X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15534
Przesłano:
Dział: Świetlica

Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat zajęć: Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

Prowadzący: Katarzyna Staśkiewicz
Rodzaj zajęć: zajęcia świetlicowe
Data: 20 październik 2011 r
Miejsce: hol szkolny
Czas trwania: 45 min.
Liczba dzieci: 15
Grupa wiekowa: dzieci w wieku 8-10 lat
Cel główny:
•zapoznanie z nowymi formami zabaw ruchowych
Cele szczegółowe:
•kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,
•rozwijanie poczucia przynależności do grupy,
•nauka twórczego myślenia i współpracy w grupie,
•odreagowywanie napięć i negatywnych emocji.
Metody: słowna, praktyczna, aktywizująca
Formy: grupowa, zespołowa, zadaniowa
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta z muzyką, chusta animacyjna, kolorowe piłeczki

Przebieg zajęć:

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.Czynności organizacyjno-porządkowe
•Przywitanie dzieci i podanie tematu zajęć
•Sprawdzenie gotowości do zajęć
•Ułożenie na podłodze chusty i omówienie zasad uczestnictwa w zajęciach
2. Ćwiczenia zapoznające z chustą animacyjną :
- unoszenie i opuszczanie chusty
- fale na morzu
- szklana tafla
3. Zabawy integrujące grupę:
„Paczka” - trzymając chustę za uchwyty, grupa wchodzi na nią i „pakuje” siebie, łącząc jej brzegi.
,,Przebieganie pod chustą”- uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę trzymając ją za uchwyty. Każde dziecko trzyma inny kolor, prowadzący mówi, które kolory mają zmienić swoje miejsce, gdy chusta jest maksymalnie w górze osoby te przebiegają pod nią.
,,Kogo brakuje?”- uczestnicy siedzą w kręgu dookoła chusty z zamkniętymi oczami. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.

II CZĘŚĆ ZASADNICZA

1. Zabawy ćwiczące współdziałanie:
,,Bilard”- grupa wachluje chustą na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
,,Sztorm”- na chustę wrzucamy więcej piłeczek. Podczas wachlowania nie mogą one wypaść z chusty.
,,Na karuzeli”- chętna osoba siada na środku chusty, a reszta kręci nią, idąc coraz szybciej w jedną stronę. Osoba na środku stara się wstać i utrzymać równowagę.
2. Gra „Tarcza strzelecka”
Chusta jest tarczą strzelecką, na której poszczególne kolory oznaczają określoną liczbę punktów:
- czerwony – 10 pkt.
- zielony – 8 pkt.
- niebieski – 6 pkt.
- pomarańczowy – 4 pkt.
- żółty – 2 pkt.
Uczestnicy z odległości 10 m. rzucają woreczkami w kierunku chusty – po 2 woreczki dla każdego uczestnika. Liczenie punktów.

III CZEŚĆ KOŃCOWA

1. Ćwiczenia uspakajające i relaksacyjne
„Kolorowa gwiazda”
Wszystkie dzieci leżą na chuście, nogi mają skierowane do środka chusty. Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- turlamy się w lewo
- trzymamy się za ręce i ponosimy je do góry,
- kładziemy ręce za głowę i znowu podnosimy do góry,
- podnosimy prawą nogę do góry, lewą, opuszczamy
- podnosimy obie nogi do góry
- siadamy
- powoli wstajemy
2. Omówienie zajęć, ocena aktywności dzieci, rozdanie każdemu dziecku naklejek z uśmiechniętą buzią.
3. Uporządkowanie holu i pożegnanie z uczniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.