyce wysłuchują uderzeń bębenka. Układają się w tak liczne zbiory jaką usłyszą liczbę uderzeń.

6. Zagadka słowna :
„Wiosną zdarza się czasami,
Że fruwają na łąkami.
Piękne kolory mają,
W chowanego z nami grają”

7. „ Kolorowe motyle”- rozwiązanie zadania z tekstem przy użyciu liczmanów:
- Na łąkę przyleciało dziewięć motyli. Po chwili pięć odleciało n inna łąkę. Co musisz teraz zrobić?. Ile zostało motyli na łące?. Po chwili postanowiły powrócić trzy motyle. Co musisz zrobić? Ile jest teraz motyli na łące?

8. Zabawa ruchowa „ Motyle znad łąki” – dzieci – motyle wykonują polecenia nauczyciela :
- poruszaj prawym skrzydełkiem, poruszaj lewym skrzydełkiem, okręć się dookoła, zatańcz jak motyl do melodii ( płyta CD nr. 5).
9. Indywidualna karta pracy „ Mieszkańcy łąki”- wyszukiwanie na ilustracji mrówek, biedronek, itp. Segregowanie, przeliczanie i wpisywanie odpowiedniej liczby kropek w wyznaczonym miejscu

........................................
Opracowanie: Agnieszka Paszenda

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.