TEMAT: Sztuka ludowa-muzyka i tańce- Konspekt lekcji muzyki w klasie IV
CELE:
- uczeń wie co to jest sztuka ludowa-etnografia
- uczeń wie czym się charakteryzuje muzyka ludowa
- uczeń zna charakterystyczne cechy tańców narodowych
(krakowiak, mazur ,kujawiak, oberek)
- zna rytm, metrum, melodię śpiewanych piosenek; „Krakowiaczek jeden” -krakowiak ”Czerwone jabłuszko” -kujawiak
- potrafi śpiewać piosenki z towarzyszeniem akompaniamentu,
- współpracuje w grupie.
METODY:
- pokaz, i słuchanie utworów
- analityczno-problemowa,
- pogadanka,
FORMY:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa.
ŚRODKI:
-podręcznik dla kl I V
- magnetofon i płyty CD z Repertuaru Muzyki Klasycznej pt. „Polskie tańce narodowe” , oraz „Formy polskich tańców ludowych”
- teksty piosenek,
- instrument muzyczny – gitara
Przebieg zajęć:
I Część wstępna:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe- Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
2. Podanie celu i tematu zajęć
II Część główna:
1. Zapoznanie ze sztuka ludową do której zaliczamy stare przekazywane ustnie piosenki, tańce, obrzędy, legendy. Należą tu również wykonane przez wiejskich artystów rzeźby, malarstwo na szkle, tkactwo, stroje regionalne, hafty, a także stare , drewniane budownictwo wiejskie
2. Przedstawienie muzyki ludowej poprzez tańce -zapoznanie ze wszystkimi znanych
tańcami, ich rolą i znaczeniem w polskiej kulturze
KRAKOWIAK-taniec skoczny w takcie na 2/4 tańczony parami. Krok taneczny sugeruje konną jazdę
-wysłuchanie „Krakowiaka”- Zygmunta Noskowskiego
-wysłuchanie tańca „Krakowiak”
-śpiew piosenki pt. „Krakowiaczek jeden”
MAZUR
Taniec w takcie ¾ żywy i pełen temperamentu o skocznym rytmie i trudnych figurach tanecznych. Szczególnie popularny wśród dawnej szlachty polskiej
-wysłuchanie „Mazura z I aktu opery Halka” Stanisława Moniuszko
OBEREK
Taniec w takcie trójdzielnym bardzo szybki. Typowe dla oberka jest wirowanie i obroty
-wysłuchanie CD utworu „Oberek ”Grażyna Bacewicz
KUJAWIAK
Jest to taniec w takcie ¾ o spokojnym charakterze i kołyszącym się rytmie. Często występuje na zmianę z bardzo szybkim obrotowym oberkiem.
-wysłuchanie „Kujawiaka”- Henryka Wieniawskiego
-wysłuchanie „Kujawiaka-tańca narodowego”
-śpiew piosenki pt. „Czerwone jabłuszko”
III Część końcowa.
2. Przypomnienie i utrwalenie najważniejszych wiadomości
3. Zakończenie lekcji – zaśpiewanie piosenki „Krakowiaczek jeden” oraz Czerwone jabłuszko” czynności porządkowe.
W trakcie lekcji dzieci zapisują notatki do zeszytu
Czym zajmuje się etnografia?
Opisują poszczególne tańce wysłuchując utworów
Uczą się 2 piosenek ludowych