Zajęcie zostało przeprowadzone jako zajęcie otwarte dla rodziców i dotyczyło jednego zmysłu jakim jest węch.
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
dzieci3-4 letnich
Temat zajęcia — „ Zapachy wiosny” – przestrzeganie higieny narządów zmysłu
Zagadnienia programowe:
— rozwijanie i uwrażliwianie zmysłu węchu poprzez odbiór wrażeń węchowych
— wąchanie...opisywanie i nazywanie źródeł zapachów
— poznanie narządu węchu
— nabywanie umiejętności prawidłowego oddychania
Cele ogólne:
— kształtowanie postawy prozdrowotnej
— rozwijanie świadomości własnego ciała
— utrwalenie znajomości podstawowych części ciała
— poznanie świata przez wykorzystanie zmysłu węchu
— rozwijanie wrażliwości węchowej
— uwrażliwianie na konieczność ochrony i higieny narządu węchu
— właściwa regulacja oddechu
Cele operacyjne:
— dz. potrafi nazwać narząd węchu
— dz. potrafi w toku działań badawczych wykorzystać odpowiedni zmysł
— dz. wie do czego służy narząd węchu (oddychanie, rozpoznawanie zapachów) i wie jak o niego zadbać
— dz. potrafi nazywać różne zapachy
— dz. chętnie bierze w zabawie
— dz. potrafi podporządkować się regułom zabawy
— dz. potrafi rozpoznać narząd węchu wśród innych części ciała
Metody:
— czynna- samodzielna praca dziecka, zabawa
— słowna- pogadanka, rozmowa, objaśnienia i instrukcje, odpowiedź na pytania
— oglądowa- pokaz
Forma:
— grupowa
— indywidualna
— zbiorowa
Środki dydaktyczne:
— wierszyk-rymowanka, chusteczki higieniczne, kolorowe chusty, małe słoiczki z różnymi zapachami (perfumy, cebula, ocet, czekolada, sok ), karty pracy, ołówki, lusterka, kosz na śmieci, odświeżacz powietrza, płyty CD- „Wiosna” Vivaldi, „ Letnie głosy ptaków”, „Ćwiczenia wyciszająco- odprężające”
Przebieg zajęcia
1. Dzieci stoją w kole, do zabawy zapraszamy również rodziców. Nauczycielka recytuje wierszyk- rymowankę „Wiem i umiem pokazać dzieci ilustrują treść wiersza ruchem.
„ Wiem i umiem pokazać”
Pokaż, proszę gdzie masz oko!
Gdzie masz ucho, a gdzie nos?
Gdzie masz rękę, a gdzie nogę?
Gdzie na głowie rośnie włos?
Kiwnij głową, tupnij nogą
Klaśnij w ręce „Raz, dwa, trzy”
Hop do góry, skacz wysoko
Klaśnij w ręce „Raz, dwa, trzy”
2.Krótka rozmowa na temat wymienionych części ciała
— do czego służy oko?
— do czego służy ucho?
— do czego służy nos? (oddychanie, wąchanie)
3. Przeglądanie się w lusterku, odnajdywanie w/w części ciała
4. Ćwiczenie oddechowe przy muzyce-wdychanie powietrza przez nos, a wydychanie przez usta
5. Zabawa badawcza- odgadywanie różnych zapachów ukrytych w zamkniętych słoiczkach ( czekolada, cebula, ocet, perfum, sok)- dzieci podzielone są na zespoły. Każdy zespół ma za zadanie odkryć zapach ukryty w pojemniku i go nazwać. Rodzice służą pomocą.
6. „ Gdzie jest nos?”- karty pracy-wyszukiwanie narządu węchu wśród różnych części ciała, które narysowane są na obrazku
7.Zabawa relaksacyjna „Zapachy wiosny”
Dzieci leżą na dywanie, w tle słychać świergot ptaków ( płyta CD),nauczycielka rozpyla delikatnie odświeżacz powietrza, dzieci leżąc z zamkniętymi oczami starają się odgadnąć zapach ( kwiatowy).
8.Rozdanie chusteczek higienicznych- rozmowa na temat higieny i ochrony narządu zmysłu jakim jest nos.
9.Zabawa ruchowa „ Wiosna” – płyta CD „Wiosna Vivaldiego”
Reakcja na przerwę w muzyce.Dzieci- kwiaty poruszają się po sali w rytm melodii trzymając w ręce kolorowe chusty, na przerwę w muzyce stają w miejscu i chwytając się za nos mówią „wiosna”
10.Zakończenie, podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu