Scenariusz zajęć w internacie
Temat zajęć: Tworzenie gry tematycznej „Moje hobby”
Miejsce: świetlica grupowa
Data:........
Uczestnicy: grupa 6 chłopców, młodzież upośledzona umysłowo w stopniu umiarkowanym, w wieku 16-23 lata
Czas trwania: 1 godz.
Cele:
ogólne:
- poszerzanie zasobu słów
- rozwijanie zainteresowań
szczegółowe:
wychowanek:
- tworzy zbiory podobnych elementów
- stosuje ustalone zasady utworzonej gry
- rozumie słowa hobby, kolekcjoner
rewalidacyjne:
- kształtowanie umiejętności pracy zespołowej
- rozwijanie sprawności manualnych
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- ćwiczenie pamięci i myślenia logicznego
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, działania praktyczne.
Zastosowane materiały i środki dydaktyczne: plansze tekturowe, fiszki z nazwami zainteresowań, gazetki reklamowe, klej, nożyczki, różne kolekcje.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
Rozmowa kierowana o zainteresowaniach.
Prezentacja przykładowych kolekcji.
Wprowadzenie pojęć hobby, hobbysta, kolekcja, kolekcjoner.
2. Część zasadnicza.
Wykonanie kart do gry Moje Hobby
- wycięcie kart do gry ze starego kalendarza
- dobieranie obrazków ilustrujących poszczególne hobby w grupy tematyczne w następujących kategoriach: sport, kwiaty, fotografia, telefony komórkowe, samochody, motyle
- losowanie kategorii przez poszczególnych wychowanków
- naklejanie przygotowanych wcześniej obrazków wyciętych z gazetek reklamowych do kart
- przedstawienie zasad gry w Moje Hobby: wszystkie karty dokładnie mieszamy, każdy wychowanek losuje kartkę z nazwą kolekcji, którą będzie zbierał, następnie rozkładamy dla każdego uczestnika tak, jak podczas gry w zwykłe karty, potem każdy rozkłada swoje karty przed sobą tak, aby inni uczestnicy ich nie widzieli, następnie wychowanek rozpoczynający grę przekazuje jedną kartę koledze obok a ten robi dalej tą samą czynność, chodzi o to, aby skompletować własną kolekcję, a pozbywać się kart z innych kolekcji; wygrywa ten, kto pierwszy skompletuje kolekcję
- rozegranie partii gry
- ogłoszenie wyników, nagrodzenie zwycięzcy
- przedstawienie innego sposobu wykorzystania kart do gry w Moje hobby - gra w rodzaj Memory, układanie puzzli, odgadywanie brakującego obrazka.
Wykorzystanie do powyższych czynności twórczych inicjatyw wychowanków.
3. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Zebranie informacji zwrotnych.