Agata Kusiak – nauczyciel – wychowawca świetlicy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: Jesienne liście.
Cele ogólne:
• Wprowadzenie uczniów w świat jesiennych liści,
• Pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej,
• Wyrabianie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
- Uczeń powinien umieć:
- Estetycznie wykonać jesienne liście techniką rozlewania i łączenia kolorów,
- Wykonać pląs „O, jak miło...” z rytmicznym przekładaniem przedmiotu,
- Dokonać porównania,
- Naśladować pogodę ruchem,
- Właściwie dobierać przymiotniki,
- Wyciszyć się i zrelaksować,
- Opowiedzieć o swoich przeżyciach.
- Uczeń powinien wiedzieć:
- Jakimi kolorami charakteryzuje się jesień,
- Na czym polega współpraca w grupie.
Metody: twórcza, zabawowa, zadaniowa, ruchowa.
Formy: - organizacyjna: indywidualna, zespołowa,
- przedmiotowa: plastyczna, muzyczna, zabawowa.
Środki dydaktyczne: naturalne jesienne liście, mapa z zaznaczoną prognozą pogody, plansza jesiennych kolorów, kredki świecowe, blok techniczny biały, farby plakatowe, pędzle, woda, kubki, fartuszki, szablony liści, ołówki, nożyczki, klej, kolorowy blok techniczny, szpilki, magnetofon, płyta CD z muzyką relaksacyjną, płyta z muzyką taneczną, karty ewaluacyjne.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie. W trakcie trwania muzyki dzieci swobodnie tańczą, a gdy muzyka ucichnie, wówczas witają się z pozostałymi według wskazówek nauczyciela, np.: przez skinięcie głowy, głęboki ukłon, odbicie dłoni itp.
2. Kolory jesieni. Uczniowie wymieniają kolory występujące jesienią. Dziecko, które wymieni dany kolor, podchodzi do planszy i zamalowuje na niej odpowiedni element właściwą kredką.
3. Jesienne liście – praca plastyczna. Dziecko składa kartkę papieru na pół. Na jedną połowę kartki nalewa pędzlem farby o jesiennych kolorach i nakłada na nią drugą połowę. Dociska obie połówki dłońmi, następnie rozkłada kartkę i pozostawia do wyschnięcia.
4. Łańcuch przymiotnikowy – Liść jest... jaki? Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie po kolei liść. Osoba, która trzyma listek, dokańcza zdanie: „Ten liść jest...”
5. Rytmiczne przekładanie listka – pląs „O, jak miło...” Dzieci siedząc w kręgu podają sobie z ręki do ręki listek jesienny wspólnie śpiewając : „O, jak miło i wesoło, kiedy listek krąży wkoło; listek tu, listek tam, listek krąży tu i tam”.
6. Liść jak... Osoba, na której zakończy się pląs „O, jak miło...” podchodzi do zbioru liści leżących w środku kręgu, wybiera jeden z nich, przygląda mu się i kończy zdanie : „Ten liść jest jak...” Następnie bierze go, wraca na swoje miejsce i rozpoczyna pląs od nowa. Zabawę powtarza się kilkakrotnie.
7. Jesienna pogoda – zabawa ruchowa. Nauczyciel prezentuje uczniom mapę krainy Świetlicowo wraz z zaznaczoną prognozą pogody. Wspólnie ustalają ruchy i gesty wykonywane na dany symbol pogody. Następnie nauczyciel rozpoczyna podróż po Świetlicowie poprzez pokazywanie różnych jego miejsc i rodzajów pogody, które natychmiast opisywane są przez dzieci odpowiednim ruchem.
8. Jesteś jesiennym listkiem – chwila relaksu. Dzieci wygodnie układają się na dywanie i zamykają oczy. W tle gra spokojna, relaksacyjna muzyka. Nauczyciel łagodnym, wyciszonym głosem odczytuje tekst o spadających liściach.
9. Będąc listkiem przeżyłem... Chętne osoby dzielą się z pozostałymi swoimi odczuciami i przeżyciami związanymi z poprzednim działaniem.
10. Powrót do pracy plastycznej. Na wyschniętych już kartkach dzieci odrysowują szablon wybranego liścia, wycinają go, a następnie przyklejają do jednokolorowej kartki. Nauczycielka zawiesza gotowe prace na tablicy.
11. Podsumowanie zajęć.
12. Ewaluacja. Uczniowie oceniają zajęcia kolorując odpowiedni listek na karcie ewaluacyjnej.