Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców przeprowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
w roku szkolnym 2011/2012
Temat: Lato tuż, tuż.
Termin: 18.05.2012r.
W zajęciach uczestniczą dzieci wraz z rodzicami.
Osoby prowadzące:
Anna Piotrowska – psycholog
Maria Wałęsa – rehabilitant
Anna Pacyniak-Gieranowska – logopeda
Weronika Jarmakowska – pedagog wspierający
Cele:
• redukcja napięcia psycho-fizycznego,
• kształcenie poczucia rytmu,
• rozwijanie mowy czynnej i biernej przez naśladownictwo wybranych dźwięków związanych z tematem,
• rozwijanie motoryki małej i dużej,
• zapoznanie rodziców z zabawami z zakresu muzykoterapii i ich znaczeniem dla rozwoju dziecka.
Oczekiwane efekty:
Dziecko:
• naśladuje wybrane dźwięki,
• potrafi wykonywać ćwiczenia kształtujące prawidłowy tor oddychania,
• potrafi przedstawić plastycznie swoje przeżycia i skojarzenia podczas słuchania muzyki,
• potrafi przedstawić ruchem i za pomocą instrumentu muzycznego zachodzące zmiany tempa i dynamiki w utworze muzycznym.
Rodzice:
• wykorzystują zaprezentowane zabawy w celu wspomagania rozwoju dziecka.
Metody pracy:
• MRM M. Kieryło,
• relaksacyjne,
• metoda malowania 10 palcami.
Formy pracy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna.
Pomoce:
list od Lata, apaszki w ilości odpowiadającej liczbie dzieci i rodziców, odtwarzacz CD, płyty z muzyką, samodzielnie wykonane instrumenty muzyczne, farby i papier, paski bibuły, gazety.
Przebieg:
1. Powitanie rodziców i dzieci. Wspólne śpiewanie piosenki powitalnej Przedstawienie celu spotkania i zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Prowadząca czyta list, który nadesłało Lato. W liście, Lato zaproponowało zabawy przygotowujące dzieci do nadchodzących wakacji.
3. Odreagowanie
Dwa radia – dzieci wraz z rodzicami zostają podzieleni na dwa zespoły (dziecko jest w zespole ze swoim rodzicem). Każda grupa wybiera jednowyrazowe hasło związane z latem i wakacjami. Prowadząca informuje, że sygnałem włączającym radia jest brak muzyki, do której wcześniej zespoły tańczyły z wykorzystaniem apaszek. W momencie włączenia radia każda grupa stara się bardzo głośno (nawet krzycząc) wypowiadać swoje hasło. Zespoły wymyślają trzy hasła, które wykrzykują na kolejne sygnały.
Boogie-woogie – dzieci wraz z rodzicami tańczą w kole, twarzami zwróconymi do środka. Ruchem ilustrują treść piosenki.
4. Zrytmizowanie
Dzieci wraz z rodzicami ustawieni w kole maszerują w miejscu z równoczesnym klaskaniem w dłonie:
- raz z przodu, raz z tyłu,
- z przodu, po bokach, z tyłu, po bokach.
Dzieci i rodzice siadają w kole i otrzymują plastikowe butelki wypełnione: kaszą, ryżem, piskiem, grochem. Prowadząca wygrywa na tamburynie krótkie rytmy, które są natychmiast powtarzane przez dzieci i ich rodziców.
Oklepywanie ciała (pleców) dziecka przez rodzica i podjęcie tej próby przez dziecko w takt walca, krakowiaka, polki.
Morze - dziecko i rodzic otrzymują pasek bibuły. Dzieci tworzą jeden rząd a rodzice drugi. Dzieci są zwrócone twarzami do rodziców i wprawiają wspólnie w ruch pasek bibuły w rytm muzyki. Kilka poruszających się pasków będzie przypominało fale na morzu.
Wygrywanie rytmu na kubku - kubki po jogurcie są zaopatrzone w gumki recepturki i w kolorowe paski z bibuły. Dzieci i ich rodzice poruszają kubkami a zarazem paskami w rytm muzyki i w odpowiednim momencie grają na kubkach zahaczając palcami o gumkę.
5. Uwrażliwianie
Prowadząca dzieli grupę na kilka zespołów tak, aby w każdym były cztery osoby (dwoje dzieci i dwóch rodziców). Zespoły otrzymują duży arkusz papieru, na którym zilustrują słyszaną muzykę klasyczną, czyli za pomocą farb i palców stworzą obraz Lata. Prezentacja prac plastycznych.
Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze zgodnie z zaprezentowanymi pracami – naśladowanie śpiewu ptaków, szumu wiatru, plusku strumyka, fal morskich itd.
6. Relaks
Nad brzegiem morza - czytanie tekstu relaksacyjnego na tle bardzo delikatnej i spokojnej muzyki. Dzieci leżą wygodnie a rodzice czytają wyznaczone przez prowadzącą fragmenty tekstu.
7. Aktywizacja
Ćwiczenia oddechowe – Lato rozrzuca kolorowe kwiaty. Każde dziecko kładzie się na plecach a rodzic układa na jego brzuchu kwiatek. Zadaniem dzieci jest bujanie kwiatka, czyli oddychanie torem przeponowym. Następnie dzieci wstają i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją prowadzącej: Słonko wschodzi coraz wyżej (dzieci i rodzice z przysiadu wznoszą się na palcach i unoszą ręce do góry oraz wykonują wdech nosem) i zachodzi coraz niżej (powrót do przysiadu z jednoczesnym wydychaniem powietrza ustami).
Lustrzane odbicie – rodzic i dziecko stoją naprzeciwko siebie. Dziecko jest lustrzanym odbiciem i naśladuje rodzica. Później następuje zamian ról.
Taniec z gazetą – dowolne zabawy taneczne z gazetą przy wybranym dynamicznym utworze.
8. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.