KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: Zwiastuny Wiosny
CELE:
CELE REWALIDACYJNE:
- usprawnianie funkcji manualnych poprzez samodzielne lub z pomocą wykonanie pracy plastycznej – przyklejanie elementów w odpowiednie miejsce;
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez przewlekanie przez dziurkę ptaszków i motyli, wypełnianie konturów obrazka różnymi technikami.
- stymulowanie polisensoryczne poprzez słuchanie muzyki relaksacyjnej, wąchanie kwiatów;
- rozwianie umiejętności komunikowania się z otoczeniem poprzez słuchowy odbiór poleceń i reagowanie na nie.
CELE POZNAWCZE:
- kształtowanie umiejętności przyporządkowywania określonego zjawiska do danej pory roku poprzez odgadywanie poprawności podawanych informacji dotyczących określonej pory roku;
- wzbogacanie słownictwa oraz utrwalanie pojęć związanych z oznakami wiosny;
- doskonalenie inwencji twórczej poprzez wykonywanie prac plastycznych różnymi technikami.
CELE WYCHOWAWCZE:
- wdrażanie wychowanków do współdziałania w grupie i wspólnej pracy;
- wdrażanie wychowanków do ładu i porządku poprzez wykonywanie prac porządkowych po zakończonych zajęciach.
METODY – podająca, eksponująca, praktycznego działania, „mapa pojęciowa”.
FORMA PRACY – grupowa i indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- płyta CD z muzyką relaksacyjną, listki z zielonego papieru, różne ilustracje i obrazki zwiastunów wiosny oraz elementów charakterystycznych dla zimy, elementy do wykonania gaiku (ptaszki i motyle z kolorowego papieru), nitka, gałęzie, żywy kwiatek (np. tulipan), obrazki do kolorowania przedstawiające zwiastuny wiosny (żaba, żonkil, bocian, krokus, przebiśnieg, tulipan, motyl), ubranie dla „pani wiosny”, kredki, farby, plastelina, brystol, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie uczestników i zachęcenie do wzięcia udziału w zajęciach.
2. Przedstawienie tematyki zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu – zabawa „prawda czy fałsz”. Krótka rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pory roku. Nauczyciel podaje pewne informacje, a dzieci podnoszą w górę zielony listek, jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, np.:
-teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-teraz jest pora roku, którą nazywamy Zimą
-teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosną
-miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, listopad, kwiecień
- zwiastunami wiosny są: śnieg, spadające liście, powracające jaskółki, krokusy, mróz, owce na drzewach, stokrotki, bociany, grzyby w lesie itp.
4.Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną.
5.Zabawa klasyfikacyjna „Co pasuje do wiosny?”. Zadaniem dzieci jest wybranie z różnych ilustracji i obrazków charakterystycznych dla wiosny i zimy tylko te, pasujące do wiosny.
6. Zabawa pt.: „Wyobraź sobie wiosenną łąkę. Dzieci kładą się na podłodze i zamykają oczy. Prowadzący włącza muzykę relaksacyjną z odgłosami wiosny i opisuje oznaki wiosny, które spotykamy na łące (wiosenne słońce, pierwsze kwiaty, motylki, śpiew ptaków, bocian itp.).
7. Wspólne wykonanie gaiku wiosennego z wykorzystaniem gotowych elementów (ptaszków i motyli z kolorowego papieru). Zadaniem dzieci jest nawleczenie elementów na nitkę i zawieszenie na drzewku.
8. Praca samodzielna – wypełnianie konturów obrazka przedstawiającego zwiastun wiosny wybraną techniką (kredki, farby, plastelina).
9. Wspólne wykonanie gazetki o wiośnie z wykorzystaniem wybranych ilustracji i obrazków pasujących do wiosny.
10.Przyjście „pani wiosny”, która rozda dzieciom słodycze.
11. Ekspozycja prac na tablicy w świetlicy.
12. Porządkowanie miejsca pracy, świetlicy.
13. Podziękowanie za przybycie na zajęcia.