Scenariusz
Prowadząca: mgr Magdalena Ossowska- Zyzak
Grupa: 4-latki
Data: 25.10.2011r.
Temat: Klub Wiewiórka-co to takiego?
Cele ogólne:
• zapoznanie z założeniami Klubu Wiewiórka
• zawiązanie kontraktu
Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna założenia Klubu Wiewiórka,
• wie, jak wygląda wiewiórka,
• rozumie, że regularne mycie zębów zapobiega próchnicy,
• dba o estetykę wykonanej pracy.
Metody:
• słowna,
• oglądowa,
• czynna,
Metody aktywizujące: pedagogiki zabawy
Formy organizacyjne:
• praca z całą grupą.
Pomoce: kartki z konturem wiewiórki, gąbeczki, farby plakatowe, kubki z wodą, kontrakt, tamburyno, obręcze
Literatura: wiersz W. Broniewskiego „Ruda wiewiórka”.
Przebieg zajęć:
I.1. Przywitanie grupy (EL. PEDAGOGIKI ZABAWY):
Witam się z wszystkimi „Jabłuszkami”
I ich uśmiechniętymi białymi ząbkami
Dziś nadszedł moment przywitania
Z rudą wiewiórką, która nauczy nas o zęby dbania.
II.2. „Klub wiewiórka”- omówienie założeń.
- stworzenie kontraktu grupowego i podpisanie go paluszkiem za pomocą farby
3. Wysłuchanie wiersza W. Broniewskiego „Ruda wiewiórka”.
Władysław Broniewski „Ruda wiewiórka”
Ruda wiewiórka, ruda wiewiórka
skacze wesoło z drzewa na drzewo.
Z chwiejnej gałązki w zieleń da nurka,
machnie ogonkiem w prawo i w lewo.
Zeszła na ziemię, nic się nie boi,
wie, że orzeszki mamy w kieszonkach.
O, z ręki bierze! O, przy mnie stoi
chwiejąc puszystym końcem ogonka.
Nikt jej nie skrzywdzi, nikt jej nie spłoszy
taka jest śliczna, zręczna i żywa!
Zjadła orzeszków za kilka groszy,
na pożegnanie ogonkiem kiwa.
Rozmowa na temat wiersza kierowana przez nauczycielkę.
- omówienie wyglądu wiewiórki (kolor rudy)
- wskazanie na miejsce występowania wiewiórek oraz rodzaj pożywienia.
4. Zabawy paluszkowe i ruchowe do piosenki „ Szczotka, pasta, kubek...”
- dzieci śpiewają wraz z nauczycielką piosenkę i naśladują ruchy wykonywane przez nią .
5. Zabawa ruchowa „Wiewiórki do dziupli”.
- nauczycielka rozkłada na dywanie obręcze; gra na tamburynie, a dzieci biegają dowolnie po dywanie, na sygnał nauczycielki (przerwa w grze) i wypowiedzenie słów: „wiewiórki do dziupli”, każde dziecko szuka sobie swoją kryjówkę.
6. Zaproszenie dzieci do wykonania pracy plastycznej „Wiewiórka”.
- zaprezentowanie przez nauczycielkę sposobu wykonania pracy
- wypełnianie konturu wiewiórki za pomocą gąbeczkowych pieczątek (odbijanie stempelków w konturze wiewiórki) z użyciem pomarańczowej farby
7. Umycie rąk.
III. 8. Omówienie wykonanych prac i nagrodzenie ich brawami.
9. Zorganizowanie wystawki prac
10. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu. Zaproszenie ich do zabawy dowolnej.