Scenariusz zajęć z elementami biblioterapeutycznymi
Prawdziwa Przyjaźń
I. Cel: Uświadomienie dzieciom czym jest przyjaźń , kto to jest prawdziwy przyjaciel, potrzeba potrzeby ofiarowania przyjaźni koledze/koleżance.
II. Uczestnicy zajęć : uczniowie klasy II szkoły podstawowej
III. Czas trwania zajęć 1: godzina lekcyjna
IV. Miejsce :sala świetlicowa
Środki dydaktyczne: baśń H. CH. Andersen” Królowa Śniegu”( fragm.), flamastry , kartki papieru, miś Humorek,
V. Metody zajęć: burza mózgów, pogadanka, metoda „ niedokończonych” zdań, 2 koszyczki w kolorze czerwony i czarny, lizaki
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1.Dzieci znajdują się w świetlicy , siadają na dywanie
2. Zabawa z misiem Humorkiem” – Pierwszy uczestnik zajęć dostaje do ręki misia "Humorka" i wymyśla śmieszną historyjkę na temat misia ( po 4 zdania), przekazuje kolejnemu uczestnikowi misia , który kontynuuje historyjkę. Ostatni z uczestników musi opowiedzieć całą historyjkę o misiu Humorku . Ta zabawa daje dzieciom rozwijanie wyobraźni.
4. Następnie bibliotekarz prosi by dzieci zamknęły oczy i w wyobraźni przeniosły się do Pałacu Królowej Śniegu. Po chwili dzieci po kolei zaczynają opowiadać o swoich odczuciach podczas fantazyjnej podróży po pałacu.
II. Czytanie bajki ( koncentracja i uważne słuchanie , następnie wspólna interpretacja problemu
Czy Gerda przyjaźniła się z Kayem ?– tak
Co wpadło Kayowi do oka? ( kawałek szkła)
Czy Gerda uratowała Kaya z rąk królowej śniegu?(tak)
Czy Gerda była prawdziwą przyjaciółką ( tak bo szukała go , tęskniła za nim i mu pomogła )
III. Rozmowa z dziećmi na temat przyjaźni
Kogo możemy nazwać prawdziwym przyjacielem ? , Czym jest przyjaźń? Czy każdy potrzebuje mieć swojego przyjaciela,
Dzieci podają odpowiedzi
IV.Dzieci układają przepis na przyjaźń i składniki zapisują na karteczkach, następnie głośno odczytują
Np. humor, radość , cierpliwość
V. Ewaluacja :
Na zakończenie uczestnicy otrzymują lizaki a papierki wrzucają do koszyczków:
Czerwony – zajęcia podobały mi się
Czarny- zajęcia nie podobały mi się