X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15582
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każdy dzieciak duży, mały to łodzianin doskonały

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego
w grupie dzieci 3 letnich.

Temat: „Każdy dzieciak duży, mały to łodzianin doskonały”.

Podstawa programowa:
15.2 Zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje
1.1 Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują.
1.2 Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych).
3.3 Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.

Cele ogólne:
• Poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat Łodzi.
• Kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej.
Cele operacyjne:
• Wskazuje na mapie Polski położenie Łodzi dobiera spośród innych napis Łódź”.
• W parach łączy ze sobą pasujące do siebie połowy obrazka i opowiada o nim wspólnie z kolegą.
• Układa w grupach puzzle z herbem Łodzi.
• W oparciu o prezentowanie prezentowane przez nauczyciela obrazki, opowiada fragment legendy o powstaniu Łodzi.
• Nazywa hejnał Łodzi i uczestniczy w grupowym śpiewaniu „Prząśniczki”.
• Prawidłowo koloruje flagę Łodzi.
• Aktywnie uczestniczy w proponowanych przez nauczyciela zabawach.
Umiejętność kluczowa – finalna:
Zna podstawowe informacje na temat Łodzi i potrafi się nimi dzielić w toku zabaw i sytuacji edukacyjnych.
Metody:
• Czynne: zadań do wykonania
• Słowne: rozmowa, opowiadanie
• Oglądowe: obrazki, ilustracje
Formy organizacyjne:
• Indywidualna
• Zbiorowa
• Grupowa
Środki dydaktyczne:
Prezentacje multimedialne: płyta CD z piosenką: „Witam dziś w przedszkolu wszystkich”, podkład „Prząśniczki”, pocięte na pół obrazki, list od Dobrego Duszka Łodzi, mapa Polski, ilustracje do legendy o powstaniu Łodzi, puzzle z herbem Łodzi, napisy: ŁÓDŹ, WARSZAWA, KRAKÓW, POZNAŃ, GDAŃSK, flaga Łodzi do kolorowania-karta pracy, pacynka „Duszek Łodzi”.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa na powitanie przy piosence „Witam dziś w przedszkolu wszystkich”.
2. Wprowadzenie do zajęć poprzez przeczytanie listu od Dobrego Duszka Łodzi.
3. Szukanie żółtej koperty. Zadanie Nr 1
Pokaż na mapie Polski gdzie leży Łódź. Wybieranie spośród wielu napisu ŁÓDŹ
i przyczepienie go do mapy.
4. Szukanie białej koperty. Zadanie Nr 2
Jak nazywa się hejnał Łodzi? Wspólne zaśpiewanie „Prząśniczki”.
5. Szukanie czerwonej koperty. Zadanie Nr 3 - „Pomieszane połowy” – każde dziecko ma jedną połowę obrazka. Jego zadaniem jest odszukanie dziecka z drugą połową, złożenie w całość i wspólne w parze odgadnięcie, co jest na ilustracji.
6. Zabawa ruchowa z El twórczym „Pomniki”.
7. Szukanie zielonej koperty. Zadanie Nr 4 - Opowiadanie legendy o powstaniu Łodzi z wykorzystaniem obrazków.
8. Szukanie niebieskiej koperty. Zadanie Nr 5 - Układanie w grupach puzzli z herbem Łodzi.
9. Zabawa ruchowa „Przejażdżka rikszą po ul. Piotrkowskiej”.
10. Szukanie różowej koperty. Zadanie Nr 6. Kolorowanie flagi Łodzi – praca
11. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciu. Udekorowanie dzieci przez Duszka Łodzi medalem „Łodziaczek”

List od Dobrego Duszka Łodzi

Kochane dzieci!
Jestem Dobrym Duszkiem Łodzi – Waszego miasta. Piszę do Was ten list, ponieważ potrzebuje Waszej pomocy. Zła czarownica Hermenegilda zamknęła mnie w wieży i nie mogę cieszyć się widokiem mojej kochanej Łodzi. Powiedziała, że jestem już nikomu niepotrzebny, bo dzieci w przedszkolu nie znają i nie kochają swojego miasta. Czy to prawda?
Mam nadzieję, że nie! Zła czarownica powiedziała też, że uwolni mnie tylko wtedy, gdy rozwiążecie zadania specjalnie przez nią ułożone.
Wtedy przekona się, że dzieci znają i kochają Łódź i mnie wypuści. Czy mi pomożecie? Jeśli tak to odszukajcie żółtej koperty z zadaniem. Powodzenia!!!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.