X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15513
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna łąka i jej mieszkańcy - scenariusz zajęć dla dzieci 5,6 - letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA :

GRUPA: 5, 6 – latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: Wiosenna łąka.

TEMAT ZAJĘCIA: „Wiosenna łąka i jej mieszkańcy” – utrwalenie poznanych wiadomości przyrodniczych w oparciu o wiersz H. Bechlerowej „Pociąg” oraz zabawy ruchowe przy muzyce rozwijające aktywność twórczą dzieci.

CELE OGÓLNE:
- uściślenie wiadomości o środowisku przyrodniczym łąka i jej mieszkańcach
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat obrazków
- usprawnienie narządów mowy poprzez ćwiczenia na zgłoskach: bzz – bzz, cyk – cyk, kum – kum
- rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję słowną i ruchową
- poznawanie możliwości wykorzystania własnego ciała do ćwiczenia kompozycji ruchowych z towarzyszeniem muzyki
- integrowanie grupy poprzez działanie i wspólną zabawę

CELE OPERACYJNE – dziecko potrafi:
- słuchać z uwagą wiersz recytowany przez nauczycielkę
- dokonać analizy wyglądu zwierząt przedstawionych na obrazkach
- nazywać zwierzątka żyjące na łące
- wyrażać się w ekspresji słownej, ruchowej i muzycznej, w trakcie proponowanych zabaw
- rozwiązywać zagadki o mieszkańcach łąki
- zachować bezpieczeństwo w czasie zabaw
- współpracować w grupie

FORMA PRACY: zabawowa z całą grupą

METODY PRACY: podająca, zadaniowa, samodzielnych doświadczeń dzieci

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA: sylweta pociągu, sylwety owadów i zwierząt żyjących na łące, nazwy zwierząt i owadów, zielony materiał, sylwety kwiatów, wstążki, piłeczki, piłka duża, płyty CD, gazeta, chustka, Wiad. P. 5/2002.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. „Pociąg: - słuchanie wiersza H. Bechlerowej, będącego wstępem do zabaw ruchowych przy muzyce.
- Naucz. mówi: „Wiosną wesoło jest na łące, można pobiegać, zagrać w piłkę, ale też zatrzymać się i posłuchać, co się dzieje w tym królestwie. Zabiorę was w podróż (odsłania pociąg )”.
Recytacja wiersza:

Puf, puf, puf, pociąg rusza, podróż się zaczyna,
Już się koła toczą po łąkowych szynach.
Jedzie pociąg, jedzie, mija rzekę, las,
Panie maszynisto dokąd wieziesz nas.
Jadę dziś na łąkę, droga niedaleka,
Wielu pasażerów na peronie czeka.
Jedzie pociąg, jedzie w nim cała gromada
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada.

Wsiądźcie pasażerki i pasażerowie
Lecz niech każdy o sobie opowie.

- Naucz. obrazki zwierząt. Następnie prosi, aby opowiedziały coś o swoim zwierzątku z obrazka (np. ma czarne kropki itd.). Gdy dzieci omówią swoje zwierzątka, naucz. prosi, aby zastanowiły się w którym wagoniku umieścić swoje zwierzątko (wagoniki mają taki sam kolor, jak zwierzątka).

2. „Przywitanie na łące” – zabawa ruchowa z elementem artykulacyjnym z reakcją na przerwę w muzyce.
- Naucz. rozkłada zielony materiał na podłodze i mówi: „pociąg przyjechał na piękną, zieloną łąkę i teraz wszystkie zwierzątka muszą się przywitać”.
- Dzieci przy muzyce spacerują „po łące”, na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę:
Tu na kwiatku w trzech kolorach, ktoś tam brzęczy do wieczora.
- Dz. odgadują, że pszczoła i witają się naśladując dźwięki, które wydaje: bzz – bzz, bzz – bzz, podając sobie przy tym rękę z kolegami, gdy usłyszą muzykę dalej spacerują.
- Na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę:
Czasem przez dzień cały prawie, cicho siedzi w stawie.
- Dz. odgadują, że żaba i witają się mówiąc kum – kum, kum – kum, podając sobie ręce, gdy usłyszą muzykę spacerują dalej.
- Na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę:
Ten skaczący po łące owadzik, swoim graniem nikomu nie wadzi,
Bo ma talent muzyka i miło słuchać, gdy w trawie gdzieś cyka.
- Dz. odgadują, że konik polny i witają się mówiąc cyk – cyk, cyk – cyk, podając sobie rękę.

3. „Wiosną rozkwitają kwiaty” – kształtowanie zdolności improwizacji ruchowej.
- Naucz. prosi, aby dz. usiadły na „łące” i mówi: „Wraz z nadejściem wiosny, pięknie zazieleniła się trawa, ale jest trochę smutno, bo nie wyrosły jeszcze – kto powie co? – KWIATY. Więc musimy sprawić by wyrosły. Pochylcie główki, zróbcie nad główkami z rączek pąki. Ja teraz będę spacerować po łące i budzić kwiaty. Gdy dostaniecie do ręki kwiatek to znaczy, że zakwitł, wstajecie wtedy i tańczycie dowolnie do muzyki.

