Agata Kusiak – nauczyciel świetlicy szkolnej
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: Grunt to zdrowie!
CELE OGÓLNE:
• Przypomnienie i uzupełnienie wiedzy uczniów na temat higieny osobistej,
• Kształtowanie u dzieci postaw sprzyjających zdrowiu,
• Uświadomienie uczniom znaczenia czystości, higieny i zdrowia,
• Wyrabianie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń powinien umieć:
- prawidłowo rozwiązać krzyżówkę,
- plastycznie przedstawić człowieka czystego i człowieka zaniedbanego,
- wskazać sposoby dbania o zdrowie, czystość i dobre samopoczucie,
- rozpoznać i nazwać podstawowe przybory toaletowe,
- być spostrzegawczym,
- zareklamować dany przedmiot,
- za pomocą gestu przedstawić daną czynność,
- poprawnie się wypowiadać,
- zgodnie pracować w grupie
- ocenić siebie i swoją pracę podczas zajęć,
- ocenić zajęcia.
Uczeń powinien wiedzieć:
- jak, we właściwy sposób, dbać o własne zdrowie,
- na czym polega zgodna współpraca w grupie.
METODY: zadaniowa, zabawowa, słowna, plastyczna, ruchowa.
FORMY:
• organizacyjna: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
• przedmiotowa: poznawcza, twórcza, aktywizująca.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz J. Tuwima „List do dzieci”, krzyżówka, flamastry, sylwetki dziewczynki z Krainy Królowej Czystości i z Krainy Króla Brudka, kredki, bibuła, kolorowy papier, nożyczki, klej, druk recepty z brystolu, szalik, przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, szczoteczka do paznokci, szczotka do butów, grzebień, ręcznik, pasta do zębów, pałeczki do uszu, mydło w kostce, szampon, papier toaletowy, nożyczki do paznokci, lusterko, pęseta), kartki z wypisanymi czynnościami prozdrowotnymi, medale-Grunt to zdrowie!, karty ewaluacyjne, kosz na śmieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Uczniowie stoją w kręgu i kolejno w parach wykonują powitalny gest - dotykają swoich dłoni, łokci, ramion i mówią: cześć!
2. „List do dzieci”. Odczytanie dzieciom wiersza Juliana Tuwima, w którym prosi on o to, aby wszystkie dzieci się myły. Omówienie treści utworu.
3. Krzyżówka – GRUNT TO ZDROWIE. Numery haseł krzyżówki przyczepione są do przyborów toaletowych rozrzuconych po sali. Dzieci odnajdują przybory i, po kolei, odczytują z nich numerki. Nauczycielka odczytuje każdemu odpowiednie hasło, a dzieci odgadują i wpisują odpowiedź w krzyżówkę. Działanie zakańcza wspólne odczytanie rozwiązania łamigłówki.
4. Praca plastyczna – Klara w Krainie Królowej Czystości i w Krainie Króla Brudka. Uczniowie, w dwóch grupach, uzupełniają plastycznie sylwetkę dziewczynki, odpowiednio dla danej krainy. Działanie zakańcza prezentacja portretów i krótkie ich omówienie.
5. Recepta na zdrowe życie. Na dużej recepcie z brystolu dzieci wypisują zalecenia na zdrowe życie.
6. Poznajemy przez dotyk. Uczniowie mają zasłonięte oczy i poprzez dotyk rozpoznają i nazywają przybory toaletowe.
7. Ćwiczymy spostrzegawczość. Na stoliku leżą różne przybory toaletowe; Dziecko podchodzi, przygląda się im i wychodzi na moment z sali; W tym czasie nauczycielka zmienia coś na stoliku; Dziecko wraca i próbuje wskazać zaistniałą zmianę. Wskazane jest, aby działanie to wykonały wszystkie dzieci.
8. Reklama przyborów toaletowych. Podział uczniów na cztery grupy. Każda z drużyn wybiera sobie jeden z przyborów toaletowych i próbuje go zareklamować.
9. Pantomima. Praca w tych samych czterech grupach. Jedno dziecko z drużyny podchodzi do nauczycielki i odczytuje z kartki czynność, którą ma pokazać za pomocą gestu, wykonuje polecenie, a pozostałe osoby z jego grupy próbują odgadnąć, o jaką czynność chodzi.
10. Rundka. „Chcę i będę dbać o zdrowie, ponieważ...” Uczniowie, w kręgu, kolejno dokańczają zdanie.
11. Wręczenie dzieciom medali „GRUNT TO ZDROWIE!!!”
12. Samoocena uczniów.
13. Ewaluacja zajęć. Dzieci w odpowiedni sposób uzupełniają kartę ewaluacyjną.
14. Pożegnanie. Uczniowie stoją w kręgu i kolejno w parach wykonują pożegnalny gest – dotykają swoich dłoni, ramion, głów i mówią: pa, pa!