SCENARIUSZ ZAJĘĆ
(zajęcia otwarte z rodzicami)
PROWADZĄCA: Agnieszka Świątek
TEMAT: „GIMNASTYKA W STUMILOWYM LESIE”- zachęcanie rodziców do podejmowania wspólnych zabaw i ćwiczeń z dziećmi jako jednej z form pogłębiania więzi emocjonalnej.
CELE:
rozpozna i nazwie przyjaciół Kubusia Puchatka
aktywnie weźmie udział w zabawach rozwijających poczucie przestrzeni, budzących zaufanie do kolegów i rodziców, wyrabiających skoczność, zwinność i siłę
ma poczucie pewności siebie i bezpieczeństwa w otoczeniu
potrafi dostosować własne ruchy do ruchów partnera, do tempa i charakteru muzyki
czuje silniejszy związek z rodzicem
dziecko będzie miało poczucie własnej wartości
POMOCE:
Pluszowe maskotki przyjaciół Kubusia Puchatka, emblematy z imionami dla dzieci i ich rodziców, szarfy, magnetofon, płyty CD,
METODA:
Zajęcia prowadzone metodą W. Sherborne z wykorzystaniem zabaw z muzyką prowadzone metodą B. Strauss oraz pląsów z materiałów Klanza
STRATEGIA: zabawowo- zadaniowa
PRZEBIEG:
1. Powitanie- śpiewanie piosenki na melodię „Panie Janie”
np. Mamo Patrycji
proszę wstać
wszyscy Cię witamy
bądź wśród nas.
Podczas grupowego śpiewu mama wykonuje dowolny gest, a dziecko wręcza mamie emblemat z jej imieniem.
2. Przypomnienie imion przyjaciół Kubusia Puchatka.
3. Zabawa w „Czarowanie” - przeniesienie się do Stumilowego lasu
TEKST: Czary- mary, czary-mary, czary- mary, huuuuu........2x
Hokus- pokus, kszy, kszy 2x
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
Hokus- pokus, kszy, kszy 2x
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
4. „Witajcie przyjaciele”- wszyscy maszerują w różnych kierunkach przy muzyce, na przerwę w muzyce witają się rękoma, plecami, nogami, itp.
5. Ćwiczenie w parach:
„Śmieszne miny Kubusia”- wytrzeszczanie oczu, mrużenie oczu, wysuwanie języka, oblizywanie się, szczerzenie zębów.
6. „Króliczki”- rodzice robią zagrodę, a dzieci chodzą na czworakach. Na umówiony sygnał dzieci- króliczki biegną do zagrody.
7. „Złap ogon Kłapouchego”- dzieci mają zatkniętą z tyłu szarfę i uciekają, a rodzice gonią ich próbując odebrać szarfę, potem następuje zmiana ról.
8. „Miś na spacerze”- zabawa „Idziemy na spacerek” wg B. Strauss
TEKST: Idziemy na spacerek 3x zatrzymujemy się.
Wracamy ze spacerku 3x zatrzymujemy się .
Ref. „Uuuu, uuuu, raz, dwa, trzy,
I kręcimy, i kręcimy, i kręcimy się.” 2x
Skaczemy na spacerku 3x zatrzymujemy się.
Wracając też skaczemy 3x zatrzymujemy się.
9. „Pułapka na Misia”- dziecko leży przyklejone do podłogi, rodzic przygniata brzuchem swoją pociechę. Dziecko musi wyczołgać się spod rodzica, wydostać się z pułapki.
10.”Krzyś ciągnie Misia, bo zasnął”- rodzic ciągnie dziecko za nogi.
11. „Turlanie Misia”- dziecko leży na brzuchu, ręce położone ponad głową, rodzic turla ostrożnie swoje dziecko.
12. „Kto silniejszy”- w pozycji siedzącej odpychanie się plecami.
13. „Przyjacielska pomoc”- rodzice tworzą tunel stojąc obok siebie na czworakach, dzieci przechodzą pod tunelem.
14.„Duszki w Stumilowym lesie”- zabawa wg B. Strauss
( Zabawa z chustkami, które dzieci i rodzice mają nałożone na głowie i wędrują po sali powtarzając podczas zwrotki słowa:
Wędrujemy, wędrujemy, chu- cha,
Na refren: swobodne improwizacje ruchowe z chustką w ręku)
15. „Odpoczynek Misia”- w siadzie dziecko między nogami rodzica przytuleni z zamkniętymi oczami słuchają muzyki i odpoczywają.
16. Pląs „Zajęcia skończone”
TEKST: „Zajęcia skończone,
I chce nam się jeść.
Idziemy do domu ,
Adieu, bay- bay, cześć!”