Konspekt zajęć prowadzonych dla uczniów upośledzonych w stopniu głębszym w klasie III gimnazjum.
Grupa liczy siedmioro uczniów. Grupa jest mieszana - czworo dziewcząt i trzech chłopców. Czworo uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym, trzech uczniów upośledzonych w stopniu znacznym. Dwóch uczniów ze sprzężeniami w tym jeden ze sprzężeniem ruchowym i jeden ze sprzężeniem wzrokowym. W grupie dwóch uczniów nie pisze, nie czyta, trzech pisze samodzielnie, a dwóch pisze po śladzie. Wszyscy uczniowie samodzielni w zakresie samoobsługi.
Zagadnienie programowe – projektowanie oraz wykonanie płaskich form użytkowych. Ozdoby świąteczne.
Temat: Ozdobna kartka świąteczna – Boże Narodzenie.
Czas: 4 – 5 godzin lekcyjnych.
Cel główny:
-kształtowanie spostrzegawczości, wyobraźni i smaku estetycznego uczniów,
-budzenie wiary we własne siły i możliwości,
-rozwijanie myślenia,
-ćwiczenie koncentracji i uwagi,
-koordynacja czynności wzrokowo- ruchowych,
-rozwój myślenia syntetycznego poprzez projektowanie i przewidywanie efektów pracy,
-ćwiczenie wyrażania pozytywnych uczuć wobec innych ludzi, okazja do otrzymania pozytywnych informacji zwrotnych,
-kształtowanie postaw emocjonalnych wobec bliskich, podkreślenie wyjątkowej atmosfery przedświątecznej poprzez kontynuowanie tradycji i obrzędów Bożego Narodzenia,
-kształtowanie dokładności i sumienności wykonywania powierzonych zadań.
Cel operacyjny:
-rozróżnianie barw ciemnych i jasnych,
-rozróżnianie różnych form, struktur materiałów (gładkie, śliskie, szorstkie, miękkie, twarde),
-zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami kompozycji,
-projektowanie form użytkowych na własne potrzeby,
-wdrażanie do podejmowania wysiłku i planowania,
-uczenie przestrzegania dyscypliny pracy.
Metody pracy: obserwacja, pokaz objaśniająco – informacyjny, czynnościowo – problemowy, praca indywidualna, pomoc nauczyciela.
Środki dydaktyczne: kartki gotowe, wzory zrobionych kartek, odtwarzacz i płyta CD z kolędami, gałązki świerku, wzory do odrysowania (choinka, gwiazdka, bombka), kalendarz, reprodukcje różnych obrazów o tematyce Bożonarodzeniowej.
Materiały i przybory: papier kolorowy, brystol, klej w sztyfcie, nożyczki z zaokrąglonym czubkiem, ołówki, kredki, wzory do obrysowania.
Przebieg zajęć:
I Część. Wstęp.
1. Powitanie.
2. Uczniowie zapytani przez nauczyciela jak się dzisiaj czują wskazują na przygotowanych przez nauczyciela obrazkach z wyrazami emocji na twarzy buzię smutną lub wesołą.
3. Sprawdzenie obecności.
4. Przygotowanie warsztatu pracy.
II Część właściwa.
1. W prowadzenie, nawiązanie do tematu zajęć. Pogadanka na temat Świąt Bożego Narodzenia. Omówienie tradycji i zwyczajów z nimi związanych.
2. Przedstawienie tematu lekcji, nauczyciel pisze temat na tablicy i pisze uczniom w zeszytach.
3. Oglądanie gotowych kartek oraz tych zrobionych przez nauczyciela, oglądanie wzorów do obrysowania. Zwrócenie uwagi na kompozycję kartek, część ozdobną, napis – nagłówek, życzenia, estetykę wykonania.
4. Omówienie sposobu wykonania kartek przez uczniów. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa pracy – zwrócenie szczególnej uwagi na to, że uczniowie będą się posługiwali nożyczkami, ołówkami –prośba do uczniów o ostrożność.
Na kartce powinien znaleźć się nagłówek i motywy związane ze świętami (choinka, gwiazdka, bombka, gałązka itp.). Najpierw należy ułożyć, zakomponować wycięte elementy, a dopiero później je przykleić. Zwrócenie uwagi na dobór różnych kolorów, ilość gotowych lub wyciętych elementów. Jeżeli ręce ubrudziły się klejem to należy je umyć ponieważ mogą zabrudzić kartkę, a ona powinna być czysta i schludna.
5. Twórcza praca uczniów. Korekta i pomoc nauczyciela sprowadza się do spraw technicznych( pomoc przy wycinaniu, pisaniu życzeń świątecznych, podpisywaniu kartek). Praca odbywa się przy słuchaniu kolęd, nastrój świąteczny pogłębia zapalona świeca na biurku nauczyciela. Uczniowie wzajemnie wymieniają się pomocami. Samodzielnie projektują wzory swoich kartek.
Na koniec zajęć uczniowie sprzątają swoje miejsca pracy
6. Podsumowanie pracy i ocena. Po ocenie uczniowie podpisują kartki
( w miarę swoich możliwości lub pomaga im w tym nauczyciel) mogą je zabrać do domu albo rozdać w szkole ulubionemu nauczycielowi czy koledze. Jest to dobre ćwiczenie odwagi wyrażania pozytywnych uczuć wobec innych i otrzymywanie w zamian pozytywnych informacji zwrotnych co rodzi w młodych ludziach poczucie własnej wartości, radości i ważności.
Nauczyciel dziękuje za wspólnie spędzony czas i wykonywanie pracy zapraszając na następne zajęcia.