Konspekt zajęć rewalidacyjnych opracowany przy współpracy z Ośrodkiem dla dzieci autystycznych w Warszawie przeznaczony dla ucznia autystycznego
Nauczyciel: mgr Maria Cwik
Data: 18.03.2010r
Czas trwania: godzina lekcyjna
Temat: Uczę się poprzez zabawę.
Cel główny:
Aktywizowanie i wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia
Cele operacyjne:
Uczeń:
Rozumie i potrafi wykonywać zaplanowane zadania
Wyrabianie sekwencyjności poprzez działanie według określonego schematu
Cele rewalidacyjne:
1.Usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- uczeń potrafi rysować w szablonie
- uczeń potrafi kolorować w szablonie
- uczeń potrafi łączyć punkty tworzące szlaczki
2. Usprawnianie manualne:
- uczeń potrafi odkręcać i otwierać pojemniki
- uczeń potrafi ugniatać i wałkować plastelinę
- uczeń potrafi włożyć kredki do piórnika
- uczeń potrafi włożyć kredki do jeżyka
3. Usprawnianie samoobsługi:
- uczeń potrafi zapinać i odpinać guziki
- uczeń potrafi zapinać i rozpinać zamek
4. Kształtowanie spostrzegawczości:
- uczeń potrafi posegregować talerze wg wielkości
- uczeń potrafi posegregować kredki wg koloru
- uczeń potrafi rozpoznać kształt i kolor
- ułożyć obrazki wg kolejności wzrastającej
5. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia:
- uczeń potrafi rozwiązać zagadkę
- uczeń potrafi samodzielnie sformułować zagadkę
- uczeń potrafi ułożyć obrazek zgodnie z kolejnością chronologiczną
6. Wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji:
- uczeń potrafi określić swoje preferencje
- uczeń potrafi dokonać wyboru
7. Usprawnianie ruchowe:
- uczeń potrafi ćwiczyć z drążkiem
- uczeń potrafi utrzymać równowagę
- uczeń potrafi złapać i rzucać piłką
Metody: słowne, praktycznego działania
Forma pracy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: słoiki do odkręcania, kostka edukacyjna, talerze, plastelina, szablony, gąbka, mazaki, płyty CD, gazety, karty do gry, produkty spożywcze, , środki czystości, nożyce, farby, klej, patyczki do uszu, kubek, gumka do gumowania, obrazki- zdjęcia przedstawiające czynności , figuraki, piórnik, kredki, jeżyk, drążek, piłka, materac, koszyczki
Przebieg zajęć
1. Przywitanie
2. Wykonywanie pracy plastycznej. Wałkowanie plasteliny, naklejanie na kontur obrazka
3. Rysowanie figur w szablonie, kolorowanie.
4. Łączenie kropek tworzących szlaczek
5. Odkręcanie i otwieranie pojemników z niespodzianką.
6. Zapinanie i rozpinanie zamka
7. Rozpinanie i zapinanie guzika
8. Segregowanie talerzy wg wielkości: duże, małe,
9. Określanie preferencji na podstawie konkretnych przedmiotów
10. Rozwiązywanie i formułowanie prostych zagadek
11. Układanie obrazków wg planu
12. Pokazywanie różnego zastosowanie tych samych przedmiotów. Rysowanie kredkami, segregowanie kredek wg koloru, wkładanie do piórnika, wkładanie do jeżyka
13. Ćwiczenia gimnastyczne. Chodzenie z drążkiem, rzucanie piłką, robienie kotka
14. Wybór jednego z ćwiczeń nielubianych:
- dobieranie figur do obrazka( figuraki)
- układanie obrazków wg kolejności wzrastającej
15. Nagrodzenie i pochwała ucznia
16. Pożegnanie
(Tabela - dop. red.)
Ciągi sytuacyjne
Działania ucznia
1.Powitanie
2.Wykonywanie pracy plastycznej
3.Rysowanie figur w szablonie, kolorowanie.
4.Łączenie kropek tworzących szlaczek
5.Odkręcanie i otwieranie pojemników z niespodzianką.
6.Zapinanie i rozpinanie zamka
7.Rozpinanie i zapinanie guzika
8.Segregowanie talerzy wg wielkości: duże, małe.
9.Określanie preferencji na podstawie konkretnych przedmiotów
10.Rozwiązywanie i formułowanie prostych zagadek
11.Układanie obrazków wg planu
12.Pokazywanie różnego zastosowanie tych samych przedmiotów.
13.Ćwiczenia gimnastyczne.
14.Wybór jednego z ćwiczeń nielubianych:
15. Nagrodzenie i pochwała ucznia- znaczek
16. Pożegnanie
Uczeń wita się z Panią Dyrektor
Koszyczek I. Uczeń wyciąga plastelinę , wałkuje i wykleja gałązki bazi. Składa do koszyczka i odkłada koszyczek.
Uczeń zabiera II koszyczek. Rysuje w szablonie trójkąty, kwadraty, owale, koloruje jedną z wybranych figur. Składa do koszyczka i odkłada koszyczek. Składa do koszyczka i odkłada koszyczek
Uczeń łączy kropeczki tworzące szlaczek. Końcowy punkt jest odsłaniany po narysowaniu do niego kreski. Zmazywanie mazaka gąbką. Odkładanie koszyczka.
Koszyczek III. Uczeń odkręca i otwiera pojemniki w których ukryta jest niespodzianka
Uczeń rozpina i zapina zamek
Uczeń rozpina i zapina guzik. Odkłada koszyczek.
Koszyczek IV. Uczeń segreguje talerze do dwóch koszyczków na małe i duże. Odkłada koszyczek
Koszyczek V.Uczeń i nauczyciel określa swoje preferencje, wkładając odpowiednie rzeczy do koszyczka. Odszukiwanie rzeczy, które są wspólne dla obu. Odkłada koszyczek.
Koszyczek VI. Uczeń na przemian z nauczycielem zadają sobie zagadki:
- nożyczki, gumka, farby, patyczek do uszu, kubek. Odkłada koszyczek.
Koszyk VII. Uczeń układa zdjęcia- robienie kanapki wg kolejności chronologicznej. Odkłada koszyczek
Koszyczek VIII. Uczeń :
- rysuje kredkami
- segreguje kredki na trzy kolory,
- wkłada do piórnika
- wkłada do jeżyka.
Odkłada koszyczek
Uczeń:
- porusza się po sali z drążkiem pomiędzy pachami
-prostuje grzbiet unosząc nogi
- rzuca i łapię piłkę leżąc na materacu
Koszyczek XI. Uczeń dokonuje wyboru jednego z ćwiczeń:
- dobiera figury do obrazka(figuraki)
- układa obrazki wg kolejności wzrastającej
Odkłada koszyczek.
Uczeń żegna się z gośćmi.