Scenariusz lekcji języka angielskiego
Przedmiot: język angielski
Nauczyciel: Barbara Potera-Szpak
Podręcznik: „New Friends 1”
Klasa: IV
Temat lekcji: What colour is the jacket? Jakiego koloru jest kurtka? Nazwy podstawowych kolorów, pytanie o kolor i podawanie koloru różnych przedmiotów.
Cele lekcji: - wprowadzenie nowego słownictwa (nazwy podstawowych kolorów, pytanie o kolor i podawanie koloru różnych przedmiotów)
-powtórzenie i utrwalenie poznanego słownictwa
Metody pracy: indywidualna, nauczyciel-uczniowie
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt, zeszyt ćwiczeń, kolorowe kartki i kartki z nazwami kolorów, płyta CD
Przebieg lekcji:
1) Sprawdzenie listy obecności oraz zadania domowego (3 min.)
2) Wprowadzenie nowego słownictwa (12 min.)
a) uczniowie powtarzają za nauczycielem nazwy kolorów- wysoko, nisko, cicho, głośno (nauczyciel wskazuje jednocześnie obrazek w określonych kolorach)
b) zabawa „echo” - uczniowie coraz ciszej powtarzają za nauczycielem nazwy kolorów
c) uczniowie muszą dopasować nazwę koloru do właściwego obrazka
d) nauczyciel wraz z uczniami podaje po kolei ciąg nazw kolorów zabierając stopniowo po jednym obrazku, w efekcie na tablicy nie ma żadnego obrazka, a uczniowie powtarzają z pamięci wszystkie poznane wyrazy
e)zapisanie w zeszycie nowego słownictwa
3)Zabawa „Show me something red” – uczniowie wskazują przedmiot w podanym przez nauczyciela kolorze (3 min.)
4) Wykonanie ćwiczenia z podręcznika (str. 21 ćw. 3) (5 min.)
5) Wykonanie ćwiczenia z podręcznika (str. 21 ćw. 4) (4 min.)
6) Wykonanie ćwiczenia z podręcznika (str. 21 ćw. 5)(4 min.)
7) Wykonanie ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń (str. 12 ćw. 2) (3 min.)
8) Wykonanie ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń (str. 12 ćw. 3) (3 min.)
9)Zabawa „Bingo” (uczniowie rysują 4 kropki w różnych kolorach, nauczyciel wymienia nazwy kolorów; wygrywa uczeń, który pierwszy skreśli wszystkie narysowane przez siebie kropki) (3 min.)
10) Zapisanie i objaśnienie zadania domowego (zeszyt ćwiczeń str. 12 ćw.1) (1 min.)
11) Zabawa ”Głosy” (wybrany uczeń stoi przy tablicy odwrócony tyłem do klasy; jeden z uczniów wymawia nazwę zwierzątka- może przy tym zmodyfikować i zmodulować swój głos; uczeń stojący przy tablicy musi odgadnąć kto to powiedział; jeżeli uczeń odgadnie następuje zmiana osoby odgadującej; uczeń może trzy razy próbować rozpoznać głos osoby mówiącej) (4 min.)