SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI PRZEPROWADZONYCH W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
KRĄG TEMATYCZNY : NADESZŁA WIOSNA .
TEMAT ZAJĘĆ : WIOSENNE NIESPODZIANKI .
CELE OGÓLNE :
-poznawanie wiosennych kwiatów ,próby rozpoznawania ich na podstawie zdjęć,
-ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej ,
-uwrażliwienie na piękno przyrody ,
-doskonalenie umiejętności redagowania wypowiedzi na dany temat ,
-opisywanie zmian zachodzących w przyrodzie – zjawisk atmosferycznych,
-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie poznanych liczb ,
-integrowanie grupy podczas zabawy ruchowej ,
-rozwijanie wrażliwości muzycznej ,
-rozwijanie logicznego myślenia – rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej ,
-kształcenie umiejętności pracy w grupie ,
-współdziałanie w sytuacji zadaniowej ,
-estetyczne wykonanie pracy plastycznej.
CELE OPERACYJNE :
Dziecko:
-potrafi rozpoznać i nazwać niektóre wiosenne kwiaty na zdjęciach ,
-wypowiada się na podany temat ,
-próbuje rozwiązać proste zadania tekstowe ,ustala wynik dodawania i odejmowania ,
-składa obrazek z części w całość i rozpoznaje zwiastuny wiosny ,
-rozpoznaje niektóre zwiastuny wiosny na podstawie zagadek ,
-aktywnie uczestniczy w zabawie integracyjnej ,
-śpiewa wspólnie z dziećmi piosenkę o tematyce wiosennej i uczestniczy w zabawie tanecznej przy piosence ,
-estetycznie wykonuje pracę plastyczną ,zgodnie współdziałając w zespole .
METODY :
słowna , oglądowa , praktycznego działania ;
FORMY :
indywidualna , grupowa , zespołowa ;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
wiersz H . Szayerowej ,,Rozmówki o wiośnie” , zagadki , obrazki pocięte na części dla każdego dziecka , zdjęcia zwiastunów wiosny , ilustracje wiosennych zjawisk atmosferycznych , nagranie głosów ptaków , płyty CD ,chusta do animacji , wianek i kwiat dla Wiosny , liczmany , kubeczki plastykowe po jednym dla dziecka ,kolorowe scinki materiałów w kwiaty , kolorowe gazety z kwiatami , kolorowa bibułka , klej nożyczki , szablon sukni z szarego papieru dla każdego zespołu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie ,,Piosenką powitalną”- zaproszenie do tańca Gości.
2.Wiersz H. Szayerowej ,,Rozmówki o wiośnie”. Rozmowa nt zwiastunów wiosny , występujących w wierszu . Zwrócenie uwagi na zjawiska atmosferyczne , występujące wiosną – wypowiedzi dzieci , wspomagane ilustracjami .
3.Układanie obrazków z części – zwiastuny wiosny .
4.Rozwiązywanie zagadek nt zwiastunów wiosny –zgłaszają się dzieci, które na ułożonym przez siebie obrazku mają rozwiązanie zagadki .
5.Zapoznanie dzieci z niektórymi wiosennymi kwiatami ( przebiśnieg , krokus , zawilec ,sasanka ,kaczeniec , pierwiosnek ,), ich wyglądem i nazwą .Zwrócenie uwagi na chronione ( przebiśnieg , zawilec , sasanka).
5.Zabawa ruchowa z chustą animacyjną ,,Bocian i żabki”- zaproszenie do zabawy Gości .
6.Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych za pomocą liczmanów .
7.Suknia dla pani Wiosny –ozdabianie szablonu sukni techniką collage-praca w zespołach – zaproszenie do zabawy Gości .
8.Wystawa prac –ocena.
9.Śpiew i ilustracja ruchowa piosenki ,,Maszeruje Wiosna’’.
10.Pożegnanie Gości.