Scenariusz zajęć dla dzieci i rodziców na dzień otwarty w przedszkolu.
Temat zajęć: „Razem bawić się weselej”
Prowadzący: nauczyciel
Uczestnicy: przedszkolaki z rodzicami oraz dzieci jeszcze nie uczęszczające do przedszkola wraz z opiekunem
Miejsce: aula, sala sportowa
Czas: sobota
Cel główny:
• Promowanie placówki w środowisku lokalnym.
• Obniżenie lęku rodziców związanego z oddaniem dziecka do przedszkola.
• Zintegrowanie dzieci, ich rodziców oraz personelu przedszkola.
Cele szczegółowe:
Rodzic:
• Uświadamia sobie, że pobyt w przedszkolu dziecka może być dla niego ciekawą i wesołą zabawą oraz formą radosnego działania.
• Przezwycięża obawy przed zmianą środowiska swojego dziecka.
• Współdziała z nauczycielem oraz innymi rodzicami.
• Dokonuje obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśników.
Dziecko:
• Eliminuje stres i pozbywa się lęku przed nieznajomym.
• Kojarzy przedszkole z czymś przyjemnym.
• Wzmocni poczucie przynależności do rodziny oraz więzi ze społecznością lokalną.
• Doświadczy przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach.
Nauczyciel:
• Nawiąże bliższy kontakt z dziećmi i rodzicami.
• Skonkretyzuje wyobrażenia rodziców o środowisku, w którym przebywają lub będą przebywać ich dzieci.
Forma: indywidualna, zbiorowa, w parach.
Metody: ekspresyjna, czynna, słowna, oglądowa.
Pomoce: płyty z podkładami muzycznymi, chusty animacyjne, piłki, kartony, nożyczki, kredki, farby,
Czynności przygotowawcze:
Wykonanie przez dziećmi na zajęciach plastycznych plakatów informujących o wystawieniu przedstawienia. Poproszenie rodziców o rozwieszenie afiszy w punktach strategicznych miejscowości. Przedszkolaki wykonują również zaproszenia na przedstawienie, które wręczą swoim kolegom z sąsiedztwa nie uczęszczającym jeszcze do przedszkola.
Przebieg spotkania:
1.Powitanie zebranych gości.
2.Prezentacja dokonań przedszkolaków poprzez:
-wystawienie przedstawienia„Królewna Śnieżka i Siedmiu krasnoludków”
- taniec "Le bastringlo".
3. Zaproszenie zebranych gości do wspólnej nauki wcześniej obejrzanego tańca.
4. Wspólne tańczenie „Kaczuch”, „Węża”, „Mam chusteczkę” itp. (zabaw wszystkim dobrze znanych)
5. Masaż pleców. Dziecko siedzi plecami do opiekuna. Dorosły rysuje na jego plecach kształty w rytm wierszyka „Moja muzyka”. Potem następuje zamiana ról.
6. Odrysowywanie na kartonie, wycinanie i kolorowanie dłoni. Dziecko rodzica, rodzic dziecka. Stworzenie z wykonanych prac wspólnego drzewa-symbolu (pień to nasza miejscowość, dłonie my)
7. Zabawy z chustą animacyjną:
-„Muzyczna chusta” - wszyscy, stojąc w kręgu, trzymają chustę za uchwyty. Chodzą w rytm muzyki po obwodzie koła, na przemian podnoszą i opuszczają chustę. Różne fragmenty muzyczne.
-„Przerzuć piłkę”- uczestnicy trzymają chustę. Na niej znajduje się piłka. Zadaniem bawiących się jest przerzucenie jej na stronę przeciwną, aby spadła poza chustę.
-„Bilard”- grupa wachluje chustą animacyjna, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do
otworu znajdującego się na środku chusty.
-„Fotelik”- rodzic siedzi w siadzie skrzyżnym na podłodze, dziecko wtulone pomiędzy ręce i nogi opiekuna. Delikatne kołysanie przy dźwiękach muzyki.
8."Promyczki"- informacja zwrotna od uczestników zajęć. Na środku sali leży duży arkusz papieru, zadaniem uczestników jest domalowanie promieni słońca w długości odpowiadającej ich zadowoleniu z udziału w zajęciach (krótki– jestem niezadowolony, średni– jestem zadowolony, długi– jestem bardzo zadowolony).
9. Podziękowanie wszystkim za przybycie oraz wspaniałą zabawę. Wręczenie dzieciom słodkiego upominku. Rozdanie rodzicom broszur informujących o pozytywnym oddziaływaniu grupy rówieśniczej na ogólny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym oraz informacji o pracy przedszkola (metody, formy, sukcesy).