SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Z UDZIAŁEM GRUPY CZTEROLATKÓW
Spotkanie z okazji Święta Pluszowego Misia z udziałem zaproszonych gości – dzieci z grupy czterolatków przy Przedszkolu Miejskim nr 3 w Polkowicach
Temat: MISIOWE ZABAWY
Cele:
• Rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
• Nabywanie umiejętności zabawy w zespole.
• Integrowanie dzieci podczas wspólnie wykonywanych zadań.
• Zaangażowanie do zabawy wszystkich dzieci.
• Podwyższanie poziomu koordynacji słuchowo – ruchowej.
• Rozwijanie umiejętności improwizacji.
• Wdrażanie dzieci do poszanowania zabawek.
• Umożliwienie przeżywania radości ze wspólnie spędzonych chwil.
Metody: słowna, muzyczna, zabawowa, zadaniowa, ruchowa.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, pluszowe misie,„Wierszyk o misiu” ze zbioru wierszy M. Potockiej pt. „Misiowe wierszyki”, magnetofon, piosenka „Jadą, jadą misie”, muzyka do tańca żydowskiego, tekst „Przyrzeczenia Przyjaciół Pluszowego Misia”, farby do malowania rękami, mokre chusteczki, miód, łyżeczki, misiowe ciasteczka, misiowe pieczątki, Medale „Przyjaciół Pluszowego Misia”, kolorowanki z misiami.
Opracowanie i prowadzenie zajęć: Agata Kusiak – nauczyciel świetlicy
Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przybycie gości – przedszkolaków.
2. Na środku sali leżą różne pluszowe misie zawinięte w chustę animacyjną.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Powitanie dzieci piosenką – zabawą „ Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. Witanka – machanka. Powitanie uczniów zabawą „Witam tych, którzy...”
3. Podanie dzieciom tematu i celu spotkania (Urodziny pluszowych misiów).
4. Wspólny pląs pt. „Niedźwiadek”.
5. Odsłonięcie misiów – rozłożenie chusty animacyjnej.
6. Dzieci wybierają dowolnego misia i stają z nim w kole. Pozostałe na chuście misie układają na meblach.
7. Ponowny pląs „Niedźwiadek”, ale tym razem w rękach dzieci „tańczą” misie.
8. „Wierszyk o misiu”. Nauczycielka czyta wiersz a dzieci razem ze swoimi misiami naśladują jego treść.
9. Zabawy z chustą animacyjną:
• „Wesoła podróż” – wszystkie misie kładziemy na chuście, łapiemy za uchwyty i idziemy po kole w rytm piosenki „Jadą, jadą misie”, raz w prawo, raz w lewo.
• „Sztorm na morzu” – podrzucamy delikatnie chustę, ale uważamy, aby żaden miś nie spadł.
10. Pląs pt. „Misiem ja, misiem ty” – tańczymy dwa razy, raz ze swoimi misiami a następnie w parach.
11. Misiowy masażyk. Każde dziecko masuje swojego misia według wierszyka o pajączku.
12. Taniec z misiami. Improwizowany taniec indywidualny i wspólny – do muzyki tańca żydowskiego.
13. Przyrzeczenie Przyjaciół Pluszowego Misia. Nauczycielka czyta tekst a dzieci powtarzają.
14. Złożenie odcisków paluszków pod przyrzeczeniem.
15. Misiowe „Małe Co Nieco”. Poczęstowanie dzieci miodem i misiowym ciasteczkiem.
16. Misiowe pieczątki – przybicie dzieciom na rączkę pieczątki w kształcie misiowej łapki.
17. Wręczenie dzieciom „Medali Przyjaciół Pluszowego Misia”.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Pożegnanie w kręgu – Misiowa iskierka przyjaźni.
2. Wspólne pamiątkowe zdjęcie z misiami.
3. Wręczenie dzieciom misiowych kolorowanek.
4. Ewaluacja.