SCENARIUSZ ZAJĘĆ
dla dzieci 5 letnich
TEMAT: „Wszystkie barwy tęczy”
Cel ogólny:
- Inspirowanie zainteresowań poznawczych dzieci, rozwijanie myślenia.
Cele szczegółowe:
dziecko potrafi wypowiedzieć się na określony temat
umie sformułować wnioski po przeprowadzeniu doświadczenia
dziecko zna i nazywa kolory: żółty, czerwony i zielony
wie, że łącząc kolory żółty z czerwonym otrzyma pomarańczowy
wie jak łączyć barwy podstawowe, aby otrzymać barwy pochodne
potrafi przypisać różnym kolorom emocje i uczucia
umie robić bańki mydlane
potrafi znaleźć kolory w zdaniu
umie stworzyć własne dźwięki za pomocą połączenia wody z różnorodnym materiałem
POMOCE: strój „Tęczowej wróżki”,4 przeźroczyste naczynia, latarka, lusterko, bibuła i plastelina w trzech podstawowych kolorach (żółta, czerwona, niebieska), papierowe kolorowe koła , karteczki ze zdaniami, płyn do robienia baniek mydlanych, czarne flamastry, 3 miski z wodą, strzykawki, słomki, plastikowe kubeczki, piłeczki kauczukowe w dwóch kolorach.
METODA: zabawowo- zadaniowa
FORMY: grupowa, zespołowa i indywidualna
PRZEBIEG:
1. Przybycie do sali „Tęczowej wróżki” i poinformowanie dzieci o jej smutku .
rozmowa na temat smutku: Kiedy jesteśmy smutni?, Z jakich powodów?
poinformowanie dzieci o przyczynach smutku wróżki (ktoś ukradł prawie wszystkie kolory z tęczowej krainy)
Witam was! Jestem wróżką z pięknej krainy, krainy tęczy. Jeszcze do wczoraj była ona piękna, ale stało się coś strasznego. Z naszej cudownej krainy, ktoś ukradł prawie wszystkie kolory, udało mi się ukryć tylko trzy: żółty, czerwony i niebieski.
Czy wiecie co to jest tęcza? (Kolorowy łuk, jaki czasami można zobaczyć na niebie).
Kiedy się pojawia? (Pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy w słoneczny dzień zacznie padać deszcz).
2. -Spróbujmy wyczarować własną tęczę. Pomożecie mi, bo bez waszej pomocy chyba mi się to nie uda?
Będą nam do tego potrzebne następujące przedmioty:
lusterko,
przeźroczyste naczynie z wodą,
latarka,
biała ściana.
-A teraz zaczynamy nasze czary.
1. Wkładamy lusterko do naczynia (słoika) z wodą.
2. Stawiamy naczynie (słoik) w ciemnym pomieszczeniu przed biała ścianą.
3. Musimy skierować światło latarki na lusterko.
4. Jeśli tęcza od razu się nie pojawi , tak poruszamy lusterkiem, aż ją zobaczymy.
Spróbujmy policzyć ile i jakie kolory ma nasza tęcza?
1. czerwony
2. pomarańczowy
3. żółty
4. zielony
5. niebieski
6. ciemno niebieski
7. fioletowy
WNIOSEK: Tęcza to mieszanka barw.
-Wiecie, może namalujemy kolorową tęcze. Ale jak to zrobić, kiedy mamy tylko trzy kolory: żółty, czerwony i niebieski. Jakich nam brakuje kolorów?
-Mam pomysł! Jeśli mi pomożecie to może uda nam się znów wyczarować pozostałe barwy.
3. Zabawa w „Czarowanie”.
„Czary- mary”- czyli jak powstaje kolor pomarańczowy i inne kolory pochodne. Dzieci wrzucają do przeźroczystego naczynia z wodą kawałki żółtej bibuły. Woda zabarwia się na żółto. Nauczycielka bierze bibułę czerwoną. Dzieci nazywają kolor bibuły. Wrzucamy kilka kawałków do wody i śpiewamy piosenkę „Czary- mary”
TEKST: Czary- mary, czary-mary, czary- mary, huuuuu........2x
Hokus- pokus, kszy, kszy 2x
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
Hokus- pokus, kszy, kszy 2x
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
Powstaje kolor pomarańczowy. Nauczycielka wyjaśnia, że zmieszanie koloru żółtego i czerwonego daje kolor pomarańczowy. W podobny sposób postępujemy chcąc otrzymać kolor zielony i fioletowy (barwy pochodne). Za każdym razem śpiewamy tekst piosenki i robimy zamaszyste ruchy rękoma. Następnie dzieci samodzielnie czarują kolory mieszając barwy podstawowe ze sobą (kulki z plasteliny) otrzymując barwy pochodne.
