SCENARIUSZ ZAJĘĆ
(zajęcia otwarte z rodzicami)
PROWADZĄCA: Agnieszka Świątek
DATA: 26 kwietnia 2012r.
TEMAT: „W SMOKOLANDII”- rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazów i zdań.
CELE:
ułoży swoje imię z rozsypani literowej
odszuka karteczki z taką samą nazwą ulicy
umie wymienić samogłoski i odszukać ich wśród innych liter
potrafi policzyć wyrazy w zdaniu
policzy głoski w słowie „smok”
umie podzielić słowo „Smokolandia” na sylaby
umie wyodrębnić głoskę „s” i „sz” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
poda nazwę przedmiotu rozpoczynającego się na daną głoskę
rysuje po śladzie
zatańczy do muzyki
wykona czapkę z gazety
dziecko bawi się wspólnie z rodzicem
POMOCE:
- słomki, rozsypanka literowa, nazwy ulic, białe nakrywki, gazety, bibuła, szlaczki, flamastry, klej, wędki z magnesami, litery
METODA:
zadaniowo- zabawowa
PRZEBIEG:
1. Powitanie- piosenka „Sia la- la”
(Wszyscy stoją w dużym kole i udają, że są smokami. Smoki uginają się na swoich łapach i wskazują na inne smoki dłonią wraz ze śpiewem. Dalszą część pokazuje nauczyciel, a pozostałe „smoki naśladują ruchy nauczyciela).
2. Przygotowanie do podróży:
- Nauczyciel informuje dzieci, że niedługo wybiorą się w podróż do Smokolandii. Opowiada dzieciom, że tę krainę zamieszkują bardzo sympatyczne smoki.
- Dzieci przygotowują się do podróży.
ETAP I
- Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty, w których znajdują się kartoniki z literami. Każde dziecko układa z liter swoje „smocze” imię i nakleja na kartce.
ETAP II
- „Smocze czapki”- nauczyciel wraz z dziećmi i rodzicami przygotowuje smocze czapki z gazet. Dzieci naklejają na nie trójkątne łuski z kolorowego papieru, oczy i doklejają ogon z pasków krepiny.
3. Dzieci stoją w wyznaczonych miejscach na dywanie, a nauczyciel wymawia zaklęcie (wiersz „Podróż do Smokolandii”), dzięki któremu dzieci przeniosą się do Smokolandii (dzieci wykonują czynności, o których mowa w wierszu).
Kto chce smoczy kraj odwiedzić,
Musi wszystkie słowa śledzić
I uwierzyć w dobre smoki, robiąc czarodziejskie kroki:
Prawą nogą zaczynamy
I dwa kroki w przód stawiamy.
Jeden obrót wokół osi, każdy ręce w górę wznosi.
Gdy trzy razy przyklaśniecie,
W smoczym świecie się znajdziecie.
- Nauczyciel informuje dzieci, że dzięki zaklęciu przeniosły się do smoczej krainy.
4. „Smocze jaskinie”
Nauczyciel przygotowuje kartki z nazwami ulic i przymocowuje je w różnych miejscach w sali.
N-l dzieli dzieci na grupy wręczając dzieciom kartki z nazwami ulic. Każdy musi znaleźć adres swojej jaskini.
W każdej jaskini znajduje się zadanie do wykonania. Żeby wykonać zadanie trzeba wrócić na swoje miejsce, a pomoże nam w tym zawsze wierszyk:
Smoku, smoku nasz malutki
Rośnij duży, okrąglutki.
Smok nasz rośnie ponad miarę.
To jest smok na wielką skalę.
( Po każdym powrocie na wyznaczone miejsce wykonuje „Smoczy oddech”- zabawa ze słomką i kartką)
I JASKINIA- ul. Cudaka
- Trzeba wybrać jednego przedstawiciela grupy, który będzie łowił literki. Pozostali podpowiadają i dopingują swojego zawodnika. Musicie wyłowić litery, które utworzą wyraz „smok”. Trzeba to zrobić jak najszybciej.
- Z ilu liter składa się wyraz „smok”?
- Kto spróbuje przegłosować słowo „smok”?
II JASKINIA- ul. Lalki
- Policz ile wyrazów znajduje się w zdaniu:
„Smok Smyk lubi lody.”
I ułóż tyle samo białych kartoników przed sobą ile jest wyrazów w tym zdaniu.
- Może ktoś ułoży inne zdanie ze słowem „smok”?
- Czy ktoś potrafi ułożyć zdanie, w którym wszystkie słowa będą rozpoczynały się od głoski „s”?
Np. Stary smok skacze.
Smok Salomon straszy sowy.
Zabawa ruchowa „Smoczy taniec”
(Dzieci w grupach trzymają się za ręce i starają się wymyślić wspólny krok taneczny
- prezentują się na tle grupy przy muzyce)
III JASKINIA- ul. Balonowa
Wyobraźcie sobie, że smok Smyk poszedł na spacer i się zgubił. Spróbujcie go odnaleźć, a żeby to zrobić trzeba narysować po śladzie drogę, która szedł nasz smok.
Zabawa ruchowa: „Smok czy wiatr”
Gdy dzieci usłyszą głoskę „S” w słowie to robimy przysiad, a gdy usłyszycie w słowie „Wiatr”, czyli głoskę „sz” to unieście ręce do góry i kołyszcie się jak drzewa na wietrze.
IV JASKINIA- ul. Pajaca
Dzieci losują literki i muszą wymienić przedmiot, którego nazwa rozpoczyna się na daną głoskę. Każde słowo dzielą również na sylaby.
Powrót dzieci do sali przedszkolnej- odśpiewanie piosenki „Czary- mary” /płyta nr 16/
TEKST: Czary- mary, czary-mary, czary- mary, huuuuu........2x
Hokus- pokus, kszy, kszy 2x
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
Hokus- pokus, kszy, kszy 2x
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
5. Zabawa wspólnie z rodzicami
Pląs „Zajęcia skończone” /płyta nr 18/
TEKST: „Zajęcia skończone,
I chce nam się jeść.
Idziemy do domu ,
Adieu, bay- bay, cześć!”