Scenariusz lekcji gry na wiolonczeli kl.I PSM
Czas realizacji: 1x45min.
Cele lekcji:
1. Rozegranie gamą D-dur
2. D.Popper-„Wspomnienie”jako osobisty utwór kompozytora poświęcony pamięci rodziców oraz A.Nelk-Concertino D op.131 nr2 koncert z tematami „bohaterskimi” i lirycznymi.
Przebieg lekcji:
1. Zagranie gamy D-dur całym smykiem, po 2 i 4 na smyczek z uwzględnieniem szerokiego układu ręki oraz poprawnych zmian pozycji. Odpowiedni podział smyczka na 2 i 4 części.
2. Tercje łamane po 2 i 4 na smyczek-dobry podział smyczka, łagodne przejścia ze struny na strunę, szerokie układy ręki.
3. Dwudźwięki w postaci gamy D-dur w sekstach grane oddzielnie-czyszczenie intonacji, omówienie układów palców w sekstach wielkich i małych.
4. D.Popper-„Wspomnienie”-utwór w tempie Andantino ze śpiewnymi frazami-wibracja „z ręki”, oddechy. Omówienie przednutek w temacie głównym.
5. Takt 25-27 ćwiczenie dwudźwięków-seksty, tercje i kwinta czysta, takt 66-pozycja kciukowa-omówienie układu ręki, takt 72-73 kończące utwór dwudźwięki grane techniką pizzicato.
6. A.Nelk-Concertino D bohaterski temat główny esspressivo w tempie Allegro Moderato. Takt 27 i 31 odległe skoki z „g” na „d” i z „g” na „e”-omówienie roli pozycji łokcia i ramienia przy skokach.
7. Ćwiczenie trioli na przemian z kwartolami-rytm.
8. Takt 71 przez 14taktów przebieg szesnastek spiccato na przemian z szesnastkami legato.
9. Koda-poco piu mosso-szesnastki w szybszym tempie w artykulacji spiccato, arpeggia i akordy na koniec utworu-ćwiczenie.