Podczas zabawy zamieszczamy na tablicy kolorowe koła w celu utrwalenia łączenia kolorów:
BARWY PODSTAWOWE: żółty, czerwony, niebieski
BARWY POCHODNE: pomarańczowy (żółty+ czerwony)
zielony (żółty + niebieski)
fioletowy (niebieski + czerwony)
(Malowanie wspólnej tęczy dłonią, na dużym arkuszu papieru, za pomocą farb do malowania palcami- mieszanie kolorów).
4. Zabawa: „Znaczenie kolorów”
Wróżka zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat: „Mój ulubiony kolor”.
- Wiecie, czasami kolory przypisuje się różnym emocjom i uczuciom. Zdradzę wam tajemnicę w naszej „Tęczowej krainie” np. nikt nie lubi czarnego koloru bo on oznacza smutek. Jak myślicie co może oznaczać kolor czerwony? (złość)
5. Zabawa bańkami mydlanymi.
- Jestem bardzo szczęśliwa, że udało nam się odzyskać wspólnie wszystkie barwy tęczy. W mojej krainie znów zapanuje radość. Dlatego mam dla was kolejną niespodziankę.
(Wróżka puszcza bańki i wspólnie z dziećmi odszukuje w nich kolory tęczy. Następnie dzieci samodzielnie robią bańki (porównują ich wielkość i kolorystykę).
6. Zabawa językowa: „Znajdujemy kolory w wypowiedzi”.
Zabawa polega na odszukaniu kolorów, jakie można zobaczyć w usłyszanym zdaniu. Wróżka wypowiada zdania tak dobrane, by występujące w nim rzeczy przywodziły na myśl określone kolory. Dzieci nazywają kolory, jakie sugeruje zdanie wypowiedziane przez nauczyciela.
(Dzieci losują kartoniki, na których zapisane jest zdanie).
Ułożyłam w koszyku pomidory, ogórki i kukurydzę (czerwony, zielony, żółty).
Z drzewa spadły kasztany i liście.
W trawie znalazłam żołędzie i muchomory.
Na śniadanie jadłam jajecznicę ze szczypiorkiem.
Wiewiórka znosi do dziupli orzeszki.
Przyniosłam z ogrodu marchewkę, pietruszkę i kapustę.
Zając chrupie marchewkę i zjada listki kapusty.
W spiżarni na półkach są ogórki w słoikach i kiszona kapusta.
Mama zrobiła bukiet z jarzębiny, jesiennych liści i trawy.
Zajączek zgubił się w wysokiej trawie.
Zosia zrobiła korale z jarzębiny i kasztanów.
Mama zrobiła sok z marchewki, cytryny i jabłka.
W czasie grypy pijemy sok z malin lub syrop z cebuli.
Niedźwiedź i żaby szykują się do zimowego snu.
Jesienią bociany i jaskółki odlatują do ciepłych krajów.
W sadzie Maciuś nazbierał gruszek, śliwek i jabłek.
Na sosence rosną małe szyszki.
Mama ugotowała na obiad ziemniaki, buraki i kalafior.
Czosnek, dynia, kukurydza swoim pięknem nas zachwyca.
W ogrodzie niedaleko od pietruszki leżą kapuściane główki.
Tu jest burak, kalafiorek i cebuli pełen worek.
Nasza babcia wciąż pracuje por, sałatę i rzodkiewkę segreguje.
7. Zabawa badawcza: „Przenikanie kolorów”
Rysowanie czarnymi flamastrami na bibułkach, obfite namoczenie ich wodą i obserwowanie zjawiska przechodzenia kolorów.
8. Zabawa w zespołach: „Tworzenie własnych dźwięków”
Każda grupa otrzymuje miskę z wodą.
I zespół- tworzy dźwięki za pomocą miski z wodą i własnych rąk
II zespół- ma do dyspozycji miskę z wodą i strzykawki
III zespół- posługuje się miską z wodą oraz słomkami i plastikowymi kubkami
Wszystkie zespoły kolejno prezentują swoje pomysły na forum grupy.
-Słuchajcie! Było mi bardzo miło z wami się spotkać, ale muszę wracać do „Tęczowej krainy”, by ogłosić wszystkim, że odzyskaliśmy kolory tęczy. Może jeszcze kiedyś się spotkamy!
9. Ewaluacja zajęć.
Wróżka zaprasza wszystkie dzieci na środek dywanu.
- Jeżeli zajęcia wam się podobały, to do przeźroczystego naczynia wrzućcie piłeczkę koloru czerwonego, jeśli nie- to wrzućcie piłeczkę koloru czarnego.