Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Przedszkole Iłówiec 15.04 2011r. Dzieci 3,4,5 6 letnie
Opracowanie i prowadzenie mgr inż. Dorota Janicka
Temat kompleksowy: „Dbamy o ziemię”.
Temat dnia: „ Panujemy nad swoimi emocjami”.
Metody:
- poglądowa;
- zadań stawianych do wykonania;
Formy :
- zajęcia z całą grupą;
Środki dydaktyczne:
- dwie pacynki;
- odtwarzacz CD;
- papierowe kule;
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności opanowania agresji;
- Poszukiwanie sposobów na pozbywanie się złości;
- Dążenie do poznania się nawzajem oraz budowanie wzajemnego zaufania;
Cele operacyjne:
- Dostrzega negatywne odczucia drugiej osoby;
- Uświadamia sobie własne uczucia;
- Panuje nad własną złością;
- Odpręża się w zabawach i ćwiczeniach;
- Odnajduje pokojowe rozwiązania;
- Dostosowuje swoje reakcje do zachowania kolegi;
- Uczy się wzajemnego szacunku;-
Akceptuje pozytywne stany innych;
Podstawa programowa: I/1,2,3
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie Rodziców.
2. Dzieci słuchają opowiadania „Dwie przyjaciółki”.
Rozmawiamy na temat opowiadania.
3. Zabawa „Każdy może być wściekły”
Rozmawiamy na temat negatywnych uczuć takich jak: złość, wściekłość oraz jak możemy się nauczyć się kontrolować je i przezwyciężać.
Pytamy dzieci:
- Dlaczego się złościmy, co wówczas czujemy, co robimy by pozbyć się złości?
Dzieci wymieniają, w jaki sposób pozbywamy się złości:
- Jeździmy na rowerze, uderzamy w bokserski worek, głośno gwiżdżemy, biegamy w koło bloku, rzucamy z całej siły piłką o ścianę, słuchamy muzyki, idziemy na spacer itd.
Ruchami naśladujemy wymienione czynności.
4. „Podróżujemy do krainy fantazji”
Dzieci kładą się na dywanie. Słuchają opowiadania o tym jak drzemiąca w nas złość zostaje odrzucona, a nasze wnętrze napełnia się spokojem.
Podczas zabawy dzieci słuchają spokojnej relaksacyjnej muzyki.
5. Zabawa „Papierowa wojna”.
Dzieci przygotowują sobie papierowe kule, dzielimy się na dwie podgrupy,
które obrzucają się kulami. Grupa, która po zakończeniu starcia będzie miała mniej papierowych kul zwycięża.
6. Zabawa „Uliczka Przyjaźni”
Dzieci tworzą dwa stojące naprzeciw siebie rzędy. Przez utworzoną uliczkę przechodzi wybrane dziecko, do którego wszyscy się uśmiechają
i przyjaźnie dotykają. Kiedy ktoś zatrzyma się przed jakimś dzieckiem, musi ono mu spojrzeć w oczy i powiedzieć coś naprawdę przyjemnego.
7. Zakończenie zajęcia.
Dzieci rysują buźki w zależności od tego czy zajęcie im się podobało(buzie uśmiechnięte) czy nie(buzie smutne).