4. „Wiosenny wietrzyk” – uwrażliwienie na zmiany dynamiczne (wolno – szybko) zachodzące w utworze.
- Naucz. prosi, aby dz. swoje kwiaty rozłożyły na „łące” i mówi: „będziecie teraz wiosennym wiaterkiem, proszę złapać lekko za koniuszk materiału (łąki) i lekko unieść w górę. Gdy usłyszycie spokojną muzykę, stoicie w miejscu i lekko poruszacie materiałem, aby kwiatuszki lekko podskakiwały, gdy usłyszycie szybką , głośną muzykę – będziecie poruszać mocniej, aby kwiatki podskakiwały troszkę wyżej.

Po zabawie dzieci rozkładają materiał, wkładają kwiaty do koszyka.

5. „Uparta pszczółka” – uwrażliwienie słuchu na rytm.
- Naucz. prosi, aby dz. usiadły na trawce po turecku, następnie wszystkim wręcza wstążki i mówi:
„Wszędzie zapachniało wiosną, trawka urosła, kwiaty rozwinęły pąki. Wśród kwiatów pobzykiwała uparta pszczółka. Gdy usłyszycie muzykę będziecie rozglądać się, wypatrując pszczółki. Na zmianę muzyki – mocne dźwięki – będziecie odganiać pszczółki machając wstążkami.

- Po zabawie dzieci wkładają wstążki do koszyka.

6. „Wesołe motylki” – improwizacja ruchowa do słuchanej muzyki, próby odwzorowania ruch apaszki, poruszanej przez nauczycielkę.
- Naucz. mówi: „ Wraz z wiosną wszystko staje się weselsze, także i motylki mogą pobawić się na łące. Proszę wstać i spróbujcie zatańczyć, tak jak ja będę poruszać chustką.

7. „Zwierzęta na łące” – naśladowanie spotkanych na łące zwierząt, ruchem lub głosem wg wyboru dzieci.
- Naucz. prosi, aby dzieci usiadły dookoła łąki i rozkłada na łące obrazki ze zwierzętami, odwrócone grzbietami do góry. Prosi, aby chłopcy weszli na łąkę, podnieśli wybrany obrazek, popatrzyli, co tam jest i oddali jej. Następnie zachęca chłopców, aby ruchem lub głosem naśladowali zwierzęta, które widzieli na obrazku.
- Dziewczynki zgadują, jakie zwierzątka spotkali chłopcy.
- Zmiana ról, teraz chłopcy siadają i zgadują, a dziewczynki ruchem lub głosem przedstawiają spotkane zwierzątka.

8. „Zabawy przedszkolaków na łące” – kształtowanie poczucia tempa słyszanej muzyki.
- Naucz. prosi, aby dzieci dobrały się w pary i usiadły na „łące” naprzeciw siebie z rozłożonymi nogami i mówi; ‘Nie tylko roślinki i zwierzęta cieszą się z nadejścia wiosny, ale i dzieci, bo mogą pobawić się piłeczkami”.
- Każda para otrzymuje małą piłeczkę, którą będzie turlała do siebie w tempie uzależnionym od tempa muzyki – wolno lub szybko.

- Po zakończeniu zabawy dzieci wkładają piłki do kosza, naucz. składa materiał.

9. „Złap boćku żabę” – zabawa zręcznościowa.
- Naucz. mówi: „ Wraz z nadejściem wiosny, przyleciały bociany, które cieszą się, że obudziły się żabki i mogą się z nimi pobawić. Wy będziecie boćkami, a żabkami będą piłeczki.
- Naucz. prosi, aby dzieci stanęły w jednym końcu sali, ona z piłkami staje po przeciwnej stronie. Na sygnał boćki fruną – biegną w kierunku naucz., która rzuca kilka piłek. Dzieci, które złapią piłki, przy powtórce je wyrzucają.

10. „Pokrzywa” – zabawa z reakcją na przerwę w muzyce.
- Naucz. prosi, aby dzieci ustawiły się w dużym kole i mówi: „Na łące rosną nie tylko piękne kwiaty, ale i inne roślinki, np. pokrzywa, która parzy, jak się ją dotknie.
- Następnie objaśnia zabawę: „gdy będą słyszeć muzykę będą podawać sobie piłkę w kole, na przerwę w muzyce – szybko podnoszą ręce do góry, a dziecko, które będzie trzymało piłkę - „poparzy się” i musi usiąść.

11. Zakończenie zajęć: podziękowanie za wspólną zabawę, zaproszenie dzieci do dowolnej zabawy według własnych zainteresowań:
- kolorowanie sylwet zwierząt żyjących na łące
- malowanie łąki na białym prześcieradle farbami plakatowymi
- lepienie z plasteliny zwierzątek żyjących na łące
- zabawy manipulacyjno – konstrukcyjne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.